„Zatracenie” Osamu Dazai

Jest to pozycja pozornie prosta, niektórzy powiedzą, że „o niczym”, trudno ją komuś opisać, a jednak niesie ze sobą niezwykle wiele. Jest to ostatnia skończona powieść autora, który po kilkukrotnych próbach samobójczych ostatecznie odebrał sobie życie. Głównym bohaterem powieści japońskiego autora jest Yozo, syn bogatego właściciela ziemskiego.

Czytelnik przygląda się historii dorastającego chłopca, a następnie już dorosłego mężczyzny, który czuje się osamotniony i nie potrafi dopasować się do społeczeństwa powojennej Japonii. A w narracji Yozo można odnaleźć elementy umysłu autora, coraz bardziej pogłębiającego się w swojej depresji.

Oryginalny japoński tytuł odnosi się do jednego z najbardziej znanych cytatów występujących w powieści: „Utraciłem prawo do nazywania się człowiekiem. Definitywnie przestałem nim już być.” Jest to z pewnością pozycja interesująca, wyjawiająca jednak najprzykrzejsze skrawki ludzkiego umysłu i jego powolnego upadku.

[SW]

Książka dostępna w filiach: nr 4, nr 6, nr 8, nr 13, nr 19, nr 38, nr 48.

Link do katalogu

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content