starsza osoba z dzieckiem

Tydzień Inicjatyw Senioralnych

Od 16 do 22 sierpnia 2021 trwa Tydzień Inicjatyw Senioralnych w Szczecinie organizowany przez Centrum Seniora we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych UM.

Przez cały tydzień w Szczecinie będą odbywać się różne wydarzenia skierowane do osób starszych. W inicjatywę włączyły się m.in. Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Filharmonia Szczecińska, Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz nasza biblioteka. Sprawdźcie co dla Was przygotowaliśmy.

Uwaga! Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy osobiste lub telefoniczne bezpośrednio w filiach.

Arteterapia

We wtorek (17 sierpnia) o godz. 10.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na zajęcia z arteterapii z wykorzystaniem techniki decoupage.

Arteterapia – terapia przez sztukę. Zajęcia z decoupage polegające na przyklejaniu wzorów, wykonanych z papieru na przygotowanych wcześniej powierzchniach. Można w ten sposób ozdabiać np. kubki, talerzyki, świece czy drewniane pudełka.

Kawiarenka literacka

Zapraszamy seniorów na spotkanie z literaturą w przestrzeni bibliotecznej filii nr 48 (ul. Rydla 93). We wtorek (17 sierpnia) o godz. 13.00  będzie można wysłuchać listów polskich autorów, w tym Joanny Kulmowej, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory. Planujemy miłe rozmowy, słodki poczęstunek i okazję do zaprezentowania własnej twórczości.

Pierwsza pomoc

W środę (18 sierpnia) o godz. 12.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na zajęcia z pierwszej pomocy dla seniorów.

Na spotkaniu zostaną poruszone kwestie wzywania pomocy do domu, przygotowanie się na przyjazd karetki (dokumentacja medyczna, zwierzęta w domu i inne), prezentacja Koperty Życia, czyli koperty pozwalającej na poznanie medykom stanu zdrowia i danych na temat osoby poszkodowanej. Wyjaśnimy także, jak wzywać pomoc w przestrzeni publicznej (numery alarmowe, niebezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, tablice ADR, lokalizacja po oznaczeniach dróg i autostrad).

Podstawy obsługi smartfona

W filiii nr 38 (26 Kwietnia 1) w czwartek (19 sierpnia) o godz. 13.00 odbędzie się kurs „Podstawy obsługi smartfona”. Kurs dotyczyć będzie podstawowych umiejętności przydatnych przy obsłudze tego urządzenia; we wrześniu planujemy rozwinięcie tego tematu.

Profilaktyka z Azji

Wydarzenia dla seniorów zamkniemy w piątek (20 sierpnia) o godz. 12.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2), gdzie odbędzie się prelekcja na temat zachowań prozdrowotnych i form profilaktyki stosowanych w Azji. Podczas spotkania omówione zostaną przykłady typów masażu leczniczego (m.in. japoński masaż shiatsu) gimnastyki (yoga, tai-chi) oraz innych form dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne, popularnych w krajach Dalekiego Wschodu. Prelekcja będzie miała charakter edukacyjny i połączona będzie z dyskusją.

17 sierpnia, 2021