Szczecin to TEŻ! moje miasto [wernisaż]

7 marca (czw.) o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż kolejnej wystawy, którą będzie można podziwiać w ProMediach
(al. Wojska Polskiego 2).

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA przy współpracy z fotografem Krzysztofem Dolinnym przygotowało inspirującą wystawę zdjęć, które powstały w ramach sesji zdjęciowych zorganizowanych w Szczecinie dla podopiecznych Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa TPD „Iskierka”.

Wystawa odkrywa piękno Szczecina i przypomina o tym, że z jego wyjątkowych uroków każdego dnia korzystają również osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby z zespołem Downa. Bohaterowie sesji zdjęciowych przekazują społeczeństwu bardzo ważne przesłanie:

Szczecin to też! nasze miasto. Miasto, w którym żyjemy, w którym się rozwijamy, z którego uroków i instytucji korzystamy w takim samym stopniu jak pozostali mieszkańcy. Jest to miasto, które uwielbiamy i w którym chcemy żyć. Mamy swoje pasje i zainteresowania, pomysły na spędzanie wolnego czasu. Tu jest nasza placówka, w której odbywają się zajęcia terapeutyczne. Jesteśmy częścią Szczecina, a Szczecin jest częścią nas.

Podczas wernisażu zaprezentują się dwie grupy teatralne prowadzone przez TPD w ramach projektu PFRON. Będzie można obejrzeć “Starocie warte krocie” – spektakl grupy Sztukateria pod kierunkiem Marka Juszyńskiego oraz “Warto być sobą – przedstawienie w wykonaniu grupy ArtKreacje pod kierunkiem Izabeli Jurewicz-Zimny.

Wstęp na wydarzenie będzie wolny.

Każdego roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów (21/03). Celem wystawy jest również zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa — ich potrzeby oraz prawo do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Fotograf Krzysztof Dolinny – ur. 1975 w Szczecinie, absolwent V LO oraz Uniwersytetu Szczecińskiego, przez lata poszukiwał swojej drogi, aby w 2003 zająć się zawodowo fotografią. Realizował się głównie przy projektach fotografii komercyjnej, przeplatając je pracami artystycznymi . Uwielbia fotografować ludzi, zwłaszcza gdy pokazują naturalne emocje.

Pierwszy kontakt fotograficzny z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną miał ponad 3 lata temu. Już wtedy powstał pomysł projektu pokazującego te osoby, jako mieszkańców Szczecina.

„Przebywając przez ponad 18 lat poza granicami Polski, przyzwyczaiłem się że osoby z niepełnosprawnością są obecne w przestrzeni publicznej. Można takie osoby spotkać pracujące w różnych miejscach, są w szkołach w klasach powszechnych, są tak samo obecni w miastach i przestrzeni, jak osoby bez niepełnosprawności.

Moim zamysłem było ukazanie Szczecina, w którym wszyscy mamy swoje miejsce. Miasta, w którym przemawia przez nas otwartość, szacunek i naturalny wspólny rozwój i dbałość o to co nas otacza.”

Wystawę będzie można oglądać przez cały marzec w godzinach otwarcia ProMediów.

Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA TPD – powstało w 2004 roku z inicjatywy kilkorga rodziców dzieci z ZD. Od tamtego czasu realizuje projekty mające na celu rehabilitację, usamodzielnianie i integrację osób z ZD ze społeczeństwem. Obecnie podopiecznymi Koła jest ponad 50 osób – w wieku od kilku miesięcy do ponad 30 lat.

7 marca, 2024