OKOlice Literatury: Rzeczy i ludzie

“Rzeczy i ludzie” to hasło przewodnie trzeciej edycji festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, która odbędzie się od 15 do 25 września 2021 roku.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy znanych i cenionych współczesnych twórców literatury non fiction. W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Oprócz realizacji wydarzenia stacjonarnie – w miarę możliwości i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na wypadek pandemii – poprowadzimy streamingi na żywo z większości spotkań. Na wszystkie spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki.

Festiwal podzieliliśmy na bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. 

15 września (środa)
Wydarzenie otwierające
O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi Agata Rokicka. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)
Czytanie rzeczy
O godz. 17.00 zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci.

Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska

21 września (wtorek)
Rzeczy niczyje
Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

O godz. 18.00  zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.

22 września (środa)
Pamięć rzeczy
Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii

O godz. 18.00 zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

23 września (czwartek)
Ładne rzeczy
Blok poświęcony designowi.

Dla dzieci
O godz. 17.00 zapraszamy dzieci na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”. Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

Dla dorosłych
O godz. 17.00 zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski. Prowadzenie: Magdalena Tyczka.

O godz. 19.00 zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. 

24 września (piątek)
Nadmiar rzeczy
Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla młodzieży
O godz. 17.00 zapraszamy młodzież od 12 roku życia na warsztaty „Slow fashion”. Prowadzenie: Maria Stafyniak

Dla dorosłych
O godz. 17.00 zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska.Prowadzenie: Anna Godzińska. 

O godz. 19.00 zapraszamy na panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Porozmawiamy z Katarzyną Wągrowską.

25 września (sobota)
Rzeczy osobiste
Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym.

O godz. 12.00 zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.

Wydarzenie towarzyszące
Wystawa smart obiektów opisanych w książce  “Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”.

O godz. 14.00 zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha. Panel poprowadzi Aneta Makowska. 

O godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.

Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl

Partner:
Wydawnictwo Czarne

Nadchodzące wydarzenia

Chile – kraina kontrastów, wina i cudów natury [Kolory kultury]

Chile - kraina kontrastów, wina i cudów natury [Kolory kultury]

21 lutego, 2024
18.00
Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

22 lutego, 2024
18.00
O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

22 lutego, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content