Megality Pomorza Zachodniego. Spotkanie z dr Agnieszką Matuszewską

27 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na spotkanie promujące książkę „Odkryć to, co pozornie znane. Megality Pomorza Zachodniego”. Gościnią będzie jej autorka — dr Agnieszka Matuszewska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Rozmowę poprowadzi dr Paweł Migdalski. Książkę będzie można zakupić w promocyjnej cenie podczas spotkania.

” Konstrukcje megalityczne niemal od zawsze budziły niezwykłe zainteresowanie, fascynację i podziw. Niewątpliwie należą do najbardziej spektakularnych źródeł archeologicznych w kontekście pradziejów nie tylko Polski, ale i całej Europy. […] Megality mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń związanych z bliskim, namacalnym kontaktem z daleką przeszłością i stać się ważnym elementem edukacji i promocji. Dlatego mam nadzieję, że niniejsza publikacja nie tylko wzbogaci dotychczasową wiedzę i warsztat badawczy, ale też znajdzie różnorodne grupy odbiorców, stając się bodźcem do zaangażowania lokalnych społeczności w ochronę tych wyjątkowych obiektów”. (fragment książki)

Dr Agnieszka Matuszewska studiowała archeologię w Instytucie Prahistorii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2003 roku uzyskała tytuł zawodowy magistra archeologii, a następnie w 2008 stopień doktora. Odbyła staże naukowe na Białorusi (Białoruska Akademia Nauk, Mińsk) oraz w Danii (Uniwersytet w Arhus). Brała udział w badaniach wykopaliskowych między innymi na wczesnobrązowej osadzie obronnej w Bruszczewie (Wielkopolska), w Ales Stenar (Szwecja), Mierzynie (Pomorze Zachodnie) oraz badaniach ratowniczych.

Kierowała badaniami związanymi z projektem rekonstrukcji grobowców megalitycznych w Dolicach oraz na wczesnoneolitycznym obiekcie typu rondel w Nowym Objezierzu. Oprócz archeologii przedmiotem jej szczególnego zainteresowania jest ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego. Znajduje to odzwierciedlenie w działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej (wykłady, konkursy edukacyjne, organizacja wystaw i festynów, udział w audycjach radiowych i filmach popularnonaukowych).

27 kwietnia, 2023