Słowem-kobieta

W 2019 roku rozpoczęliśmy wspólnie z Fundacją Strefa Dobrych Myśli organizację spotkań z cyklu „Słowem-kobieta”. 

Był to projekt spotkań z wyjątkowymi kobietami mieszkającymi w obszarze Szczecin-pogranicze-Berlin. Każdego miesiąca mieszkanki Szczecina mogły uczestniczyć w rozmowach z artystkami, działaczkami, pisarkami oraz ekspertkami, które wzbogaciły merytoryczny przekaz spotkania. To była nowa formuła,  spotkanie autorskie połączone z panelem dyskusyjnym na określony temat. Ważna była interakcja, do której zachęcano gości. Klimat kameralnego spotkania był tłem do interpretacji dzieł kultury i rozważań na temat kobiecych doświadczeń we współczesnym świecie.

Poniżej lista spotkań w roku 2019:

 • 31 stycznia – „Od tęsknoty do inspiracji”, rozmowa o literaturze emigracyjnej Danuty-Romany Słowik. Oprócz autorki, w spotkaniu wzięła udział psycholożka i psychoterapeutka mieszkająca w Pasewalku, Monika Wilk-Hrynkiewicz.
 • 28 lutego – rozmowa z Gosią Świerzko (twarzą pierwszej kampanii z cyklu TrocheInaczej).
 • 25 kwietnia – „Zawiłości duszy”, gościem była Danuta Sadownik – pedagożka kultury, psychoterapeutka, nauczycielka szkolna i akademicka;
 • 30 maja – spotkanie z Agnieszką Szylar – szczecińską fotografką, malarką, stylistką, wizażystką, fryzjerką i inicjatorką akcji  „Mam prawo do…”;
 • 27 czerwca – gościem ostatniego spotkania przed wakacjami była Katarzyna Wenta-Mielcarek;
 • 26 września – Kobiece wartości w życiu i biznesie, gościem była dr Monika Różycka;
 • 24 października – gościem spotkania była pisarka Ewa Maria Slaska, pisarka mieszkająca w Berlinie;
 • 28 listopada – gościem spotkania była artystka i animatorka Aleksandra Gisges-Dalecka;
 • 9 grudnia – spotkanie wigilijne z udziałem osób uczestniczących w poprzednich spotkaniach oraz sympatyków projektu, którzy zostali poproszeni o przeczytanie wybranych fragmentów książek, które z różnych powodów były dla nich ważne.

Rok 2020 przyniósł kontynuację projektu, z lekką modyfikacją formuły spotkań. Zmieniła się także nazwa cyklu oraz Fundacji. „Słowem-kobieta. Bez tabu” to cykl spotkań, podczas których podejmowane będą zagadnienia związane z kulturą, psychologią, kwestiami społecznymi. Zaproszone zostaną ekspertki, artystki, pasjonatki danego tematu, aby merytorycznie przedstawić swój punkt widzenia, zainspirować publiczność do wzięcia udziału w dyskusji, czy samodzielnych rozważań. Kameralne, pełne życzliwości i otwartości na drugiego człowieka spotkania to doskonała okazja, aby zmierzyć się z tematami trudnymi, wspólnie poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, rozwiać wątpliwości i pogłębić wiedzę. Fundacja Strefa Dobrych Myśli to teraz Fundacja Pełnia Wyrazu.

W 2020 roku odbyły się dwa spotkania:

 • 23 stycznia gościnią wydarzenia była Aleksandra Sileńska, psycholożka, socjolożka, certyfikowana terapeutka ofiar przemocy w rodzinie, na spotkaniu rozprawiła się z faktami i mitami na temat macierzyństwa;
 • 27 lutego gościliśmy Annę Czyńską z Fundacji Droga Wolna, która opowiadała o wychowaniu bez kar;

Pomysłodawczynią i prowadzącą wszystkie spotkania jest Monika Lesner. Ta energiczna kobieta jest dziennikarką, koordynatorką projektów polsko-niemieckich, organizatorką Transgranicznego Festiwalu Kobiet, wiceprezeską Fundacji Strefa Dobrych Myśli, a później prezeską Fundacji Pełnia Wyrazu.

Wszystkie spotkania były darmowe. Wstęp wolny.

Nadchodzące wydarzenia

Święto Wolnej Książki

Święto Wolnej Książki

15 czerwca, 2021
0.00
przestrzeń miejska
Do czego potrzebne jest nam Pomorze i jego historia?

Do czego potrzebne jest nam Pomorze i jego historia?

16 czerwca, 2021
18.00
Rysunek z pamięci. Warsztaty z Weroniką Fibich [Poezja miasta]

Rysunek z pamięci. Warsztaty z Weroniką Fibich [Poezja miasta]

17 czerwca, 2021
17.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content