Logo MBP
Poznaj nas

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Jesteśmy największą miejską instytucją kultury. W 32 filiach udostępniamy książki, audiobooki, czasopisma, filmy, a także e-booki i inne publikacje elektroniczne. Oferujemy też bezpłatny dostęp do komputerów i internetu. A to nie wszystko.

Zdjęcie wykonane przez Grzegorza Berę. Przedstawia trzy podświetlone na kolorowo dźwigi-żurawie stoczniowe na szczecińskiej Łasztowni, przed nimi widok na rzekę Odrę.

Misja

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie – instytucją posiadającą najbardziej wszechstronny księgozbiór oraz oferującą najłatwiejszy dostęp do książki i informacji.

Trochę informacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie to nie tylko instytucja kultury, która może się pochwalić szeroką ofertą usług – to przede wszystkim przestrzeń sprzyjająca odkrywaniu historii zaklętych w książkach. Te szeleszczące strony zamknięte między okładkami kryją w sobie magię, którą codziennie odkrywamy przed naszymi Czytelnikami.

Do naszych 32 filii rozsianych po całym mieście każdego dnia przychodzą Czytelnicy mali i duzi. Najmłodsi nieśmiało przekraczają próg, spoglądają na wysokie półki zapełnione książkami. Na początek wybierają lekturę kierując się rysunkami, czasami podpowiadamy im co warto odkryć. Często to rodzice, którzy bywali u nas od dziecka, są przewodnikami po świecie literatury. Kiedy najmłodsi Czytelnicy poczują się u nas swobodnie, po wejściu od razu biegną do ulubionej półki z książkami. Seniorzy przychodzą do nas, by przejrzeć prasę lub wymienić kilka słów ze znajomymi. Mają do dyspozycji wygodne fotele, ciepłą i przytulną przestrzeń, dostęp do wiadomości o świecie. Organizujemy dla nich kursy komputerowe, bo chcemy, żeby mogli szybko, bez wychodzenia z domu, zamawiać książki. Nasz internetowy katalog pomyślany został tak, aby każdy łatwo się w nim odnalazł. Chcemy, by droga Czytelnika do lektury, była jak najkrótsza. Dlatego każdego dnia udoskonalamy nasz system wypożyczeń.

Czytelnicy korzystający z naszych zasobów często pytają nas o zdanie. Mamy je, a jakże, bowiem nasi pracownicy to prawdziwi pasjonaci książek. Oni nie tylko pracują w bibliotece, oni żyją książkami, nowościami i klasykami. Są specjalistami w tej dziedzinie i nawet po kolorze okładki odnajdą interesującą Was pozycję. Inwestujemy bowiem nie tylko w sprzęt, ale przede wszystkim w ludzi. Bibliotekarze trzydziestu dwóch filii oraz pracownicy działów ich wspomagających to ludzie, którzy codziennie dbają o to, aby książki szybko trafiały na półki i do Czytelników. Jest to praca żmudna, czasami wyczerpująca, ale zawsze przynosząca satysfakcję. Zwłaszcza, gdy Czytelnik dziękuję za książkę, która wspaniale wypełniła mu czas.

Trochę historii

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaczęła działać w 1995 roku. Co roku remontowaliśmy kolejne filie, wprowadzaliśmy nowe rozwiązania i usługi, stawaliśmy się bardziej nowocześni. Zwieńczeniem tych starań było otwarcie w 2014 roku filii ProMedia, w której, oprócz nowości książkowych, do dyspozycji Czytelników oddajemy audiobooki, filmy i seriale. Ponadto zyskaliśmy w niej przestrzeń, w której możemy zaprosić mieszkańców Szczecina do udziału w niezwykłych spotkaniach autorskich, warsztatach, pokazach filmowych. To nie jest nasze ostatnie słowo.
W 2021 r. otworzyliśmy dla naszych Czytelników nowoczesną filię nr 7 przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Nowa placówka oferuje książki i audiobooki dla dzieci, dorosłych i młodzieży oraz zbiory muzyczne. Nowością w ofercie biblioteki są gry planszowe. Filia ta jako jedyna biblioteka w Szczecinie wyposażona jest w konsole do gier wideo w specjalnie przygotowanych pokojach gamingowych.
Trwają prace nad powstaniem kolejnej nowoczesnej filii, tym razem w prawobrzeżnej części miasta.

Trochę liczb

Nasze filie odwiedza co roku około 500 tysięcy osób, które wypożyczają około miliona dokumentów różnego typu. Prenumerujemy czasopisma, zapewniamy dostęp do internetu i komputery do samodzielnej pracy, umożliwiamy dostęp do baz elektronicznych, takich jak Legimi czy Ibuk Libra. Organizujemy spotkania autorskie, prelekcje, wykłady, wystawy, a także zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Po dokładne statystyki zapraszamy TUTAJ. Nasi najmłodsi Czytelnicy mają za sobą niecały rok życia. Najstarszego nie pytaliśmy o wiek, bo nie wypada. Dołącz do grona naszych Czytelników i… do zobaczenia w bibliotece!

logo BN
cala-polska-czyta-dzieciom