Dyskusyjny Klub Książki 54

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 54 ProMedia
Terminy spotkań: pierwszy wtorek miesiąca godz. 17.30
Prowadzenie: Marcin Kulik

Najbliższe spotkanie

Na następnym spotkaniu będzie omawiana książka „Mistrz z Prado” Javiera Sierry.

George Orwell „Folwark zwierzęcy” – relacja

Po dłuższej przerwie Dyskusyjny Klub Książki ponownie zawitał do filii 54. Późnym popołudniem, we wtorek 6 października, rozmawialiśmy o „Folwarku zwierzęcym” autorstwa Georga Orwella.
Któż nie zna tej pozycji? Przed transformacją ustrojową książka zakazana, funkcjonowała w polskim społeczeństwie jedynie potajemnie w tzw. drugim obiegu. Jak dowiedzieliśmy się od klubowiczów, „Folwark zwierzęcy” można było przeczytać np. we fragmentach w nielegalnej prasie. Trudno dostępne, lecz krążące wśród miłośników zakazanej literatury oraz przeciwników jedynie wtedy słusznego ustroju, były londyńskie wydania tej pozycji.
Akcja dzieje się w scenerii angielskich majątków wiejskich. Jeden z takich dorobków prowadzi Pan Jones, który prócz ziemi posiada w swym gospodarstwie cały aglomerat zwierząt. Zwierzęta nie są zadowolone z traktowania ich przez gospodarza. Pewnego razu, w stodole dochodzi do wiecu, gdzie sędziwy knur Major przedstawia siedem zasad animalizmu. Entuzjazm zebranych zwierząt jest przeogromny. W ciągu kolejnych dni dochodzi do rewolucji na farmie, dzięki której zwierzęta stają się samowładnymi panami gospodarstwa.
George Orwell w swym dziele zastosował personifikację zwierząt na szeroką skalę. Poprzez doświadczenia oraz charakterystykę epoki w której żył, autor w małym folwarku ulokował, dzięki licznym metaforom, politykę stosowaną w ZSRR. Podczas spotkania wymienialiśmy postacie oraz wydarzenia historyczne, które zostały opisane dzięki alegoriom. Sposób przedstawienia postaci charakteryzuje się dwojakością. Dzięki temu zastosowaniu autora, w postaci Napoleona nie widzimy tylko Józefa Stalina, lecz także człowieka silnego, sprytnego, lecz zakłamanego. W książce nie tylko zauważyliśmy bohaterów, którzy mogą być przypisani do kasty rządzących, lecz także ujrzeliśmy zwykłych obywateli – wytrwałych pracowników, osoby bierne na zaistniałe wydarzenia, czy inteligentów.
Podczas spotkania stwierdziliśmy jednoznacznie, że dzieło Georga Orwella jest jedyne w swoim rodzaju. Niepowtarzalne, ciekawe, proste, uniwersalne. Na skutek tych cech, opowiedzianą historię można utożsamić z innymi historycznymi państwami, lecz także współczesnymi krajami. Na koniec spotkania, jednym tchem spuentowaliśmy, że książka pozostanie nadal aktualna, niezależnie jak dalej potoczy się historia świata.

O naszym Klubie

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki to doskonała okazja dla osób, które lubią czytać, rozmawiać na temat książek oraz dzielić się swoimi uwagami. Na to, jaka książka jest omawiana, wpływ mają przede wszystkim sami Klubowicze. W ostatnim roku działalności Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o literaturze różnego rodzaju. Przede wszystkim o powieściach i zbiorach opowiadań, których tematyka dotyka trudnych i nieoczywistych zagadnień. Utwory te to zarówno klasyka literatury, jak i dzieła współczesne. Oprócz tego nasi Klubowicze sięgali także po książki popularnonaukowe. 

Podczas spotkań panuje miła atmosfera, a nad każdą dyskusją czuwa moderator (bibliotekarz). Uczestnicy spotkań aktywnie wyrażają swoje odczucia, opinie oraz nastroje po przeczytaniu wybranej lektury. Każdy ma prawo wypowiedzi (nawet osoba, która przyszła po raz pierwszy i nie czytała omawianej książki), więc wspólnie dochodzimy do ciekawych wniosków. Najważniejszą rzeczą jest pozytywne nastawienie. 

Spotkania archiwalne

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content