„Śmierć Viveka Ojiego” Akwaeke Emezi

[Powieść]

“Tego dnia, kiedy umarł Vivek Oji, spalili targ.” Tylko tyle – świetne pierwsze zdanie książki. Czytelnik będzie musiał sporo poczekać, by odkryć okoliczności tej śmierci. Najpierw towarzyszymy temu, co ze śmiercią zrobili ci, którzy zostali.

W historię wprowadza nas wspomnienie babki, która umarła tego samego dnia, w którym urodził się Vivek – to tradycyjnie zły omen… Następnie poznajemy gwałtowną reakcję kuzyna – jego zatracenie w rozpaczy. Istotna jest reakcja bliskich tytułowego bohatera – na śmierć syna (Kavita) i kuzyna (Osita). To poprzez ich zachowanie i wspomnienia z czasem poznajemy migawki z życia Viveka: jego problemy ze zdefiniowaniem siebie, relacje emocjonalne i erotyczne.

Co widziała i pamięta matka, a co kuzyn – przedstawiciel młodszego pokolenia, wychowujący się praktycznie razem z Vivekiem i dopuszczony do sekretów. Oczywiście obraz tytułowego bohatera w oczach tych dwóch osób drastycznie się różni – to napięcie świetnie utrzymuje zainteresowanie czytelnika.

Ciekawość podsyca także sposób prowadzenia narracji – jest ona częściowo prowadzona przez wszechwiedzącego narratora, częściowo przez Ositę, ale też chwilami przez inne postaci książki. Gdy zaczynamy łączyć poszczególne elementy zdradzone przez Kavitę i Ositę doznajemy uczucia ulgi jak przy rozwiązaniu zagadki kryminalnej.

W książce poruszane są tematy tożsamości, odmienności, życia w społeczeństwie wyznającym tradycyjne wartości, utrwalonych zachowań społecznych: kilkukrotnie bohaterowie nazywają coś “typowo nigeryjskim”. Pojawiają się tematy tubu, które mogą się okazać trudne dla polskiego czytelnika – jednak nie warto ich tu teraz opisywać, by nie zdradzić zbyt wiele.

“Śmierć Viveka Ojiego” reprezentuje niewielki zbiór powieści nigeryjskich autorów, które można znaleźć w naszych filiach.

Julia

Książka dostępna w filiach: nr 7, nr 28, nr 48 oraz w aplikacji Legimi.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content