ZACZYTANY SZCZECIN – 4 miesiące czytelniczych atrakcji

Rezerwujcie czas i energię bo przed Wami 4 miesiące wydarzeń wokół książek. Wydarzenia te to ogrom przeżyć: spotkacie się z Waszymi ulubionymi autorami, wyniesiecie kilogramy wiedzy z warsztatów, przemierzycie kilometry tras po Szczecinie a na koniec zmobilizujecie tysiące szarych komórek w grze miejskiej. Rusza Zaczytany Szczecin!

Zaczytany Szczecin to projekt, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Od maja do sierpnia Czytelnicy będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń. Każdy miesiąc poświęcony jest innemu gatunkowi literackiemu. Pasjonatów kryminałów zapraszamy w maju, czerwiec zainteresuje fanów fantastyki, a lipiec przyciągnie wszystkich spragnionych miłosnych wzruszeń. Ale po kolei.

MAJ – KRYMINALNY SZCZECIN 🔎

W tym roku maj w Szczecinie to nie tylko rozkwitające kasztany na ul. Mickiewicza. To miesiąc poświęcony gatunkowi literackiemu jakim jest kryminał. Poniżej harmonogram kryminalnych wydarzeń.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy 8).

🔎 13 maja godz. 17:00
Warsztaty detektywistyczne dla dzieci 6-10 lat
Obowiązują ZAPISY.

Warsztaty inspirowane serią książek Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. W trakcie spotkania uczestnicy poznają pierwszą sprawę Lassego i Mai, słuchając fragmentów „Pamiętnika detektywa”. Rozgrzeją swój umysł zadaniami na spostrzegawczość, a następnie wezmą udział w mini grze. W jej czasie trzeba będzie odnaleźć koperty z zagadkami, rozwiązać zadania, a hasła wpisać do krzyżówki. Na koniec spotkania mali detektywi otrzymają upominki.
Prowadzenie Beata Witoń z wydawnictwa Zakamarki

🔎 13 maja godz. 18:30
Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem. Prowadzenie Monika Gapińska.
Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy na spotkanie z autorem powieści kryminalnych, Maxem Czornyjem. O jego najnowszą książkę „Mortalista”, rozpoczynającą cykl o Honoriuszu Mondzie, zapyta pisarza Monika Gapińska.

Max Czornyj
Rocznik 1989. Adwokat, praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Niczym w dowcipie lubi stare wino, spleśniałe sery i samochody bez dachu. Pasjonuje go broń czarnoprochowa – rewolwery Colta i Remingtona. Kolekcjonuje antyki, przede wszystkim sztychy, zegary, zegarki, również zabytkowe meble. Lubi grać w szachy, a na playstation nie grał nigdy.

🔎 21 maja godz. 12:00
Warsztaty komiksowe dla młodzieży od 13 roku życia.
Prowadzenie Marek Stelar i Wojciech Biernawski. Obowiązują ZAPISY.

Podczas warsztatów prowadzący wyjaśnią ogólne zasady tworzenia scenariuszy komiksowych z uwzględnieniem prowadzenia historii i bohaterów, a także specyfiki gatunku. Na podstawie scenariusza pierwszych kilku kadrów komiksu uczestnicy rozwijać będą własną historię w tematyce miesiąca. W maju komiksowa opowieść przybierze szatę kryminalną.

Wojciech Biernawski
Jest nauczycielem plastyki, pedagogiem specjalnym i arteterapeutą. Popularyzator komiksu, prowadził między innymi warsztaty komiksowo-kryminalne dla młodzieży i dorosłych “Zbrodnia w Szczecinie”.

Marek Stelar
Autor powieści kryminalnych, których akcja dzieje się w Szczecinie. Nominowany do Nagrody Kryminalnej Piła, otrzymał wyróżnienie dla najlepszej w Polsce powieści miejskiej za “Blizny”.

🔎 24 maja godz. 17:00
Spacer kryminalny po Szczecinie z Małgorzatą Dudą i autorką kryminałów
Dianą Brzezińską. Spacer tłumaczony będzie na język migowy.

Przed nami kolejny spacer literacki. Tym razem przyjrzymy się, jaki obraz Szczecina kreuje w swoich powieściach kryminalnych Diana Brzezińska. Wyruszymy z filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przejdziemy przez Grabowo i Śródmieście nad Odrę. Przyjrzymy się dobrze znanym miejscom, na które spojrzymy z punktu widzenia akcji powieści. Gdzie spotykali się bohaterowie? Gdzie znaleziono kolejne zwłoki? 

Spacer poprowadzi doświadczona przewodniczka turystyczna Małgorzata Duda, specjalistka od legend (nie tylko miejskich), ale także od turystyki kulturowej. Miłośniczka literatury, nie tylko tej związanej z regionem. Lubi kryminały w wersji literackiej i filmowej, choć nie gardzi też innymi gatunkami literackimi. Redaktorka i wydawczyni książek o regionie.

CZERWIEC – FANTASTYCZNY SZCZECIN

Co prawda nie uda nam się ściągnąć dla Was smoków ale obiecujemy, że magii w naszych wydarzeniach nie zabraknie. Poniżej krótki harmonogram wydarzeń czerwcowych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 54 (ProMedia, Al. Woj. Polskiego 2). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Więcej szczegółów wkrótce.

14 czerwca, godz. 17:00
Spotkanie interaktywne dla dzieci z Marcinem Szczygielskim.

20 czerwca, godz. 18:00
Spotkanie autorskie z Michałem Cholewą. Prowadzenie Monika Gapińska.

21 czerwca, godz. 17:00
Spacer fantastyczny wokół pisarza Jacka Sawaszkiewicza.
Spacer poprowadzą: Przemek Głowa i pisarz Michał R. Wiśniewski.
Spacer tłumaczony będzie na język migowy.

25 czerwca, godz. 12:00
Warsztaty komiksowe dla młodzieży od 13 roku życia.
Prowadzenie Marek Stelar i Wojciech Biernawski.
Obowiązują zapisy https://app.evenea.pl/event/warsztatystelarscifi/

LIPIEC – ZAKOCHANY SZCZECIN 💖

Mówi się, że to maj jest miesiącem zakochanych ale u nas miłość trwa cały rok, a najbardziej w lipcu 🥰 Poniżej krótki harmonogram wydarzeń lipcowych.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 4 (ul. Barnima 25).
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Więcej szczegółów wkrótce.

💖 1 lipca, godz. 10:00
Spotkanie interaktywne dla dzieci z Kasią Huzar-Czub.

💖 12 lipca, godz. 17:00
Spacer romantyczny z pisarką Sylwią Trojanowską i Tomaszem Wieczorkiem.
Spacer tłumaczony będzie na język migowy.

💖 16 lipca, godz. 12:00
Warsztaty komiksowe dla młodzieży od 13 roku życia.
Prowadzenie Marek Stelar i Wojciech Biernawski.

💖 20 lipca, godz. 18:00
Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską.
Spotkanie odbędzie się w ogrodzie filii nr 4.

…I COŚ NA DOKŁADKĘ

Ale ale! To nie koniec Zaczytanych atrakcji 😊
Jeszcze w sierpniu przedstawimy Wam coś extra! Tym razem weźmiemy się za gimnastykę. Nie będzie to jednak gimnastyka ciała ale jednej bardzo ważnej jego części – mózgu! Zapraszamy Was na grę miejską 🚩. Oprócz samej frajdy z grania, będzie można zdobyć atrakcyjne nagrody 🎉 Szczegóły wkrótce.


Projekt „Zaczytany Szczecin” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Data publikacji
6 maja, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Debata o przyszłości kina Pionier

Prezydent Miasta Szczecin zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących przyszłego funkcjonowania kina „Pionier”, do którego Gmina Miasto Szczecin nabyła prawo własności jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Wybór optymalnej formuły funkcjonowania kina „Pionier” ma być uzależniony w dużej mierze od woli mieszkańców...
 

Kody Legimi na marzec 2024

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Nabór na Stypendia Twórcze Miasta Szczecin 2024

Wnioski można składać do 29 lutego br. Autorzy najciekawszych projektów mają szansę zdobyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Stypendia zostaną przyznane w dziedzinach: literatura, muzyka, film, taniec, teatr, sztuki wizualne oraz upowszechnianie kultury (animacja i edukacja kulturalna). Wnioski mogą składać osoby...
 

Ćwiczymy jogę inspirując się naturą! [Książkoluby] [fotorelacja]

Przygody króliczki Jojo stały się inspiracją dla dzisiejszych warsztatów z cyklu [Książkoluby]. Naszych młodych czytelników zaprosiliśmy do wspólnych ćwiczeń oddechowych, a także do przetestowania praktyk jogowych, jakie pomogły wyjść z opresji bohaterce książki „Jojo i joga”. Nawiązując do nazwy jednej...
 

Randka w ciemno z książką powraca!

Wiemy, że bardzo lubicie tę akcję walentynkową! 🥰 Filia nr 12 (ul. Marcina 1) o wielu lat ma dla Was propozycję „Randki w ciemno z książką”. Przyjdź, wypożycz i zakochaj się w czytaniu. ❤️📖 W dniach 12-16 lutego zapraszamy do...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content