Dyskusyjny Klub Książki 36

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 36
Terminy spotkań: raz w miesiącu godz. 17.00 (data dzienna ustalana jest na bieżąco)
Prowadzenie: Agnieszka Bartos

Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki poznajemy współczesną literaturę – polską i obcą. Naszą grupę tworzą Czytelniczki w różnym wieku, które łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. 

Wymieniamy swoje poglądy, konfrontujemy gusta czytelnicze. Przyjmujemy zasadę, że o przeczytanych książkach rozmawiamy w swobodny, niczym nieskrępowany sposób.
Często rozmawiamy też o innych dziedzinach życia kulturalnego, takich jak kino, teatr czy lokalne wydarzenia kulturalne. Członkinie Klubu z chęcią opowiadają o swoich pasjach i zainteresowaniach.
Nasze spotkania mają charakter otwarty. Przyjść może każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i poglądy. Serdecznie zapraszamy każdego miłośnika książek i dobrej kawy. intelektualna i jednocześnie miło spędzony czas przy dobrej kawie, herbacie i domowych wypiekach naszych Klubowiczek.

Najbliższe spotkanie

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17:00 będziemy rozmawiać o książce „Ile z gór tych złota” C Pam Zhang. Zapraszamy!

Minione spotkania

„Nasze winy” – relacja

Jeden z najgłośniejszych debiutów 2022 roku.
Irlandia Północna, 1975 rok. W kraju codziennie wybuchają bomby, trwają krwawe rozrachunki IRA. Młoda nauczycielka Cushla stara się wieść wraz z matką spokojne życie w miasteczku w pobliżu Belfastu. Uczy w szkole parafialnej, a wieczorami pracuje w rodzinnym pubie. Tam poznaje Michaela, adwokata, który zdobył rozgłos, broniąc członków IRA. Brutalne pobicie ojca jednego z uczniów uruchamia jednak lawinę wydarzeń zagrażających wszystkim, których Cushla najbardziej chce chronić.

Olśniewająca powieść o miłości w czasach niepokoju. Bolesna, szczera i nieprzewidywalna. Historia ta porusza wiele problemów, opowiada o trudnych czasach i o tym jak dokonane wybory wpływają na życie wielu ludzi. Powieść pokazuje czytelnikowi jak uprzedzenia rządzą życiem bohaterów, jak wpływają na ich relację i układają świat. Mamy tu też mnóstwo polityki. Powieść czyta się mimo trudnych tematów szybko, lekkie pióro autorki nie pozwala się nudzić.

Polecamy 🙂

książka "Nasze winy" Louise Kennedy leży na blacie z desek, obok niej bukiety róż

„Zabijaj uważnie” – relacja

Na lutowym spotkaniu omawiałyśmy książkę „Zabijaj uważnie”. Autor powieści, Karsten Dusse, opisuje życie pewnego prawnika, którego relacje rodzinne dalekie są od ideału, a do tego popadł on w kłopoty przez niewygodnego klienta. Bohater udaje się na terapię, która przynosi zaskakujące efekty.
Powieść ta wzbudziła spore zainteresowanie wśród Klubowiczek. To oryginalny kryminał, okraszony czarnym humorem i wartką akcją. Panie jednogłośnie stwierdziły, że czegoś takiego jeszcze nie czytały i bardzo polecają tę książkę każdemu, kto lubi nietuzinkowe historie.

książka Karsten Dusse

„Stan zdumienia” – relacja

Na ostatnim spotkaniu DKK omawiałyśmy powieść Ann Patchet pt. „Stan zdumienia”.
Książka opowiada o naukowcach, którzy z dala od cywilizacji prowadzą badania mające odmienić życie kobiet na całym świecie. Książka ta jest również thrillerem, który trzyma w napięciu i po trochu odkrywa tajemnice bohaterów tej historii.
Jest to jednocześnie opowieść, która skłania do refleksji, co jest w życiu najważniejsze i czy warto dążyć do pewnych celów za wszelką cenę. Kosztem zdrowia fizycznego i psychicznego. Całość urozmaica ciekawa sceneria amazońskiej puszczy.

Polecamy 🙂

Ann Patchett

„Projekt Rosie” – relacja

To ujmująca komedia romantyczna z charyzmatycznym bohaterem, pierwszorzędnym humorem i wartką akcją. Don Tillman chce się ożenić. Wprowadza zatem w życie projekt „Żona”, opracował szesnastostronicowy kwestionariusz, który ma wyłonić idealną partnerkę. Poznaje Rosie, która nie pasuje do jego wyobrażenia przyszłej żony, ale postanawia pomóc jej w poszukiwaniu biologicznego ojca. Tak zacieśnia się ich znajomość. Książka jest lekka, przyjemna, idealna na jesienne długie wieczory. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki z czystym sumieniem polecają tę pozycję do przeczytania 😊

„Lekcje chemii” – relacja

„Lekcje chemii” Bonnie Garmous to książka obyczajowa skłaniająca do refleksji. Główna bohaterka powieści, Elizabeth Zott, jest chemiczką i kobietą nieprzeciętną. Pracuje w instytucie naukowym, z każdej strony narażona na ataki i niedocenianie ze względu na swą płeć. Są lata 50-te XX wieku, nie jest jej łatwo zawalczyć o dobrą pozycję w gronie męskich naukowców. Po wielu życiowych perypetiach Elizabeth w końcu otrzymuje szansę od losu i zostaje gwiazdą telewizyjnego programu „Kolacja o szóstej”. Bohaterka jednak i tu nie jest zwyczajną kucharką. Nie uczy tylko gotować, ale namawia kobiety, by o siebie zadbały, by nie bały się o siebie walczyć.

„Lekcje chemii” to wciągająca, wzruszająca, ale i dająca do myślenia lektura. W książce poruszane są tematy równouprawnienia, bohaterowie przezywają dużo dramatów życiowych, stoją  przed ważnymi dylematami, a  wszystko napisane jest lekko i z humorem. Bardzo polecamy tę książkę 😊

„Surrealistka” – relacja

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w czerwcu omawiałyśmy o powieści Michaeli Carter „Surrealistka”.
Jest to, oparta na prawdziwych wydarzeniach, bujna, przesycona poetycką magią opowieść o miłości, sztuce i przeznaczeniu, która przywraca należne miejsce Leonorze Carrington – jednej z czołowych postaci sztuki XX wieku.
Historia burzliwych losów Leonory i artystów z jej otoczenia w latach II wojny światowej została odebrana pozytywnie przez grono Klubowiczek.
Warto przeczytać tę powieść i zapoznać się z intrygującą osobowością angielskiej artystki.

na blacie wyeksponowana książka

„Mój tata panda” – relacja

Na kwietniowym spotkaniu DKK omawiałyśmy lekturę „Mój tata panda” Jamesa Gould-Bourna.

Życie Danny’ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa, który nie odezwał się od czasu śmierci matki w wypadku samochodowym rok wcześniej. Na domiar złego Danny’ego właśnie zwolnili z pracy i popada w coraz większe długi, przez co właściciel mieszkania grozi mu eksmisją. Musi szybko znaleźć źródło utrzymania. Podczas spacerów po parku wpada na pomysł: kupuje kostium pandy i wzorem ulicznych artystów decyduje się zostać tańczącym niedźwiedziem.

Pewnego dnia spostrzega grupkę chłopców dokuczających jego synowi. Nie zważając na swoje zabawne przebranie, przepędza napastników. Wtedy Will odzywa się po raz pierwszy od śmierci matki, nieświadomy, że mężczyzna w kostiumie pandy, któremu się zwierza, to jego ojciec.
Czy Danny straci zaufanie syna, kiedy wyjawi, kim jest? Czy uda mu się wyjść z długów i odtworzyć relację z synem?

Bezpretensjonalna i podnosząca na duchu powieść o ojcu i synu, którzy na nowo budują ze sobą więź w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach i wspólnie przechodzą żałobę po stracie najbliższej im obu osoby.

Bardzo polecamy i zachęcamy do lektury 🙂

Na blacie wyeksponowana książka

„U stóp Montmartre” – relacja

Na spotkaniu DKK w marcu omawiałyśmy powieść Britty Rostlund U stóp Montmartre”.
Jest to historia dwojga dorosłych ludzi – dziennikarki Heleny oraz właściciela sklepu kolonialnego Mancebo, którzy otrzymali do wykonania osobliwe misje. Jak poradzili sobie z tymi zadaniami? Jakie konsekwencje z tego wynikły?
Zdania co do omawianej książki były podzielone, ale jak zawsze zachęcamy do poszerzenia literackich horyzontów i zapoznania się z prozą Britty Rostlund.

„Lista moich zachcianek” – relacja

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w lutym omawiałyśmy lekturę „Lista moich zachcianek” Gregoire’a Delacourta.
Książka podejmuje temat wysokiej wygranej pieniężnej w loterii. Bohaterka książki mierzy się z problemem czy podzielić się wiadomością z najbliższymi i w końcu czy na pewno chce, aby ta duża suma została jej wypłacona.
Ta niewielka objętościowo książka zawiera wiele treści, każe zastanowić się czytelnikowi co w życiu jest dla niego najważniejsze.

Zachęcamy do lektury 🙂

okładka książki Lista moich zachcianek Gregoire’a Delacourta na tle regałów z książkami

25 stycznia rozmawialiśmy o książce „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty.

Spotkania archiwalne [2022 rok]

Grudzień [przerwa]

30 listopada rozmawialiśmy o książkę „Bal szalonych kobiet” Victorii Mas.

„Jedyna historia” – relacja

Na październikowym spotkaniu DKK omawiałyśmy powieść Juliana Barnesa „Jedyna historia”.
Jest to historia Paula, która zaczyna się, gdy chłopak w wieku 19 lat wstępuje do klubu tenisowego. W turnieju w mieszanym debla gra z Susan Macleod, znakomitą zawodniczką, która ma czterdzieści osiem lat. Pewną siebie, ironiczną i zamężną, z dwiema prawie dorosłymi córkami. Staje się szybko również ciepłą towarzyszką, ich więź jest natychmiastowa. I wkrótce, nieuchronnie zostają kochankami.
Po dziesięcioleciach Paul wspomina, jak się zakochali, jak wyzwolił Susan z nieudanego małżeństwa i jak – stopniowo, bezlitośnie – wszystko się rozpadało, a on sam starał się zrozumieć zawiłość i głębię ludzkiego serca. Jest to wstrząsająca opowieść o bezradności, oddaniu się i o tym, jak pamięć może nas oszukać, zawieść i zaskoczyć.

Książka spodobała się Klubowiczkom. Warto tę książkę przeczytać, gdyż tematy, jakie porusza zachęcają do przemyśleń.

Okładka książki

„Matki i córki” – relacja

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki we wrześniu omawiałyśmy powieść Ałbeny Grabowskiej „Matki i córki”. Jest to historia czterech kobiet, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe.
Książka porusza trudne tematy. Historie przedstawione w tej powieści poruszyły czytelniczki. Nie są to jednak treści dla bardzo wrażliwych osób, gdyż przeżycia obozowe bohaterek są bolesne. Powieść tę czyta się płynnie, sekrety rodzinne, które wychodzą na jaw stopniowo, sprawiają, że nie można oderwać się od lektury.

okładka książki Ałbeny Grabowskiej

„Niespokojni ludzie” – relacja

Na sierpniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowałyśmy o powieści Fredrika Backmana „Niespokojni ludzie”. Książka opowiada historie pewnego napadu na bank i ludzi, którzy zostali zakładnikami osoby, która tego napadu dokonała. Do gustu Klubowiczkom przypadła treść i konwencja książki, w której pod przykrywką komedii, momentami opisującej absurdalne sytuacje, przebijają ważne tematy, takie jak: samotność, problemy rodzinne, strata, problem czym jest szczęście dla człowieka. Dodatkowym plusem jest prosty styl autora, który sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Zachęcamy do lektury 🙂

Książka Fredrika Backmana

„Zakłamane życie dorosłych” – relacja

Tematem rozmowy na spotkaniu DKK w lipcu była książka Eleny Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”. Podczas dyskusji próbowałyśmy odpowiedzieć na postawione w tekście pytania: „Co się dzieje w świecie dorosłych, w głowach rozsądnych ludzi, w ich ciałach przepełnionych mądrością? Co ich zamienia w podstępne bestie, gorsze niż gady?” oraz „(…) czy jesteśmy bardziej prawdziwi, gdy z jasnym umysłem spoglądamy na otoczenie, czy wtedy, kiedy najsilniejsze i najgłębsze emocje, jak nienawiść i miłość, odbierają nam rozum?”. Książka wzbudziła skrajne emocje i dostarczyła mnóstwo tematów do rozmowy.

„Zakłamane życie dorosłych” opowiada o losach członków trzech rodzin. Ich życie na pierwszy rzut oka toczy się spokojnym torem. Z jednej strony poznajemy dwie zaprzyjaźnione rodziny inteligenckie i jedną rodzinę z nizin społecznych. Historię poznajemy z perspektywy Giovanny, wychowującej się w inteligenckim, zamożnym domu, na pozór środowisku nieskazitelnym. Przypadek sprawia jednak, że ułożone życie rodzin zaczyna się sypać niczym domek z kart.

„Tulipanowa gorączka” – relacja

25 maja na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Tulipanowa gorączka autorstwa Deborah Moggah. Sztuka, piękno, pożądanie, chciwość, oszustwo i kara za niegodziwość – wszystko to rozgrywa się w scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu owładniętego tulipanową gorączką.
Historia zaczyna się niewinnie – zamożny kupiec pragnie zyskać nieśmiertelność dzięki utrwalonemu na płótnie portretowi, na którym znajdzie się wraz ze swą młodą żoną. Zadanie powierza wziętemu malarzowi, nawet przez chwilę nie podejrzewając, jaki ciąg zdarzeń uruchomi.
Książkę zaliczyliśmy do tych łatwych, lekkich i przyjemnych, ale z nutką dramatu. Powieść tę polecamy jako lekturę, przy której można się zrelaksować, pośmiać, a także emocjonalnie przeżyć opisaną w niej historię.

„Moja znikająca połowa” – relacja

27 kwietnia odbyło się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskusja dotyczyła powieści amerykańskiej pisarki Brit Bennett „Moja znikająca połowa”.
Siostry bliźniaczki Vignes zawsze były nierozłączne, jednak po tym jak opuściły małą czarnoskórą społeczność, uciekając z domu w wieku szesnastu lat, zmieniło się wszystko. Brit Bennet tworzy emocjonującą, wielowątkową historię relacji dwóch sióstr. Istotnym wzbogaceniem fabuły jest wprowadzenie na scenę Judy i Kennedy – córek ww. bliźniaczek. Czy różniące się fizycznie i mentalnie kobiety zdołają przełamać uprzedzenia i stereotypy?
Zawarte w książce problemy i motywy wydały się klubowiczkom na pierwszy rzut oka dosyć znane i popularne, ale mimo to udało się porozmawiać i wyciągnąć ciekawe wnioski i teorie. Warto zapoznać się z tą historią.

„Spadek” – relacja

Tematem rozmowy na spotkaniu DKK 30 marca była książka „Spadek” norweskiej pisarki Vigdis Hjorth. Jest to historia splątanych relacji rodzinnych. Przedstawiony został konflikt wśród rodzeństwa, dotyczący niesprawiedliwego podziału tytułowego spadku po rodzicach. Przy okazji wychodzą na jaw długo skrywane niewygodne sekrety rodzinne. To bardzo interesująca powieść, zarówno pod względem poruszanej tematyki, jak i stylu.
Dyskusja była żywa i bardzo owocna. Lektura wzbudziła skrajne emocje, a opinie były podzielone. Co do jednego jednak Klubowiczki były zgodne – warto tę książkę przeczytać i zastanowić się nad zawartą w niej problematyką.

23 lutego rozmawialiśmy na temat książki „Tajemna historia” Donny Tart.

 

 

Spotkania archiwalne [2021 rok]

17 listopada dyskutowaliśmy o wrażeniach z lektury „Trzynastej opowieści” Diane Setterfield.

6 października rozmawialiśmy o książce „Pod kluczem” Ruth Ware.

26 sierpnia rozmawialiśmy o książce „Budząc lwy” Ayelet Gundar-Goshen.

29 lipca rozmawialiśmy o książce „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens.

 

 

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content