OKOlice Literatury 2023 – dzień czwarty

Na finał 5. edycji naszego festiwalu przygotowaliśmy dwa wydarzenia, oparte na filmowych formach reporterskich.
28 października (sb.) zapraszamy na dwa seanse filmowe oraz rozmowy z ich twórcami.

O godz. 16:00 wyświetlimy film krótkometrażowy pt. „Proskenion 2021„, zrealizowany w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Reportaż powstał na podstawie programu readaptacji społecznej. Scenariusz uwypukla znaczenie arteterapii w resocjalizacji, wykorzystania różnych formy sztuki w procesie zmiany postaw.

Na temat znaczenia i rozwoju penitencjarnej sztuki filmowej opowiedzą twórcy filmu „Proskenion 2021” – ppor. Rafał Nowak (reżyseria), por. Katarzyna Chruściel (współtwórczyni scenariusza) oraz w podwójne roli panelistki i moderatorki — Małgorzata Frymus.

O godz. 18:00 zapraszamy na seans „Filmu balkonowego”,
a po nim na rozmowę z jego reżyserem — Pawłem Łozińskim.

„Film balkonowy” zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach) podczas 18. Millennium Docs Against Gravity. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając między innymi nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY.

Na temat powstawania dokumentu oraz jego odbioru przez widzów i krytyków
z Pawłem Łozińskim porozmawia Krzysztof Spór.

Paweł Łoziński — uznany reżyser filmowy, którego prace w dziedzinie dokumentu zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy często dotyczą głębokich tematów społecznych i psychologicznych, a także ukazują subtelne emocje i relacje międzyludzkie.

Paweł Łoziński to nie tylko reżyser, ale również pedagog. Wykłada na różnych uczelniach filmowych i jest aktywnie zaangażowany w rozwijanie talentów młodych twórców filmowych w Polsce.

28 października, 2023