logo festiwalu OKOlice literatury

Czytanie rzeczy [OKOlice Literatury 2021]

20 września (poniedziałek) o godz. 17.00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom, uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

Warsztaty odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie), obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-czytanie-rzeczy/.

O warsztatach “Czytanie rzeczy”
Zanim spotkałam właściciela zdjęć, z wielkiego kartonu wyciągałam światłoczułą materię, na której zapisywał świat. Z każdą fotografią poznawałam nowe fakty, rozczytywałam zapis migawki. Składałam domniemaną historię. Każda narracja jest prawdopodobna. Ciekawość, posiadanie skrawków czyjejś historii, spotkanie z człowiekiem do tej historii przynależącym postawiło nas przed pytaniem: „Jak bardzo wyrzucone pozwala być odnalezionym?“
3732 zdjęcia, jak domki z kart, pozwalają na tymczasowość. Kolejny raz ułożone obrazy utrwalone powołują kolejne warianty tej samej opowieści. Czy jego mama była Czeszką? Kto robił te zdjęcia? Czemu ją tylko fotografował? Może to zdjęcie nigdy nie powstało…

weronika fibich

O prowadzącej
Weronika Fibich – pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych.

Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości.

Wydarzenie odbywa się w ramach bloku „Czytanie rzeczy” festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury: Rzeczy i Ludzie.

Patroni medialni:
wSzczecinie.pl