Wernisaż wystawy Klubu Seniorów PZG OZ

6 listopada (poniedziałek) o godz. 17:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbył się wernisaż prac malarskich artystek i artystów z Klubu Seniora Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych.

Wydarzenie było tłumaczone na język migowy PJM.
Wystawę można było oglądać do końca listopada 2023 r..

Stowarzyszenie Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski jest organizacją pozarządową, ukierunkowaną na rehabilitację i aktywizację osób z niepełnosprawnością narządu słuchu; a także Ich integrację ze środowiskiem osób słyszących, wspólne rozwiązywanie problemów oraz działania w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych, zawodowych i społecznych.

Zajęcia malarskie w Klubie Seniora odbywają się pod czujnym okiem plastyczki Pani Doroty Obukowicz-Szafrańskiej. Obecnie, technikę malowania farbami olejnymi na płótnie doskonali 8 osób. Zajęcia mają formę ćwiczenia w malowaniu farbą olejną. Obrazy malowane są w większości na podstawie reprodukcji obrazów z różnych epok. Powstało także kilka prac autorskich.

Artyści, którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie:

1. Felicja Klimko
  2. Jerzy Lehmann
  3. Danuta Błyskoń
  4. Krystyna Kubasik
  5. Bogumiła Kłunejko
  6. Józefa Grześkowiak
  7. Teresa Chromy
  8. Zofia Nowakowska

Znaczącą częścią działań Oddziału przez wiele, wiele lat były różnorakie zajęcia artystyczne, kierowane do osób interesujących się sztuką — w tym malarstwem — które chciałyby pogłębić swoją wrażliwość i zyskać nowe spojrzenie na świat.

W roku 2019, dzięki pozyskanym od Gminy Miasto Szczecin środkom finansowym, udało się przy Oddziale powołać do życia Klub Seniora, który ma służyć jako przestrzeń dla osób starszych, miejsce Ich spotkań i nabywania nowych umiejętności podczas szkoleń czy warsztatów.
Mniej więcej w tym czasie odnowiono również współpracę ze Stowarzyszeniem Amazonek ‘AGATA” w Szczecinie. W latach wcześniejszych szczecińskie Stowarzyszenie Amazonek, w ramach współpracy, służyło wsparciem Głuchym podopiecznym Oddziału, po operacji onkologicznej piersi. Natomiast Amazonki angażowały się w warsztaty plastyczne i fotograficzne organizowane i prowadzone w Oddziale.

W ten sposób Klub Seniora stał się miejscem, jakie pełni rolę „drugiego domu”, kierując ofertę do seniorów ze szczególnymi potrzebami: niesłyszących i słabo-słyszących, ale również do innych osób, w tym — zwłaszcza — do seniorek po operacji onkologicznej piersi.

Tak wyglądały poprzednie spotkania!

napis

• Przez Gwiezdny Szczecin — od Orła do orłów. Spacer miejski z Tomaszem Wieczorkiem. (17 maja).
  • Spotkanie autorskie z Anną Goc wokół książki „Głusza”. (10 maja, ProMedia)
  • Góry – medytacja w ruchu. Spotkanie z Piotrem Wnukiem. (24 kwietnia, ProMedia).
  • Śladami Sydonii von Borcke – spacer miejski z Małgorzatą Dudą. (21 kwietnia).
  • Sycylia z bardzo bliska. Spotkanie z Michałem Szulimem. (21 marca, ProMedia).
  • Śladami azjatyckich tajemnic. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem. (9 lutego, ProMedia).
  • Mrok umysłu seryjnego zabójcy. Spotkanie z Adrianem Bednarkiem. (17 stycznia, ProMedia).
  • Legendy pomorskie. Spotkanie z Małgorzatą Dudą. (14 grudnia, ProMedia).
  • Rzeźnik z Lyonu. Spotkanie z Marcelem Woźniakiem. (7 grudnia, ProMedia).
  • Popkulturowo w ProMediach. Spotkanie ze Zwierzem popkulturalnym. (18 listopada, ProMedia).
  • Rowerem przez Europę. Spotkanie z Ewą Winnik i Krzysztofem Kajewskim. (21 października, ProMedia).
  • Legendy szczecińskie. Spotkanie z Małgorzatą Dudą. (28 września, ProMedia).
  • Legendy szczecińskie. Spacer z Małgorzatą Dudą. (14 września).