szminki na czarnym tle

Federico Femini [wystawa]

Od 9 kwietnia w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) będzie można oglądać wystawę plakatów Sarah Wiśniewskiej “Federico Femini”.

Sarah Wiśniewska jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie, a wystawa jest jej pracą dyplomową zrealizowaną pod kierunkiem prof. Lexa Drewińskiego. 

Wystawa składa się z 10 plakatów poświęconych twórczości Federico Felliniego. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę urodzin tego reżysera. 

Sarah Wiśniewska należy do grona moich dyplomantek w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest także jedną ze studentek, których miałem przyjemność być promotorem zarówno dyplomu licencjackiego, jak i magisterskiego. Oba doskonałe. I oba ściśle powiązane z twórczością dwóch z najwybitniejszych reżyserów filmowych światowego kina: Ingmara Bergmana i Federico Felliniego. Pierwszy z dyplomów (licencjat) to seria plakatów do wybranych filmów szwedzkiego reżysera. Drugi (magisterium) to seria plakatów do filmów Federico Felliniego pod oryginalnym tytułem Federico „Femini”. Oba dyplomy, poza tematem filmowym, łączy wykorzystanie fotografii jako środka wypowiedzi.

Artyści odchodzą „a statek płynie”. W 2020 roku przypadła 100 rocznica urodzin mistrza Federico Felliniego, natomiast w roku 2021 plakat Sary Wiśniewskiej pt. „Miasto Kobiet” pochodzący z cytowanego powyżej dyplomu został skradziony z wystawy „Lex Drewinski i jego studenci”, zlokalizowanej na placu Solidarności nieopodal Muzeum Przełomów w Szczecinie. Abstrahując od tego kto i co się za tym kryje – miłośnik sztuki mistrza „Feminiego” czy sympatyk ruchów feministycznych – uczynek ten jest dowodem uznania dla znakomitego plakatu, a tym samym talentu mgr Sary Wiśniewskiej. Plakat przedstawia wystrzelone z broni palnej szminki do ust uformowane w taki sposób, że do złudzenia przypominają naboje. Broń kobiety potrafiąca zwalić z nóg najsilniejszego osobnika rodzaju męskiego. Ukazanym fotograficznie w ruchu, mknącym do celu pociskom towarzyszą nazwiska twórców filmu. Pomimo że, a może właśnie dlatego iż, prace Sarah Wiśniewskiej nie „podkładają” się stylistycznie rokoko-cyrkowemu stylowi mistrza są bardzo przekonujące i celnie pointują dzieło włoskiego reżysera.

Czerwona szminka do ust występująca na każdym plakacie, ale traktująca każdy obraz w innym kontekście w zależności od przesłania filmu, oraz doskonałe użycie i opracowanie fotografii, świadczą o trafności obranej koncepcji. Delikatność i minimalizm środków wyrazu dopełnia mocna, dowcipna i sarkastyczna „broń” artystki skierowana w stronę płci brzydkiej, nie oszczędzająca samego mistrza, którego przyjdzie nam przeżyć z podciętym czerwoną szminką (uwaga! tylko symbolicznie) gardłem, „oklapniętego” „Casanowę Felliniego” czy „feminizującego” Marcello Mastroianniego w „Słodkim życiu”. Są też przepełnione erotyką wizje mistrza, gdzie szminka „spełnia” dodatkową rolę „Giulietta i duchy”, „wyszminkowana” Matka Boska, ale również przedstawiona z kobiecym ciepłem (chociaż potraktowana bez wyjątku czerwoną szminką) niedowartościowana przez „kobieciarza” Feminiego, żona Giulietta Massina.

Ze względu na zachowanie rygoru epidemiologicznego plakaty można oglądać jedynie online lub w witrynie filii ProMedia za szybą od strony ulicy. Wbrew pozorom ma to również swoje dobre strony, ponieważ plakaty Sarah nie będą narażone na ponowną kradzież.

Prof. Dr hab. Lex Drewinski

Plakat promujący wystawę Federico feminie
Data rozpoczęcia
9 kwietnia, 2021
0:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Chile – kraina kontrastów, wina i cudów natury [Kolory kultury]

Chile - kraina kontrastów, wina i cudów natury [Kolory kultury]

21 lutego, 2024
18.00
Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

22 lutego, 2024
18.00
O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

22 lutego, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content