Matki miasta. Śladami szczecińskich emancypantek z przełomu XIX i XX w. [spacer miejski]

26 września (wt.) ponownie wyruszamy na spacer. A trasa będzie powiązana z historią miasta i jego społeczeństwem.

Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US oprowadzi nas po miejscach po miejscach, które wiążą się z biografiami szczecińskich działaczek oraz ich aktywnością na rzecz praw kobiet, ale także współpracą z miastem w realizacji lokalnej polityki społecznej.

Matkami miasta na przełomie XIX i XX wieku nazywano aktywistki, które wspierały władze samorządowe w rozwiązywaniu trudnych problemów socjalnych. Szczecin miał również swoje „matki”, które stanowią część opowieści o mieście w okresie belle époque.

Zbierzmy się zatem o godz. 17:00 przed budynkiem filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) i posłuchajmy o walce o wyzwolenie oraz równość społeczną mieszkanek regionu w XIX i XX w.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US jest związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach zajmuje się przemianami społecznymi w XIX i w I połowie XX w. na Pomorzu i pod zaborem pruskim, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji szlachty pomorskiej, historii kobiet i kształtowania się miejskiej polityki społecznej przed I wojną światową.

Jest autorką m.in. monografii „Między miłosierdziem a obowiązkiem. Publiczna opieka nad ubogimi na Pomorzu w latach 1815-1872 na przykładzie rejencji szczecińskiej i koszalińskiej” oraz „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815-1914 na przykładzie prowincji Pomorze”. Obecnie realizuje grant Narodowego Centrum Nauki „Niemki i Polki w polityce społecznej Poznania na przełomie XIX i XX wieku”.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego