napis "Zobacz i usłysz kulturę!"

Zobacz i usłysz kulturę!

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie realizuje przedsięwzięcie grantowe „Zobacz i usłysz kulturę!”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.
Celem jest zwiększenie dostępności usług Biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.
Wartość grantu: 147 116 PLN

Chcemy, aby nasza instytucja była dostępna dla wszystkich, również dla osób ze specjalnymi potrzebami. Dlatego od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. realizujemy kolejne działania zwiększające dostępność głównie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2), ale również w innych filiach bibliotecznych.

W ramach projektu nasi Bibliotekarze zostali przeszkoleni z podstaw języka migowego, z obsługi i komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Działania na rzecz osób z dysfunkcją słuchu i seniorów

1. Przenośne pętle indukcyjne – poprawią komfort obsługi i komunikacji z Czytelnikami, są dostępne w filiach nr 4 (ul. Barnima 25), nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8), nr 28 (pl. Lotników 7), nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1), nr 48 (ul. Rydla 93) i w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Pętla trafi również do filii nr 8 (ul. Konopnickiej 9) po zakończeniu remontu.
2. Napisy do filmów – nagrania wideo ze spotkań realizowanych w bibliotece są systematycznie uzupełnione o napisy.
3. Tłumaczenia na język migowy – przynajmniej jedno wydarzenie kulturalne w miesiącu (od września 2022 r. do maja 2023 r.) będzie tłumaczone na język migowy. Będą to spotkania autorskie, podróżnicze, oprowadzania po wystawach i spacery tematyczne.

Działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku i seniorów [ProMedia, al. Wojska Polskiego 2]

1. Czytniki do książek – są już dostępne do wypożyczenia.
Więcej informacji i regulamin
2. Książki powiększonym drukiem – nowe tytuły z serii „Wielkie Litery”.
3. Filmy z audiodeskrypcją – oznaczone specjalną etykietą graficzną AD i w brajlu
4. Audiobooki – tytuł i autor na etykiecie oznaczonej w brajlu

Dostępne wydarzenia kulturalne [ProMedia, al. Wojska Polskiego 2]

Wszystkich Czytelników i szczecinian zapraszamy do udziału w wydarzeniach kulturalnych, w spotkaniach i rozmowach. Wstęp wolny.
Raz w miesiącu (od września 2022 r. do maja 2023 r.) proponujemy wydarzenia kulturalne tłumaczone na język migowy, realizowane w filii pozbawionej barier architektonicznych.
Więcej informacji w zakładce „Wydarzenia tłumaczone na język migowy”
Listopad 2022 r. – spotkania otwarte w ramach „Godzin widzenia i słyszenia” oraz akcja „Żywa Biblioteka”, które będą okazją do poznania się, do rozmowy.
Dzięki zaangażowaniu partnerów projektu zrealizujemy otwarte szkolenia z komunikacji oraz powiemy, gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc i wsparcie dla rodzin i osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Biblioteka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami [zakładka na stronie www]

To zakładka na stronie internetowej biblioteki w Strefie czytelnika, informująca o ofercie, filiach dostępnych architektonicznie, sposobie dojazdu.
Zawiera również Informacje w formie nagrania wideo, z tłumaczeniem na język migowy i z napisami. Dodatkowo dostępna jest do odsłuchania wersja audio.

Materiały tłumaczone na język migowy, nagrania audio dostępne TUTAJ

Data publikacji
29 września, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

OKOlice Literatury 2023 już na horyzoncie

W dniach 25-28 października 2023 r. zaprosimy Was ponownie na nasz tegoroczny festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury. Przed nami piąta, jubileuszowa edycja, którą w całości poświęcimy reportażowi. Będziemy rozmawiać o kulisach pracy reportażysty, rozwoju reportażu po 2010, nowych formach takich...
 

Kody Legimi i Empik Go w październiku 2023 r.

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi i Empik Go. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Narodowe Czytanie w krainie odpoczynku [fotorelacja]

Zgodnie z tradycją, jako miejska instytucja kultury włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania, tym razem wizualizując fragmenty powieści „Nad Niemnem”. Przemieniając ProMedia w literacką krainę odpoczynku, spędziliśmy sobotnie popołudnie słuchając przyjemnych głosów, śpiewu ptaków oraz podziwiając rośliny, te w wazonach,...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content