„Nieczułość” Martyny Bundy [Książki spod lady]

Dziś chciałam Wam napisać parę słów o „Nieczułości” Martyny Bundy. Przed lekturą książki, nazwisko autorki ulokowałam w swojej pamięci w kontekście szczecińskim. Nic dziwnego, Martyna Bunda została laureatką Literackiej Nagrody Gryfia 2018, przyznanej przez „Kurier Szczeciński”.

„Nieczułość” Bundy, to powieść przede wszystkim o kobietach. Mężczyźni schodzą na dalszy plan, kiedy na scenę wchodzi Rozela razem z trzema córkami – Ildą, Trudą, Gertą. Czytelnik towarzyszy kobietom przez kolejne lata, w trakcie których siostry budują własną skorupę (tej tytułowej) nieczułości. To ona pozwoliła już wcześniej przetrwać ich matce długie lata samotnego rodzicielstwa. Opis nie zapowiada żadnego novum w kontekście fabularnym, jednak poszczególne historie w powieści są zdecydowanie nieszablonowe. Podobnie jak śmiało zarysowane postaci kobiet.

Te historie wywołują u czytelnika śmiech i łzy. Brutalne opisy wstrząsają, a upór głównych bohaterek wzbudza podziw. Co ciekawe, w powieści nie natrafimy na dialogi. Zorientowałam się w tym dość późno, co tylko świadczy o płynności narracji.

Zdecydowanie proszę o więcej takich debiutów!

Autorka: Sandra Jóźwiak

Zapraszamy do zapoznania się z innymi recenzjami bibliotekarzy, które publikujemy w cyklu KSIĄŻKI SPOD LADY

Data publikacji
6 kwietnia, 2020