Dyskusyjny Klub Książki 6

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 6 (ul Dziennikarska 39)
Terminy spotkań: wybrana środa miesiąca godz. 17:00
Prowadzenie: Hanna Góralska

Najbliższe spotkanie

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 kwietnia o godz. 17:00. Będziemy rozmawiać o książce „Sen wioski Ding” Yan Lianke.

Minione spotkania

20 marca rozmawialiśmy o książce „Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi” Javiera Blasa, Jacka Farchy’ego.

21 lutego rozmawialiśmy o książce „Zabić drozda” Harper Lee.

24 stycznia rozmawialiśmy o książce „Na skraju imperium i inne wspomnienia” Mieczysława Jałowieckiego.

Spotkania archiwalne [2023 rok]

Grudzień [przerwa]

29 listopada rozmawialiśmy o książce „Dom Małgorzaty” Ewy Kujawskiej. 

18 października rozmawialiśmy o książce Elżbiety Cherezińskiej „Sydonia. Słowo się rzekło”.

20 września rozmawialiśmy o „Granicy” Zofii Nałkowskiej.

28 czerwca dyskutowaliśmy o książce „„Anglik, który ocalił japońskie wiśnie” Abe Naoko.

31 maja  rozmawialiśmy o książce Véronique Olmi „Bakhita”.

26 kwietnia rozmawialiśmy o książce „Dom kłamczuchów”, autor: Dezső Kosztolányi.

29 marca spotkanie klubowe poświęcone było książce „Gra o tron” Georga R.R. Martina.

15 lutego dyskutowaliśmy o książce „Cudze słowa” Wita Szostaka. 

18 stycznia rozmawialiśmy o książce „Anomalia”, autor: Hervé Le Tellier. 

 

Spotkania archiwalne [2022 rok]

Grudzień [przerwa]

23 listopada rozmawialiśmy o książce „Wąż i tęcza. Voodoo, zombie i tajne stowarzyszenia na Haiti”, autor: Wade Davis. 

26 października rozmawialiśmy o książce „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta.

28 września, podczas pierwszego spotkania po wakacjach, klubowicze dąbskiego DKK omawiali powieść Philippa Meyera „Syn”. Książka napisana z wielkim rozmachem, to głęboka opowieść o teksańskim rodzie McCulloughów, pionierów osadnictwa, którzy w końcu stali się potentatami naftowymi. Losy rodu były bezpośrednio związane z plemieniem Komanczów, przepełnione brutalnością i surowością życia. „Syn” to bez wątpienia jedna z najbardziej plastycznych lektur jakie były przedmiotem naszych literackich rozważań, a każda z postaci na kartach powieści jest bardzo wyrazista. Mnóstwo odniesień do współczesnego świata i poczucie, że tak naprawdę oprócz technologii niewiele się zmieniło.

29 czerwca odbyło się spotkanie klubowiczów dąbskiego DKK poświęcone kultowej powieści Sergiusza Piaseckiego „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” z 1935 r. Dla większości było to pierwsze spotkanie z twórczością Piaseckiego, którego życiorys bez wątpienia mógłby stanowić niebanalny podstawę do scenariusza filmowego. „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” to podróż po dawnych kresach RP, podróż w dodatku nielegalna, gdyż bohaterowie trudnią się przemytem wszelkiej maści towarów pomiędzy Polską a Związkiem Radzieckim. Ta niepokorność przebijała się przez karty powieści nadając jej zawadiacki, łotrzykowski charakter, dokładnie taki jakim obdarzony był sam autor. Klubowiczom powieść się podobała, to bez wątpienia jedna z najjaśniejszych gwiazd przedwojennej literatury.

25 maja dyskutowaliśmy o książce „Kroniki portowe” Annie Proulx.

27 kwietnia rozmawialiśmy na temat książki „Elizabeth i jej ogród” Elizabeth von Arnim.

30 marca dyskutowaliśmy o książce „Inszallah” Oriany Fallaci.

23 lutego rozmawialiśmy na temat książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa Viktora Frankla.

26 stycznia na spotkaniu klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy biografię „Boznańska. Non finito” autorstwa Angeliki Kuźniak. W celu przybliżenia twórczości malarki obejrzeliśmy wspólnie na dużym ekranie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Olgi Boznańskiej w Warszawie, co pozwoliło nam poznać techniki malarskie, którymi posługiwała się artystka. Postać bohaterki naszego spotkania wzbudziła w nas dużo sympatii, autorce książki udało się również oddać atmosferę artystyczną Europy przełomu XIX i XX wieku.

Spotkania archiwalne [2021 rok]

29 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w bieżącym roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Zakończyliśmy lokalnym przytupem – bohaterem spotkania był reportaż Piotra Oleksego „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Aby przenieść się w klimat wyspy obejrzeliśmy reportaż „Sploty jednego warkocza” w którym pisarka i lekarka Britta Wuttke wspomina losy swojej rodziny i mieszkańców Międzyzdrojów. Piotr Oleksy w swojej książce sporo miejsca poświęcił pani Brittcie, przywołał również szczecińskich pisarzy, którzy swój los spletli z Zalewem Szczecińskim (Jan Papuga, Czesław Schabowski, Ryszard Dżaman). Reportaż Oleksego pozostawił w nas pewien niedosyt, niemniej jednak warto było po niego sięgnąć i po raz kolejny pogłębić swoją wiedzę o historię lokalną.

24 listopada spotkaliśmy się w filii nr 6 celem omówienia powieści Krzysztofa Niewrzędy „Confinium”. Literatura lokalna zajmuje szczególne miejsce w sercach klubowiczów, zatem wszyscy bywalcy dąbskiego DKK z dużym entuzjazmem rozpoczęli podróż po przedwojennym Stettinie, jak i powojennym Szczecinie. Okazało się bowiem, że autorowi świetnie udało się zapełnić lukę nie tylko literacką (obejmującą lata 1944-1946), ale również głód wiedzy historycznej dotyczącej tamtych lat. Klubowicze przyznali, że obok radości z czytania powieści lokalnego autora pojawił się cień lęku związany z trudną tematyką książki (powojenne losy często oznaczają grabieże, przemoc), jednak pasja z jaką Krzysztof Niewrzęda uchwycił temat i wyraziste postaci powieści na długo pozostaną w pamięci. Opowieść o przepoczwarzaniu się Stettina w Szczecin wszystkich nas urzekła, podobnie jak głos samego autora – dzięki multimediom odsłuchaliśmy fragment „Confinium” czytany przez Niewrzędę. Obejrzeliśmy również fragment wywiadu z Krzysztofem Niewrzędą przeprowadzonego zaraz po ukazaniu się książki.

27 października w filii nr 6 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pochyliliśmy się nad autobiografią „Roman by Polański„. W celu urozmaicenia spotkania wykorzystałam multimedia – obejrzeliśmy fragment krótkiego wywiadu z Romanem Polańskim oraz wywiad z Samanthą Geimer, która miała zdecydowany wpływ na życie reżysera (i odwrotnie). Dużym zaskoczeniem dla klubowiczów był styl pisarski Polańskiego (zgodnie stwierdziliśmy, że bardzo dobry). Dyskusja była bardzo żywiołowa, książka bez wątpienia wszystkich nas ujęła.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content