napis "Zobacz i usłysz kulturę!"

Zobacz i usłysz kulturę!

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie realizuje przedsięwzięcie grantowe „Zobacz i usłysz kulturę!”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.
Celem jest zwiększenie dostępności usług Biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.
Wartość grantu: 147 116 PLN

Chcemy, aby nasza instytucja była dostępna dla wszystkich, również dla osób ze specjalnymi potrzebami. Dlatego od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. będziemy realizować kolejne działania zwiększające dostępność głównie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2), ale również w innych filiach bibliotecznych.

Nasi Bibliotekarze zostaną przeszkoleni z podstaw języka migowego, z obsługi i komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów

1. Pętle indukcyjne – poprawią komfort obsługi i komunikacji z Czytelnikami w filiach nr 4, 7, 38, 48 i ProMedia.
2. Napisy do filmów – nagrania wideo ze spotkań realizowanych w bibliotece zostaną uzupełnione o napisy.
3. Tłumaczenia na język migowy – przynajmniej jedno wydarzenie kulturalne w miesiącu będzie tłumaczone na polski język migowy. Będą to spotkania autorskie, podróżnicze, oprowadzania po wystawach.

Działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku i seniorów

1. Czytniki do książek – wkrótce będą dostępne do wypożyczenia.
2. Książki powiększonym drukiem – nowe tytuły z serii „Wielkie Litery”.
3. Filmy z audiodeskrypcją – oznaczone specjalną etykietą graficzną AD i w brajlu
4. Audiobooki – wszystkie tytuły otrzymają oznaczenie (tytuł i autor) w brajlu

Wszystkie będą kompleksowo realizowane w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2)

Dostępne wydarzenia kulturalne [ProMedia, al. Wojska Polskiego 2]

Wszystkich Czytelników i szczecinian zapraszamy do udziału w wydarzeniach kulturalnych, w spotkaniach i rozmowach. Wstęp wolny.
Raz w miesiącu proponujemy wydarzenia kulturalne tłumaczone na język migowy, realizowane w filii pozbawionej barier architektonicznych.
W listopadzie 2022 r. odbędą się spotkania otwarte w ramach „Godzin widzenia i słyszenia” oraz akcja „Żywa Biblioteka”, które będą okazją do poznania się, do rozmowy.
Dzięki zaangażowaniu partnerów projektu zrealizujemy otwarte szkolenia z komunikacji oraz powiemy, gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc i wsparcie dla rodzin i osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Biblioteka dostępna

Zakładka na stronie głównej biblioteki informująca o ofercie, filiach dostępnych architektonicznie, sposobie dojazdu.
Informacja w formie nagrania wideo, z tłumaczeniem na język migowy i z napisami. Dodatkowo dostępna będzie do odsłuchania wersja audio.

Materiały tłumaczone na język migowy, nagrania audio dostępne TUTAJ

Data publikacji
29 września, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Czytniki e-booków już są w ProMediach!

Mamy dla Was nową ofertę! Już są czytniki e-booków Pocketbook Touch Lux 5 do wypożyczania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Czytniki nie obciążają wzroku, posiadają opcję regulowania rozmiaru czcionki. Jako pierwszy z serii Touch Lux został wyposażony w podświetlenie SMARTlight, które...
 

[Czytaj PL]

Trwa akcja Czytaj PL. Każdego dnia w listopadzie umożliwia dostęp do kilkunastu ebooków i audiobooków.Jest w 100 % darmowa. Wśród osiemnastu bestsellerów można znaleźć wiele uznanych nazwisk. Max Czornyj, Katarzyna Puzyńska, Dominika Słowik to tylko niektóre z nich. Każdy użytkownik...
 

Żywa Biblioteka [fotorelacja]

Żywa biblioteka na zdjęciach! Podczas wydarzenia mieliście okazję porozmawiać z naszymi żywymi książkami oraz uczestniczyć w warsztatach z komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! Wydarzenie organizowane w ramach Programu EFS Wiedza, Edukacja i Rozwój.
 

Wystawa prac komiksowych (Zaczytany Szczecin).

Wystawa w wersji ZINA
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content