logo festiwalu OKOlice literatury

OKOlice Literatury 2021

“Rzeczy i ludzie” to hasło przewodnie trzeciej edycji festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, która odbędzie się od 15 do 25 września 2021 roku.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy znanych i cenionych współczesnych twórców literatury non fiction. W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Część z wydarzeń tłumaczona będzie symultanicznie na język migowy.

Oprócz realizacji wydarzenia stacjonarnie – w miarę możliwości i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na wypadek pandemii – poprowadzimy transmisja na żywo z większości spotkań. Na wszystkie spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki.

Festiwal podzieliliśmy na bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. 

15 września (środa)

Wydarzenie otwierające

O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi Agata Rokicka. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-andrzej-stasiuk/

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)

Czytanie rzeczy

O godz. 17.00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/warsztaty-czytanie-rzeczy/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

21 września (wtorek)

Rzeczy niczyje
Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

O godz. 18.00  zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-reszka-tryczyk/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

22 września (środa)

Pamięć rzeczy
Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii

O godz. 18.00 zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-domanska-stobiecka/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

23 września (czwartek)

Ładne rzeczy
Blok poświęcony designowi.

Dla dzieci:

O godz. 17.00 zapraszamy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”. Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/232956-70/

Dla dorosłych:

O godz. 17.00 zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online). Prowadzenie: Magdalena Tyczka.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-drewinski-debowski/

O godz. 19.00 zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. 

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-czynska-solarz/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

24 września (piątek)

Nadmiar rzeczy
Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla nastolatków 

O godz. 17.00 zapraszamy młodzież od 12 roku życia na warsztaty “Slow fashion”. Prowadzenie: Maria Stafyniak

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/warsztaty-zero-waste/

Dla dorosłych

O godz. 17.00 zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska.Prowadzenie: Anna Godzińska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-lubienski-zajaczkowska/

O godz. 19.00 zapraszamy na panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Porozmawiamy z Katarzyną Wągrowską. Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-wagrowska/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

25 września (sobota)

Rzeczy osobiste
Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym.

O godz. 12.00 zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.

Wydarzenie towarzyszące: 
Wystawa smart obiektów opisanych w książce  “Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-pankiewicz-przybylko/

O godz. 14.00 zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha. Panel poprowadzi Aneta Makowska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-zborowska-wicha/

O godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-nowicki/

O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-drenda-sulima/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

Nie tylko plakat – wydarzenie towarzyszące

Od początku festiwalu wystawie będzie towarzyszyła wystawa w PLAKATece (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2, wystawa w witrynach od strony ul. Krzywoustego).

Nie tylko plakat(em) Szczecin stoi. Studenci z Pracowni Multimedialnego Projektowania  Graficznego mają możliwość wyboru pomiędzy plakatem a alternatywnymi do niego mediami, jak np. książką. Obecna wystawa w PLAKAT-ece, prezentuje projekty wybranych książek zaprojektowanych i obronionych w ramach prac dyplomowych na Wydziale Grafiki Projektowej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Przedstawione prace różnią się od siebie nie tylko pod względem tematycznym, ale przede wszystkim wizualnym i warsztatowym. Tak więc w mini przekroju można zobaczyć „wyciągi z ksiąg” o charakterze eksperymentalnym, unikatowym, autorskim, a nawet filmowym. 

Opiekun artystyczny: prof. dr hab. Lex Drewinski
Asyst. mgr Agata Pełechaty
Pracownia Multimedialnego Projektowania Graficznego
Akademia Sztuki w Szczecinie

Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl

Partner:
Wydawnictwo Czarne

Data publikacji
14 września, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Szanowni Czytelnicy!

Serdecznie zapraszamy do naszych filii bibliotecznych, pamiętajcie, że nadal działamy w ograniczonym zakresie i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Bieżące informacje o godzinach otwarcia wszystkich naszych lokalizacji znajdują się TUTAJ. Możliwe jest wypożyczanie i zwracanie książek i płyt. Dla Czytelników...
 

Nowa biblioteka na Prawobrzeżu coraz bliżej

Nasza nowa multimedialna filia biblioteczna powstanie w okolicy ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej, a jej oferta zadowoli z pewnością wielu czytelników z prawobrzeżnych dzielnic Szczecina. 10 stycznia władze miasta ogłosiły przekazanie placu budowy wykonawcy, czyli spółce HD Construction. W filii oprócz...
 

NOWY E-KATALOG BIBLIOTEKI

Multiwyszukiwarka INTEGRO Z przyjemnością informujemy naszych Czytelników, że po aktualizacji systemu bibliotecznego została uruchomiona multiwyszukiwarka INTEGRO.  Od 1 stycznia 2022 r. zastąpiła całkowicie dotychczas wykorzystywany e-katalog. INTEGRO spełnia rolę multiwyszukiwarki, czyli daje możliwość jednoczesnego przeszukiwania zasobów lokalnego katalogu biblioteki oraz...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content