Dyskusyjny Klub Książki 6

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 6 (ul Dziennikarska 39)
Terminy spotkań: ostatnia środa miesiąca godz. 17.00
Prowadzenie: Hanna Góralska

Najbliższe spotkanie

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 29 czerwca o godz. 17.00, rozmawiać będziemy o książce „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” Sergiusza Piaseckiego.

Minione spotkania

25 maja dyskutowaliśmy o książce „Kroniki portowe” Annie Proulx.

27 kwietnia rozmawialiśmy na temat książki „Elizabeth i jej ogród” Elizabeth von Arnim.

30 marca dyskutowaliśmy o książce „Inszallah” Oriany Fallaci.

23 lutego rozmawialiśmy na temat książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa Viktora Frankla.

26 stycznia na spotkaniu klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy biografię „Boznańska. Non finito” autorstwa Angeliki Kuźniak. W celu przybliżenia twórczości malarki obejrzeliśmy wspólnie na dużym ekranie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Olgi Boznańskiej w Warszawie, co pozwoliło nam poznać techniki malarskie, którymi posługiwała się artystka. Postać bohaterki naszego spotkania wzbudziła w nas dużo sympatii, autorce książki udało się również oddać atmosferę artystyczną Europy przełomu XIX i XX wieku.

Spotkania archiwalne [2021 rok]

29 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w bieżącym roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Zakończyliśmy lokalnym przytupem – bohaterem spotkania był reportaż Piotra Oleksego „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Aby przenieść się w klimat wyspy obejrzeliśmy reportaż „Sploty jednego warkocza” w którym pisarka i lekarka Britta Wuttke wspomina losy swojej rodziny i mieszkańców Międzyzdrojów. Piotr Oleksy w swojej książce sporo miejsca poświęcił pani Brittcie, przywołał również szczecińskich pisarzy, którzy swój los spletli z Zalewem Szczecińskim (Jan Papuga, Czesław Schabowski, Ryszard Dżaman). Reportaż Oleksego pozostawił w nas pewien niedosyt, niemniej jednak warto było po niego sięgnąć i po raz kolejny pogłębić swoją wiedzę o historię lokalną.

24 listopada spotkaliśmy się w filii nr 6 celem omówienia powieści Krzysztofa Niewrzędy „Confinium”. Literatura lokalna zajmuje szczególne miejsce w sercach klubowiczów, zatem wszyscy bywalcy dąbskiego DKK z dużym entuzjazmem rozpoczęli podróż po przedwojennym Stettinie, jak i powojennym Szczecinie. Okazało się bowiem, że autorowi świetnie udało się zapełnić lukę nie tylko literacką (obejmującą lata 1944-1946), ale również głód wiedzy historycznej dotyczącej tamtych lat. Klubowicze przyznali, że obok radości z czytania powieści lokalnego autora pojawił się cień lęku związany z trudną tematyką książki (powojenne losy często oznaczają grabieże, przemoc), jednak pasja z jaką Krzysztof Niewrzęda uchwycił temat i wyraziste postaci powieści na długo pozostaną w pamięci. Opowieść o przepoczwarzaniu się Stettina w Szczecin wszystkich nas urzekła, podobnie jak głos samego autora – dzięki multimediom odsłuchaliśmy fragment „Confinium” czytany przez Niewrzędę. Obejrzeliśmy również fragment wywiadu z Krzysztofem Niewrzędą przeprowadzonego zaraz po ukazaniu się książki.

27 października w filii nr 6 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pochyliliśmy się nad autobiografią „Roman by Polański„. W celu urozmaicenia spotkania wykorzystałam multimedia – obejrzeliśmy fragment krótkiego wywiadu z Romanem Polańskim oraz wywiad z Samanthą Geimer, która miała zdecydowany wpływ na życie reżysera (i odwrotnie). Dużym zaskoczeniem dla klubowiczów był styl pisarski Polańskiego (zgodnie stwierdziliśmy, że bardzo dobry). Dyskusja była bardzo żywiołowa, książka bez wątpienia wszystkich nas ujęła.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content