logo festiwalu OKOlice literatury

OKOlice Literatury 2021

“Rzeczy i ludzie” to hasło przewodnie trzeciej edycji festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, która odbędzie się od 15 do 25 września 2021 roku.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy znanych i cenionych współczesnych twórców literatury non fiction. W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Część z wydarzeń tłumaczona będzie symultanicznie na język migowy.

Oprócz realizacji wydarzenia stacjonarnie – w miarę możliwości i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na wypadek pandemii – poprowadzimy transmisja na żywo z większości spotkań. Na wszystkie spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki.

Festiwal podzieliliśmy na bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. 

15 września (środa)

Wydarzenie otwierające

O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi Agata Rokicka. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-andrzej-stasiuk/

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)

Czytanie rzeczy

O godz. 17.00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/warsztaty-czytanie-rzeczy/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

21 września (wtorek)

Rzeczy niczyje
Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

O godz. 18.00  zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-reszka-tryczyk/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

22 września (środa)

Pamięć rzeczy
Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii

O godz. 18.00 zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-domanska-stobiecka/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

23 września (czwartek)

Ładne rzeczy
Blok poświęcony designowi.

Dla dzieci:

O godz. 17.00 zapraszamy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”. Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/232956-70/

Dla dorosłych:

O godz. 17.00 zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online). Prowadzenie: Magdalena Tyczka.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-drewinski-debowski/

O godz. 19.00 zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. 

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-czynska-solarz/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

24 września (piątek)

Nadmiar rzeczy
Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla nastolatków 

O godz. 17.00 zapraszamy młodzież od 12 roku życia na warsztaty “Slow fashion”. Prowadzenie: Maria Stafyniak

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/warsztaty-zero-waste/

Dla dorosłych

O godz. 17.00 zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska.Prowadzenie: Anna Godzińska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-lubienski-zajaczkowska/

O godz. 19.00 zapraszamy na panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Porozmawiamy z Katarzyną Wągrowską. Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-wagrowska/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

25 września (sobota)

Rzeczy osobiste
Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym.

O godz. 12.00 zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.

Wydarzenie towarzyszące: 
Wystawa smart obiektów opisanych w książce  “Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-pankiewicz-przybylko/

O godz. 14.00 zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha. Panel poprowadzi Aneta Makowska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-zborowska-wicha/

O godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-nowicki/

O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.

Obowiązują bezpłatne wejściówki:
https://app.evenea.pl/event/spotkanie-drenda-sulima/

WIĘCEJ O BLOKU POD TYM LINKIEM

Nie tylko plakat – wydarzenie towarzyszące

Od początku festiwalu wystawie będzie towarzyszyła wystawa w PLAKATece (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2, wystawa w witrynach od strony ul. Krzywoustego).

Nie tylko plakat(em) Szczecin stoi. Studenci z Pracowni Multimedialnego Projektowania  Graficznego mają możliwość wyboru pomiędzy plakatem a alternatywnymi do niego mediami, jak np. książką. Obecna wystawa w PLAKAT-ece, prezentuje projekty wybranych książek zaprojektowanych i obronionych w ramach prac dyplomowych na Wydziale Grafiki Projektowej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Przedstawione prace różnią się od siebie nie tylko pod względem tematycznym, ale przede wszystkim wizualnym i warsztatowym. Tak więc w mini przekroju można zobaczyć „wyciągi z ksiąg” o charakterze eksperymentalnym, unikatowym, autorskim, a nawet filmowym. 

Opiekun artystyczny: prof. dr hab. Lex Drewinski
Asyst. mgr Agata Pełechaty
Pracownia Multimedialnego Projektowania Graficznego
Akademia Sztuki w Szczecinie

Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl

Partner:
Wydawnictwo Czarne

Data publikacji
14 września, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Czytniki e-booków już są w ProMediach!

Mamy dla Was nową ofertę! Już są czytniki e-booków Pocketbook Touch Lux 5 do wypożyczania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Czytniki nie obciążają wzroku, posiadają opcję regulowania rozmiaru czcionki. Jako pierwszy z serii Touch Lux został wyposażony w podświetlenie SMARTlight, które...
 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5. grudnia szczególnie pragniemy podziękować naszym wspaniałym Wolontariuszkom ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, które od wielu lat poświęcają wolny czas i wspierają nas podczas wydarzeń bibliotecznych. Panie: Stefania, Halina, Urszula Wanda, Krystyna, Helena, Maria i trzy Elżbiety były z nami...
 

Wystawa sensoryczna w ProMediach!

Do 8 grudnia można podziwiać, oglądać i dotykać wystawę sensoryczną dla dzieci, która powstała w ramach projektu Teatr Szeroko Otwarty. Teatr Lalek Pleciuga udostępnił wystawę sensoryczną, którą możecie zobaczyć w filii nr 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2). Wystawa jest...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content