„Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Roman Husarski

[Reportaż]

Koreańska kultura zdobywa sobie coraz więcej fanów, niezależnie od ich wieku. Popkultura tego kraju staje się coraz bardziej modna. Już nie są nam obce k-dramy czy k-pop, czy nawet koreańskie jedzenie, takie jak np. kimchi.

Jednak Roman Husarski w czasach zachłyśnięcia się kulturą południowokoreańską dość krytycznie ocenia Koreańczyków oraz obala pewne mity. Na próżno tu szukać informacji o koreańskiej kulturze, anegdot, humorystycznych porównań. Stanowią one co najwyżej tło lub przykład dla opisywania innych, ważnych tematów. W reportażu autor analizuje oraz bada tematy trudne i kontrowersyjne dla samych Koreańczyków, takie jak kwestie polityczne i konflikt z Japonią. Dodatkowo porusza tematy kultury (hanoki, hanboki, szerokie zastosowanie zbieranych roślin w kuchni oraz w celach leczniczych).

Husarski wyraźnie wskazuje na bardzo silne poczucie tożsamości kulturowej Koreańczyków oraz próby łączenia wieloletniej tradycji ze współczesnością. Autor w rzetelny i dość naukowy sposób przedstawia czytelnikowi największego wroga Koreańczyków z Południa. I nie, nie są nimi Koreańczycy z Północy, a Japonia. Przedstawiając historyczne fakty oraz specyfikę kulturową wyjaśnia, dlaczego Koreańczycy żywią do Japończyków aż tak dużą wrogość. Jednak można wyczuć, że autor dość negatywnie ocenia zachowania Koreańczyków na przestrzeni lat, sugerując, że czasami w swojej nienawiści popadają w obłęd. W reportażu odnosi się również do relacji z Koreą Północną. Porusza kwestię kultury pali pali (“szybko, szybko”). Przedstawia różnorodność oraz odmienność religijno-wyznaniową Koreańczyków. Autor poświęca część książki na poruszenie bardzo kontrowersyjnego tematu, nawet dla samych Koreańczyków, jakim jest spożywanie psiego mięsa. W książce znajdziemy dużo odniesień politycznych z całkiem współczesnych czasów oraz newsów dotyczących aktualnych i bieżących wydarzeń ze świata politycznego.

Osobiście brakowało mi bardziej szczegółowego podziału na rozdziały i poruszane kwestie. Reportaż podzielony jest na dziewięć rozdziałów i nietrudno o wrażenie dezorientacji, o jakim zagadnieniu czytamy. Jednak trzeba przyznać, że książka rzetelnie oraz szczegółowo pokazuje, co kryje się pod maską coraz szerzej znanej i budzącej zachwyt kultury południowokoreańskiej.

Roman Husarski może pochwalić się zapleczem naukowym, dzięki któremu powstał ten reportaż. Absolwent filmoznawstwa, studiów dalekowschodnich, doktorant w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz analityk pracujący dla Instytutu Boyma i członek Polskiego Towarzystwa Koreanistycznego.

Martyna

Książka dostępna w filiach: nr 13, nr 28, nr 48, nr 54 oraz w aplikacji Legimi.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content