Rzeźnik z Lyonu. Spotkanie z Marcelem Woźniakiem.

Zapraszamy na spotkanie z Marcelem Woźniakiem – pisarzem, scenarzystą, autorem powieści kryminalnych i wojennych, biografem Leopolda Tyrmanda.

Gość: Marcel Woźniak

Miejsce: filia nr 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Czas: 7 grudnia (środa), godz. 18.00
Prowadzenie: Marek Stelar

Tłumaczenie na język migowy
kontakt SMS: 666 871 342

Wstęp wolny.

Marcel Woźniak

Urodzony 7 czerwca 1984. Polski pisarz i scenarzysta, autor powieści kryminalnych i wojennych, biograf Leopolda Tyrmanda. Autor książek „Biografia Leopolda Tyrmanda”. „Moja śmierć będzie taka jak moje życie” (2016), „Powtórka” (2017), „Mgnienie” (2017), „Otchłań” (2018), „Tysiąc obsesji” (2019), „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” (2020), „W klinczu ze światem. O twórczości Leopolda Tyrmanda” (2021), „Egzekutor” (2022), „Rzeźnik z Lyonu” (2022).

W przeszłości reporter radiowy, dziennikarz i społecznik. Fan Orwella, Hessego i Georges’a Pereca. Miłłośnik pistacji i psów pustynnych.

Tegoroczne publikacje dotyczą historii i wojny, obie powstały dzięki analizie dokumentów, podróżom do Lyonu, Amsterdamu, Lwowa, Drohobycza. Obie książki wydało Wydawnictwo Filia.

Powieść „Rzeźnik z Lyonu” opowiada o losach jednego z najbardziej poszukiwanych nazistów na świecie, Klausa Barbiego. Jego ekstradycję, a potem proces w latach 80. śledził cały świat. Również w tym wypadku jest to powieść oparta o wnikliwą analizę dokumentów, a fabuła odnosi się do całego życia Barbiego, nie zaś do tytułowego epizodu w Lyonie. Również w tym wypadku jest to powieść opisująca totalizmy i faszyzmy, a także realia powojenne, w których zbrodniarz nazistowski zaczął pracować dla CIA.

Wydarzenie finansowane z Programu EFS Wiedza, Edukacja i Rozwój.

napis

• Popkulturowo w ProMediach. Spotkanie ze Zwierzem popkulturalnym (18 listopada, ProMedia).