„Zawsze ktoś patrzy” Joy Fielding [Książki spod lady]

Podczas przedświątecznych porządków wpadła mi w ręce pożyczona jakiś czas temu i odłożona na stosik „do przeczytania” książka Joy Fielding „Zawsze ktoś patrzy”. Pozycję tą poleciła mi przyjaciółka, która podobnie jak ja jest fanką kryminałów i thrillerów psychologicznych. Nie namyślając się długo stwierdziłam jak nie teraz to kiedy?

Książka wciąga już od pierwszej strony. Ukazuje postać silnej, inteligentnej pani detektyw, która ma swoją przeszłość jak każdy z nas i dzielnie sobie z nią radzi. Jej życie burzy gwałt, w jednej chwili świat Bailey Cerpenter rozsypuje się na drobne kawałki. Autorka w taki sposób opisuje stan tej młodej kobiety, że czytelnik odczuwa razem z bohaterką jej lęki i przeżycia, tak samo jak ona ma problem z odróżnieniem rzeczywistości i urojeń wiązanych z reakcją na traumatyczną sytuację. Autorka w sposób doskonały przedstawia przeżycia zgwałconej kobiety. W powieści pojawiają się również wątki intryg, które podkręcają napięcie i wprawiają czytelnika w podobny stan w jakim jest główna bohaterka.

Joy Fielding to kanadyjska pisarka, autorka światowych bestsellerów. Pisze powieści psychologiczno-obyczajowe, często o zabarwieniu sensacyjnym, thrillery. Jej bohaterki to kobiety, które mierzą się z trudną sytuacją, taką która ma wpływ na całe ich życie. Autorka porusza problemy, z którymi czytelnik może się utożsamiać. Swoje trafne osądy psychologiczne przeplata w książkach z prężną i trzymającą cały czas w napięciu akcją.

Książka do ostatniej strony trzyma w napięciu, czytelnik tak jak bohaterka sam nie wie co myśleć, niestety ja okazałam się pomimo wrodzonej podejrzliwości kiepskim detektywem. Zaskakujące i klarowne zakończenie spowodowało, że z największą przyjemnością sięgnę po inne pozycje tej autorki i uważam, że ta powieść jest godna polecenia.

Autorka: Urszula Dąbrowska

Zapraszamy do zapoznania się z innymi recenzjami bibliotekarzy, które publikujemy w cyklu KSIĄŻKI SPOD LADY
Data publikacji
18 kwietnia, 2020