logo festiwalu OKOlice literatury

Rzeczy niczyje [OKOlice Literatury 2021]


Jest to blok festiwalowy poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

21 września (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-reszka-tryczyk/

06.05.2021 Warszawa . Pawel Piotr Reszka , zdjecia dla Wydawnictwa Agora Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Paweł Piotr Reszka – ur. 1977, reporter Dużego Formatu, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (Wydawnictwo Agora 2015), czterokrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Jego książka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (Wydawnictwo Agora 2019) znalazła się w finałach licznych nagród: Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody Literackiej Gdynia 2020, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020, Grand Press 2020 – Książka Reporterska Roku, VIII edycji Nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagród Historycznych POLITYKI. Jego ostatnia książka to zbiór reportaży „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” (2021).

Od wielu lat dziennikarz lubelskiej Wyborczej, którego reportaże układają się w specyficzny obraz zmian społecznych ostatniego ćwierćwiecza. OKOlice zainteresowały się szczególnie „Płuczkami” (2019) Reszki. Książka jest historyczno-reporterską relacją o wieloletnim procederze rozkopywania zbiorowych grobów na terenach pozostałych po hitlerowskich obozach śmierci w Bełżcu i Sobiborze, z chęci wzbogacenia się dzięki odnalezionym kosztownościom pomordowanych tam Żydów. Autor dotarł do niektórych kopaczy i ich rodzin, do historyków i archeologów, socjologów i antropologów, nawet do potomków ofiar. We wstrząsającej relacji nikogo i niczego nie usprawiedliwia, jedynie usiłuje zrozumieć. Tomasz Gross proceder opisany przez Reszkę nazwał „złotymi żniwami”.

Miroslaw Tryczyk fot. Magda Starowieyska

Mirosław Tryczyk – doktor nauk humanistycznych, filozof. Autor książki „Miasta śmierci”. Działa we Wrocławiu na rzecz tolerancji międzykulturowej prowadząc zajęcia edukacyjne i antydyskryminacyjne z młodzieżą. Jest również autorem programu edukacyjnego o tematyce antydyskryminacyjnej dla szkół ponadpodstawowych.

Prowadzi niezwykle trudną działalność społeczną na Podlasiu, gdzie popularyzuje wiedzę o pogromach społeczności żydowskiej. Współpracując z Komisją Rabiniczną d/s grobów i cmentarzy przy Naczelnym Rabinie Polski, był zaangażowany w odkrycie miejsca pochówku 20 kobiet pochodzenia żydowskiego ze Szczuczyna w lesie Dybełka nieopodal wsi Bzury. W 2017 roku doprowadził do odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomordowane kobiety. W roku 2019 ukończył pracę z reżyserem Januszem Kijowskim nad scenariuszem filmu poświęconego Zagładzie Żydów na Podlasiu w 1941 roku pt. Bądź wola twoja. W 2019 roku był nominowany do Nagrody POLIN przyznawanej osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Jego książka Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć (Wydawnictwo Znak, 2020) wywołała burzę medialną.

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych, które odkryły grzechy przodków i szukają odpowiedniego języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?

Wydarzenie jest częścią festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury: Rzeczy i Ludzie.

Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl

Partner:
Wydawnictwo Czarne

Data rozpoczęcia
21 września, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wymagać to dużo? [Generator myśli filozoficznej dla młodzieży]

Wymagać to dużo? [Generator myśli filozoficznej dla młodzieży]

25 kwietnia, 2024
17.00
[Klubik artystyczny dla dzieci]
Wydarzenie dla dzieci

[Klubik artystyczny dla dzieci]

25 kwietnia, 2024
17.00
Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]
Wydarzenie dla dzieci

Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]

26 kwietnia, 2024
13.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content