starsza osoba z dzieckiem

Tydzień Inicjatyw Senioralnych

Od 16 do 22 sierpnia 2021 trwa Tydzień Inicjatyw Senioralnych w Szczecinie organizowany przez Centrum Seniora we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych UM.

Przez cały tydzień w Szczecinie będą odbywać się różne wydarzenia skierowane do osób starszych. W inicjatywę włączyły się m.in. Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Filharmonia Szczecińska, Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz nasza biblioteka. Sprawdźcie co dla Was przygotowaliśmy.

Uwaga! Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy osobiste lub telefoniczne bezpośrednio w filiach.

Arteterapia

We wtorek (17 sierpnia) o godz. 10.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na zajęcia z arteterapii z wykorzystaniem techniki decoupage.
[Limit zgłoszeń uczestników wyczerpany]

Arteterapia – terapia przez sztukę. Zajęcia z decoupage polegające na przyklejaniu wzorów, wykonanych z papieru na przygotowanych wcześniej powierzchniach. Można w ten sposób ozdabiać np. kubki, talerzyki, świece czy drewniane pudełka.

Kawiarenka literacka

Zapraszamy seniorów na spotkanie z literaturą w przestrzeni bibliotecznej filii nr 48 (ul. Rydla 93). We wtorek (17 sierpnia) o godz. 13.00  będzie można wysłuchać listów polskich autorów, w tym Joanny Kulmowej, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory. Planujemy miłe rozmowy, słodki poczęstunek i okazję do zaprezentowania własnej twórczości.

Bezpieczeństwo własne i innych. Koperta życia

W środę (18 sierpnia) o godz. 12.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie dotyczące zasad bezpieczeństwa i szeroko pojętej pierwszej pomocy. Wszyscy uczestniczy otrzymają od nas tzw. koperty życia, które mogą ułatwić ratownikom udzielenie pierwszej pomocy.

Co zawiera koperta życia?

• informacje o stanie zdrowia
  • listę przyjmowanych leków
  • informacje o alergiach
  • dane osobowe
  • kontakt do najbliższych

Kto powinien mieć kopertę życia?

• osoby przewlekle chore
  • seniorzy
  • ludzie samotnie mieszkający

Więcej o kopertach dowiesz się na spotkaniu.

Ponadto porozmawiamy o tym jak skutecznie wezwać pomoc, jak przygotować się na przyjazd karetki oraz innych ważnych kwestiach istotnych w sytuacjach kryzysowych.

Podstawy obsługi smartfona

W filiii nr 38 (26 Kwietnia 1) w czwartek (19 sierpnia) o godz. 13.00 odbędzie się kurs „Podstawy obsługi smartfona”. Kurs dotyczyć będzie podstawowych umiejętności przydatnych przy obsłudze tego urządzenia; we wrześniu planujemy rozwinięcie tego tematu.

Tradycja i medycyna – jak dba się o zdrowie w krajach Azji

Wydarzenia dla seniorów zamkniemy w piątek (20 sierpnia) o godz. 12.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Zapraszamy na spotkanie poświęcone profilaktyce i zachowaniom prozdrowotnym stosowanym w Azji.

Joga, tai-chi, shiatsu – zapewne wielu z nas zna te terminy. Są to formy gimnastyki i masażu pochodzące z Dalekiego Wschodu, ale coraz bardziej popularne na Zachodzie. I słusznie, gdyż stosowanie zabiegów i zachowań profilaktycznych może uchronić przed wieloma chorobami a przy okazji poprawić samopoczucie. Udowadniają to mieszkańcy Azji, którzy cieszą się długim życiem i dobrym zdrowiem, dzięki zastosowaniu tradycyjnych metod profilaktyki i leczenia oraz zasad odżywiania się.

Zachęcamy do aktywnego włączania się w rozmowę i liczymy na ciekawą dyskusję!

17 sierpnia, 2021