logo festiwalu OKOlice literatury

Nadmiar rzeczy [OKOlice Literatury 2021]

24 września (piątek) zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na blok festiwalowy podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla młodzieży:

O godz. 17.00 zapraszamy nastolatków od 12 roku życia na warsztaty “Slow fashion”. Prowadzenie: Maria Stafyniak. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-zero-waste/.

O warsztatach
Z odzyskanych tkanin (stare ubrania, zasłony, torby) będziemy szyć nowe torby. Może masz starą koszulkę, sukienkę, spodnie, które Ci się znudziły? Koniecznie zabierz je ze sobą na warsztaty! Aby torby miały osobisty charakter, będziemy szukać swojego ulubionego tekstu: piosenki, wiersza, zasłyszanych lub wymyślonych słów – i wyhaftujemy na nich wymyślony motyw. Dla mniej cierpliwych oddamy do dyspozycji farbę do tkanin i szablon.

Dla dorosłych

O godz. 17.00 zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska. Prowadzenie: Anna Godzińska.
Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-lubienski-zajaczkowska/

O godz. 19.00 zapraszamy na panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Porozmawiamy z Katarzyną Wągrowską, propagatorką życia zero waste, blogerką i autorką książki. Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.
Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/spotkanie-wagrowska/

Nasi goście

stanisław Łubieński fot. Tomasz Kaczor

Stanisław Łubieński – ur. 1983, ukrainista i kulturoznawca. Z zamiłowania przyrodnik. Autor trzech książek: reportażu historycznego „Pirat stepowy” (2012), zbioru esejów „Dwanaście srok za ogon” (Wydawnictwo Czarne 2016) i „Książki o śmieciach” (Wydawnictwo Agora, 2020). Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Dwutygodniku”. Jest amatorem ornitologiem, autorem bloga Dzika Ochota, zajmuje się edukacją przyrodniczą. Jego popularnonaukowa publikacja „Dwanaście srok za ogon” otrzymała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej jako książka kwietnia 2016 roku, nominację do Paszportu POLITYKI za rok 2016, nominację do Nagrody „Nike” 2017 (finał nagrody i nagroda czytelników Gazety Wyborczej) oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2017.

Łubieński jest wyznawcą poglądu, że w erze katastrofy klimatycznej każdy, kto poważnie zainteresowany jest przyrodą, nieuchronnie musi interesować się też śmieciami. Odpadami zajął się w następnej publikacji „Książka o śmieciach”. Przygląda się śmieciom z różnych perspektyw: zainteresowany jest ich wpływem na życie zwierząt, ale też na ludzką psychikę. Omawia zjawisko „nerwicy ekologicznej”. Dostrzega elektrośmieci, ale też sztukę wykorzystującą odpady jako tworzywo. Recenzenci podkreślają, że lektura „Książki o śmieciach” skutkuje doświadczeniem dyskomfortu i zwracaniem baczniejszej uwagi na otaczające nas odpady.

Maria stafyniak

Maria Stafyniak – artystka wizualna i artedukatorka. Wykorzystuje głównie fotografię i język. Tworzy z papieru. Prowadzi warsztaty dotyczące języka sztuki i używa sztuki jako pretekstu do różnych osobistych doświadczeń. Uczy fotografii w szkole. Współpracuje z NGOsami, instytucjami kultury w Polsce i w Niemczech. Absolwentka ASP w Poznaniu. Jest uczestniczką cyklicznych spotkań grupy NVC (non violent communication). Idee komunikacji opartej na empatii i szacunku stara się wcielać w pracy edukacyjnej i w życiu rodzinnym. Uwielbia pływać, szczególnie w szczecińskim Jeziorze Głębokim, śpiewać i grać na ukulele oraz jeździć na rowerze.

Maria Stafyniak jest osobą, która na każdym kroku edukuje. Nie jest jednak nudnym belfrem, edukuje w sposób subtelny i zakamuflowany: przez specyfikę kompozycji obrazu, przez język swojej sztuki i stosowanie reguł kultury wizualnej. Pracuje z ludźmi w różnym wieku. Często z dziećmi. Jej warsztaty dla dzieci uświadamiają osaczający nas nadmiar rzeczy. Uzmysławiają, że z nadmiaru rzeczy wynika nadmiar śmieci. Modne, ideowe hasło zero waste trafia do dzieci całkiem nieoczekiwanymi ścieżkami. Gdy mały człowiek nagle zapyta, co może sam zrobić, żeby w przyszłości zobaczyć jeszcze czystą plażę na Bali, trzeba mu umiejętnie odpowiedzieć. Językiem pozbawionym psychicznej przemocy.

katarzyna wągrowska

Katarzyna Wągrowska – edukatorka ekologiczna, aktywistka społeczna. Autorka bloga Ograniczam Się (www.ograniczamsie.com) i książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (Znak, 2017). Inicjatorka akcji Givebox Poznań (2016), w ramach której na ulicach miasta uruchomiono 6 szaf do wymiany rzeczami. Współzałożycielka Po-Dzielni (2018) – pierwszego w Polsce freeshopu z prawdziwego zdarzenia oraz stowarzyszenia Po-Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia. Ekspertka Climate Leadership. Działa na rzecz edukowania w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej konsumpcji, aktywizacji społecznej.

Katarzyna Wągrowska głośno mówi o sobie: „Ograniczm się! Jest ekspertką od zero waste”. Prowadzi wykłady, warsztaty, spotkania online, kursy internetowe i media społecznościowe poświęcone tematowi ograniczania ilości odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Od 2015 roku ewoluowała od dążenia w kierunku minimalizmu do eksperymentowania na polu życia bez śmieci. Przez ostatnie lata krytycznie patrzyła na to, co ją otacza. Zauważyła pośrednią zależność między naszymi zakupowymi nawykami, liczbą przedmiotów wokół nas a poziomem niezadowolenia z życia. Stwierdziła, że musi coś zmienić. Oczyszczanie domu skłoniło ją do refleksji na temat uprawianego przez nią stylu konsumpcji i jej konsekwencji dla środowiska. Doszła do wniosku, że nie tylko nie powinna tyle kupować, bo wiele posiadanych przeze nią rzeczy zaraz wyląduje w koszu, lecz również musi skupić się na życiu bez generowania śmieci.

Urszula Zajączkowska – ur. 1978 w Starogardzie Gdańskim, poetka, botaniczka, artystka video. Jest absolwentką Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (doktorat – 2004, habilitacja – 2017) Jako botaniczka bada anatomię, biomechanikę, aerodynamikę i ruchy roślin. Jest również absolwentką Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż. Tworzy krótkie poetyckie i awangardowe formy filmowe inspirowane zainteresowaniami biologicznymi. Jako poetka debiutowała w 2014 r. tomikiem „Atomy”. W 2019 roku wydała książkę eseistyczną „Patyki, badyle” (Wydawnictwo Marginesy), nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki, magazyn Nowe Książki i Festiwal Nauki. Otrzymała też za nią Nagrodę Literacką Gdynia 2020 w kategorii eseju oraz nominację do Paszportów POLITYKI i do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Założyła popularnonaukową stronę internetową botanik.pl. Jest felietonistką magazynu o kulturze „Dwutygodnik”, stale współpracuje z kwartalnikiem Przekrój. Zajączkowska jest również współtwórczynią książki „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietnikach” (Wydawnictwo Czarne. 2019). Esej jej autorstwa nosi tytuł „Audiokrajobrazy, zmazy”. Opisuje w nim, jak postanowiła wsłuchać się w dźwięki, które zazwyczaj są przez nią odrzucane, w „ścinki, skrawki odgłosów, resztki szelestów, odpady brzmień”.

Wydarzenie jest częścią festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury: Rzeczy i Ludzie.

Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl

Partner:
Wydawnictwo Czarne

Data rozpoczęcia
24 września, 2021
17:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

22 kwietnia, 2024
18.00
[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży
Wydarzenie dla dzieci

[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży

22 kwietnia, 2024
15.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content