„Rozmaitość” – wernisaż wystawy prac Damiana Morawskiego

10 lipca (poniedziałek) w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2)
o godz. 18:00 swoje prace plastyczne zaprezentuje Damian Morawski, uczeń Liceum Plastycznego w Szczecinie.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wystawa ” Rozmaitość” obejmuje prace o różnorodnej tematyce. Od martwych natur, po pejzaże czy portrety. Na wystawie pojawią się prace zarówno malarskie (wykonane farbami akrylowymi), jak i rysunki (stworzone przy pomocy suchych pasteli). Jeśli chodzi o ilość prac, to by było ich 10-11, w tym jedna plansza wypełniona kilkoma mniejszymi rysunkami wykonanymi suchymi pastelami.

Artysta o sobie i swoich pracach:

„Nazywam się Damian Morawski, mam 19 lat i jestem uczniem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Kończę właśnie czwarty roku nauki w tej szkole i mimo upływu lat, sztuka wciąż jest moją największą pasją. Mógłbym siebie określić w pewnym sensie jako kolorystę, gdyż to kolor i jego różnorodność jest dla mnie czynnikiem najbardziej fascynującym w trakcie tworzenia. Moimi ulubionymi technikami pozostają, póki co niezmiennie malarstwo akrylowe na równi z suchymi pastelami. Tworzę dość intensywnie już od kilku lat, ale nie zamierzam spoczywać na laurach, wciąż staram się doskonalić swoje umiejętności. Po ukończeniu liceum chciałbym kontynuować swoją twórczą drogę wiążąc swoją przyszłość z którąś z Akademii Sztuk Pięknych.

Na wystawie tej chciałem zaprezentować prace bardzo zróżnicowane tematycznie, stąd też jej tytuł „Rozmaitość”. Większość obrazów wykonałem farbami akrylowymi, ponieważ do tej pory są one moimi faworytami, jeśli chodzi o techniki malarskie. Poza tym część z nich wykonałem też przy użyciu suchych pasteli, które uwielbiam ze względu na niezwykłe efekty kolorystyczne możliwe do uzyskania w tej technice. Wśród prac prezentowanych na wystawie można dostrzec kilka pejzaży tworzonych w plenerze, część z nich wykonana została jesienią, a inne latem, ponieważ uważam, iż obie te pory roku są niezwykle piękne i natura wówczas jest „niezwykle wdzięczną modelką”. Z kolei inne płótna przedstawiają martwe natury, a jeszcze inne portrety, z których większość ukazuje bliskie mi osoby. Ważnym elementem jest również plansza, z niewielkimi rysunkami wykonanymi w całości suchymi pastelami. Są to swego rodzaju impresje i eksperymenty kolorystyczne tworzone przeze mnie od początku maja.”

10 lipca, 2023