Logo MBP
Poznaj nas

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Jesteśmy największą miejską instytucją kultury. W 31 filiach udostępniamy książki, audiobooki, czasopisma, filmy, a także e-booki i inne publikacje elektroniczne. Oferujemy też bezpłatny dostęp do komputerów i internetu. A to nie wszystko.

Zdjęcie wykonane przez Grzegorza Berę. Przedstawia trzy podświetlone na kolorowo dźwigi-żurawie stoczniowe na szczecińskiej Łasztowni, przed nimi widok na rzekę Odrę.

Misja

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie – instytucją posiadającą najbardziej wszechstronny księgozbiór oraz oferującą najłatwiejszy dostęp do książki i informacji.

Trochę informacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie to nie tylko instytucja kultury, która może się pochwalić szeroką ofertą usług – to przede wszystkim przestrzeń sprzyjająca odkrywaniu historii zaklętych w książkach. Te szeleszczące strony zamknięte między okładkami kryją w sobie magię, którą codziennie odkrywamy przed naszymi Czytelnikami.

Do naszych 31 filii rozsianych po całym mieście każdego dnia przychodzą Czytelnicy mali i duzi. Najmłodsi nieśmiało przekraczają próg, spoglądają na wysokie półki zapełnione książkami. Na początek wybierają lekturę kierując się rysunkami, czasami podpowiadamy im co warto odkryć. Często to rodzice, którzy bywali u nas od dziecka, są przewodnikami po świecie literatury. Kiedy najmłodsi Czytelnicy poczują się u nas swobodnie, po wejściu od razu biegną do ulubionej półki z książkami. Seniorzy przychodzą do nas, by przejrzeć prasę lub wymienić kilka słów ze znajomymi. Mają do dyspozycji wygodne fotele, ciepłą i przytulną przestrzeń, dostęp do wiadomości o świecie. Organizujemy dla nich kursy komputerowe, bo chcemy, żeby mogli szybko, bez wychodzenia z domu, zamawiać książki. Nasz internetowy katalog pomyślany został tak, aby każdy łatwo się w nim odnalazł. Chcemy, by droga Czytelnika do lektury, była jak najkrótsza. Dlatego każdego dnia udoskonalamy nasz system wypożyczeń.

Czytelnicy korzystający z naszych zasobów często pytają nas o zdanie. Mamy je, a jakże, bowiem nasi pracownicy to prawdziwi pasjonaci książek. Oni nie tylko pracują w bibliotece, oni żyją książkami, nowościami i klasykami. Są specjalistami w tej dziedzinie i nawet po kolorze okładki odnajdą interesującą Was pozycję. Inwestujemy bowiem nie tylko w sprzęt, ale przede wszystkim w ludzi. Bibliotekarze trzydziestu jeden filii oraz pracownicy działów ich wspomagających to ludzie, którzy codziennie dbają o to, aby książki szybko trafiały na półki i do Czytelników. Jest to praca żmudna, czasami wyczerpująca, ale zawsze przynosząca satysfakcję. Zwłaszcza, gdy Czytelnik dziękuję za książkę, która wspaniale wypełniła mu czas.

Trochę historii

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaczęła działać w 1995 roku. Co roku remontowaliśmy kolejne filie, wprowadzaliśmy nowe rozwiązania i usługi, stawaliśmy się bardziej nowocześni. Zwieńczeniem tych starań było otwarcie w 2014 roku filii ProMedia, w której, oprócz nowości książkowych, do dyspozycji Czytelników oddajemy audiobooki, filmy i seriale. Ponadto zyskaliśmy w niej przestrzeń, w której możemy zaprosić mieszkańców Szczecina do udziału w niezwykłych spotkaniach autorskich, warsztatach, pokazach filmowych. To nie jest nasze ostatnie słowo. Trwają prace nad powstaniem kolejnych nowoczesnych filii.

Trochę liczb

Nasze filie odwiedza co roku około 500 tysięcy osób, które wypożyczają około miliona dokumentów różnego typu. Prenumerujemy czasopisma, zapewniamy dostęp do internetu i komputery do samodzielnej pracy, umożliwiamy dostęp do baz elektronicznych, takich jak Legimi czy Ibuk Libra. Organizujemy spotkania autorskie, prelekcje, wykłady, wystawy, a także zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Po dokładne statystyki zapraszamy TUTAJ. Nasi najmłodsi Czytelnicy mają za sobą niecały rok życia. Najstarszego nie pytaliśmy o wiek, bo nie wypada. Dołącz do grona naszych Czytelników i… do zobaczenia w bibliotece!

Nasi partnerzy

logo BN
cala-polska-czyta-dzieciom
pleciuga
teatr-wspolczesny
POPART1
instytut_ksiazki
Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor
mkidn_01_cmyk__
KanaNoweLogo12
AKADEMIA SZTUKI LOGO (1)
shus
13muz
azja
mi-gracja
pan_od_ksiazek
Ścieżkami Pomorza-2
liceum plastyczne1
pelnia-wyrazu
TECHKLUB_SZCZECIN_profil
SzczecinCzyta
LOGO_INFOLUDEK_V2017
wszczecinie_logo__-gif
sektor3
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content