Słowem-kobieta

W 2019 roku rozpoczęliśmy wspólnie z Fundacją Strefa Dobrych Myśli organizację spotkań z cyklu „Słowem-kobieta”. 

Był to projekt spotkań z wyjątkowymi kobietami mieszkającymi w obszarze Szczecin-pogranicze-Berlin. Każdego miesiąca mieszkanki Szczecina mogły uczestniczyć w rozmowach z artystkami, działaczkami, pisarkami oraz ekspertkami, które wzbogaciły merytoryczny przekaz spotkania. To była nowa formuła,  spotkanie autorskie połączone z panelem dyskusyjnym na określony temat. Ważna była interakcja, do której zachęcano gości. Klimat kameralnego spotkania był tłem do interpretacji dzieł kultury i rozważań na temat kobiecych doświadczeń we współczesnym świecie.

Poniżej lista spotkań w roku 2019:

 • 31 stycznia – „Od tęsknoty do inspiracji”, rozmowa o literaturze emigracyjnej Danuty-Romany Słowik. Oprócz autorki, w spotkaniu wzięła udział psycholożka i psychoterapeutka mieszkająca w Pasewalku, Monika Wilk-Hrynkiewicz.
 • 28 lutego – rozmowa z Gosią Świerzko (twarzą pierwszej kampanii z cyklu TrocheInaczej).
 • 25 kwietnia – „Zawiłości duszy”, gościem była Danuta Sadownik – pedagożka kultury, psychoterapeutka, nauczycielka szkolna i akademicka;
 • 30 maja – spotkanie z Agnieszką Szylar – szczecińską fotografką, malarką, stylistką, wizażystką, fryzjerką i inicjatorką akcji  „Mam prawo do…”;
 • 27 czerwca – gościem ostatniego spotkania przed wakacjami była Katarzyna Wenta-Mielcarek;
 • 26 września – Kobiece wartości w życiu i biznesie, gościem była dr Monika Różycka;
 • 24 października – gościem spotkania była pisarka Ewa Maria Slaska, pisarka mieszkająca w Berlinie;
 • 28 listopada – gościem spotkania była artystka i animatorka Aleksandra Gisges-Dalecka;
 • 9 grudnia – spotkanie wigilijne z udziałem osób uczestniczących w poprzednich spotkaniach oraz sympatyków projektu, którzy zostali poproszeni o przeczytanie wybranych fragmentów książek, które z różnych powodów były dla nich ważne.

Rok 2020 przyniósł kontynuację projektu, z lekką modyfikacją formuły spotkań. Zmieniła się także nazwa cyklu oraz Fundacji. „Słowem-kobieta. Bez tabu” to cykl spotkań, podczas których podejmowane będą zagadnienia związane z kulturą, psychologią, kwestiami społecznymi. Zaproszone zostaną ekspertki, artystki, pasjonatki danego tematu, aby merytorycznie przedstawić swój punkt widzenia, zainspirować publiczność do wzięcia udziału w dyskusji, czy samodzielnych rozważań. Kameralne, pełne życzliwości i otwartości na drugiego człowieka spotkania to doskonała okazja, aby zmierzyć się z tematami trudnymi, wspólnie poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, rozwiać wątpliwości i pogłębić wiedzę. Fundacja Strefa Dobrych Myśli to teraz Fundacja Pełnia Wyrazu.

W 2020 roku odbyły się dwa spotkania:

 • 23 stycznia gościnią wydarzenia była Aleksandra Sileńska, psycholożka, socjolożka, certyfikowana terapeutka ofiar przemocy w rodzinie, na spotkaniu rozprawiła się z faktami i mitami na temat macierzyństwa;
 • 27 lutego gościliśmy Annę Czyńską z Fundacji Droga Wolna, która opowiadała o wychowaniu bez kar;

Pomysłodawczynią i prowadzącą wszystkie spotkania jest Monika Lesner. Ta energiczna kobieta jest dziennikarką, koordynatorką projektów polsko-niemieckich, organizatorką Transgranicznego Festiwalu Kobiet, wiceprezeską Fundacji Strefa Dobrych Myśli, a później prezeską Fundacji Pełnia Wyrazu.

Wszystkie spotkania były darmowe. Wstęp wolny.

Nadchodzące wydarzenia

Chile – kraina kontrastów, wina i cudów natury [Kolory kultury]

Chile - kraina kontrastów, wina i cudów natury [Kolory kultury]

21 lutego, 2024
18.00
Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

22 lutego, 2024
18.00
O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

22 lutego, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content