Dyskusyjny Klub Książki 36

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 36
Terminy spotkań: ostatnia środa miesiąca godz. 17.00
Prowadzenie: Agnieszka Bartos

Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki poznajemy współczesną literaturę – polską i obcą. Naszą grupę tworzą Czytelniczki w różnym wieku, które łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Wymieniamy swoje poglądy, konfrontujemy gusta czytelnicze. Przyjmujemy zasadę, że o przeczytanych książkach rozmawiamy w swobodny, niczym nieskrępowany sposób.
Często rozmawiamy też o innych dziedzinach życia kulturalnego, takich jak kino, teatr czy lokalne wydarzenia kulturalne. Członkinie Klubu z chęcią opowiadają o swoich pasjach i zainteresowaniach.
Nasze spotkania mają charakter otwarty. Przyjść może każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i poglądy. Serdecznie zapraszamy każdego miłośnika książek i dobrej kawy. intelektualna i jednocześnie miło spędzony czas przy dobrej kawie, herbacie i domowych wypiekach naszych Klubowiczek.

Najbliższe spotkanie

Na kolejne spotkanie zapraszamy 26 kwietnia o godz. 17.00, będziemy rozmawiać o książce „Mój tata panda” Jamesa Gould-Bourna.

Minione spotkania

„U stóp Montmartre”

Na spotkaniu DKK w marcu omawiałyśmy powieść Britty Rostlund U stóp Montmartre”.
Jest to historia dwojga dorosłych ludzi – dziennikarki Heleny oraz właściciela sklepu kolonialnego Mancebo, którzy otrzymali do wykonania osobliwe misje. Jak poradzili sobie z tymi zadaniami? Jakie konsekwencje z tego wynikły?
Zdania co do omawianej książki były podzielone, ale jak zawsze zachęcamy do poszerzenia literackich horyzontów i zapoznania się z prozą Britty Rostlund.

„Lista moich zachcianek”

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w lutym omawiałyśmy lekturę „Lista moich zachcianek” Gregoire’a Delacourta.
Książka podejmuje temat wysokiej wygranej pieniężnej w loterii. Bohaterka książki mierzy się z problemem czy podzielić się wiadomością z najbliższymi i w końcu czy na pewno chce, aby ta duża suma została jej wypłacona.
Ta niewielka objętościowo książka zawiera wiele treści, każe zastanowić się czytelnikowi co w życiu jest dla niego najważniejsze.

Zachęcamy do lektury 🙂

okładka książki Lista moich zachcianek Gregoire’a Delacourta na tle regałów z książkami

25 stycznia rozmawialiśmy o książce „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty.

Spotkania archiwalne [2022 rok]

Grudzień [przerwa]

30 listopada rozmawialiśmy o książkę „Bal szalonych kobiet” Victorii Mas.

„Jedyna historia” – relacja

Na październikowym spotkaniu DKK omawiałyśmy powieść Juliana Barnesa „Jedyna historia”.
Jest to historia Paula, która zaczyna się, gdy chłopak w wieku 19 lat wstępuje do klubu tenisowego. W turnieju w mieszanym debla gra z Susan Macleod, znakomitą zawodniczką, która ma czterdzieści osiem lat. Pewną siebie, ironiczną i zamężną, z dwiema prawie dorosłymi córkami. Staje się szybko również ciepłą towarzyszką, ich więź jest natychmiastowa. I wkrótce, nieuchronnie zostają kochankami.
Po dziesięcioleciach Paul wspomina, jak się zakochali, jak wyzwolił Susan z nieudanego małżeństwa i jak – stopniowo, bezlitośnie – wszystko się rozpadało, a on sam starał się zrozumieć zawiłość i głębię ludzkiego serca. Jest to wstrząsająca opowieść o bezradności, oddaniu się i o tym, jak pamięć może nas oszukać, zawieść i zaskoczyć.

Książka spodobała się Klubowiczkom. Warto tę książkę przeczytać, gdyż tematy, jakie porusza zachęcają do przemyśleń.

Okładka książki

„Matki i córki” – relacja

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki we wrześniu omawiałyśmy powieść Ałbeny Grabowskiej „Matki i córki”. Jest to historia czterech kobiet, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe.
Książka porusza trudne tematy. Historie przedstawione w tej powieści poruszyły czytelniczki. Nie są to jednak treści dla bardzo wrażliwych osób, gdyż przeżycia obozowe bohaterek są bolesne. Powieść tę czyta się płynnie, sekrety rodzinne, które wychodzą na jaw stopniowo, sprawiają, że nie można oderwać się od lektury.

okładka książki Ałbeny Grabowskiej

„Niespokojni ludzie” – relacja

Na sierpniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowałyśmy o powieści Fredrika Backmana „Niespokojni ludzie”. Książka opowiada historie pewnego napadu na bank i ludzi, którzy zostali zakładnikami osoby, która tego napadu dokonała. Do gustu Klubowiczkom przypadła treść i konwencja książki, w której pod przykrywką komedii, momentami opisującej absurdalne sytuacje, przebijają ważne tematy, takie jak: samotność, problemy rodzinne, strata, problem czym jest szczęście dla człowieka. Dodatkowym plusem jest prosty styl autora, który sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Zachęcamy do lektury 🙂

Książka Fredrika Backmana

„Zakłamane życie dorosłych” – relacja

Tematem rozmowy na spotkaniu DKK w lipcu była książka Eleny Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”. Podczas dyskusji próbowałyśmy odpowiedzieć na postawione w tekście pytania: „Co się dzieje w świecie dorosłych, w głowach rozsądnych ludzi, w ich ciałach przepełnionych mądrością? Co ich zamienia w podstępne bestie, gorsze niż gady?” oraz „(…) czy jesteśmy bardziej prawdziwi, gdy z jasnym umysłem spoglądamy na otoczenie, czy wtedy, kiedy najsilniejsze i najgłębsze emocje, jak nienawiść i miłość, odbierają nam rozum?”. Książka wzbudziła skrajne emocje i dostarczyła mnóstwo tematów do rozmowy.

„Zakłamane życie dorosłych” opowiada o losach członków trzech rodzin. Ich życie na pierwszy rzut oka toczy się spokojnym torem. Z jednej strony poznajemy dwie zaprzyjaźnione rodziny inteligenckie i jedną rodzinę z nizin społecznych. Historię poznajemy z perspektywy Giovanny, wychowującej się w inteligenckim, zamożnym domu, na pozór środowisku nieskazitelnym. Przypadek sprawia jednak, że ułożone życie rodzin zaczyna się sypać niczym domek z kart.

„Tulipanowa gorączka” – relacja

25 maja na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Tulipanowa gorączka autorstwa Deborah Moggah. Sztuka, piękno, pożądanie, chciwość, oszustwo i kara za niegodziwość – wszystko to rozgrywa się w scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu owładniętego tulipanową gorączką.
Historia zaczyna się niewinnie – zamożny kupiec pragnie zyskać nieśmiertelność dzięki utrwalonemu na płótnie portretowi, na którym znajdzie się wraz ze swą młodą żoną. Zadanie powierza wziętemu malarzowi, nawet przez chwilę nie podejrzewając, jaki ciąg zdarzeń uruchomi.
Książkę zaliczyliśmy do tych łatwych, lekkich i przyjemnych, ale z nutką dramatu. Powieść tę polecamy jako lekturę, przy której można się zrelaksować, pośmiać, a także emocjonalnie przeżyć opisaną w niej historię.

„Moja znikająca połowa” – relacja

27 kwietnia odbyło się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskusja dotyczyła powieści amerykańskiej pisarki Brit Bennett „Moja znikająca połowa”.
Siostry bliźniaczki Vignes zawsze były nierozłączne, jednak po tym jak opuściły małą czarnoskórą społeczność, uciekając z domu w wieku szesnastu lat, zmieniło się wszystko. Brit Bennet tworzy emocjonującą, wielowątkową historię relacji dwóch sióstr. Istotnym wzbogaceniem fabuły jest wprowadzenie na scenę Judy i Kennedy – córek ww. bliźniaczek. Czy różniące się fizycznie i mentalnie kobiety zdołają przełamać uprzedzenia i stereotypy?
Zawarte w książce problemy i motywy wydały się klubowiczkom na pierwszy rzut oka dosyć znane i popularne, ale mimo to udało się porozmawiać i wyciągnąć ciekawe wnioski i teorie. Warto zapoznać się z tą historią.

„Spadek” – relacja

Tematem rozmowy na spotkaniu DKK 30 marca była książka „Spadek” norweskiej pisarki Vigdis Hjorth. Jest to historia splątanych relacji rodzinnych. Przedstawiony został konflikt wśród rodzeństwa, dotyczący niesprawiedliwego podziału tytułowego spadku po rodzicach. Przy okazji wychodzą na jaw długo skrywane niewygodne sekrety rodzinne. To bardzo interesująca powieść, zarówno pod względem poruszanej tematyki, jak i stylu.
Dyskusja była żywa i bardzo owocna. Lektura wzbudziła skrajne emocje, a opinie były podzielone. Co do jednego jednak Klubowiczki były zgodne – warto tę książkę przeczytać i zastanowić się nad zawartą w niej problematyką.

23 lutego rozmawialiśmy na temat książki „Tajemna historia” Donny Tart.

 

 

Spotkania archiwalne [2021 rok]

17 listopada dyskutowaliśmy o wrażeniach z lektury „Trzynastej opowieści” Diane Setterfield.

6 października rozmawialiśmy o książce „Pod kluczem” Ruth Ware.

26 sierpnia rozmawialiśmy o książce „Budząc lwy” Ayelet Gundar-Goshen.

29 lipca rozmawialiśmy o książce „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens.

 

 

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content