„Kobieta ze szkła” Caroline Lea [Książki spod lady]

We wrześniu 1686 roku młoda Islandka Rosa przybywa do wsi Stykkisholmur, aby poślubić Jona – zamożnego rolnika, rybaka i przywódcę lokalnej społeczności. Rosa – półsierota mieszka z chorą matką w Skalhot. Jej ojciec był biskupem w kościele protestanckim, jednak po jego śmierci ich sytuacja ekonomiczna mocno się pogorszyła. Przyjazd do Stykkisholmur i ślub z Jonem to początek historii zarówno o miłości i przyjaźni jak i o mrocznej tajemnicy i przesądach. Powieść „Kobieta ze szkła” trudno zaliczyć jednoznacznie do jakiekolwiek gatunku. Fabuła jest prosta, bohaterowie są jej najważniejszą częścią, ale nie zabraknie elementu zaskoczenia.

W tle kultura siedemnastowiecznej Islandii zwłaszcza jej folklor oraz surowa przyroda. Są one niemal równorzędnymi bohaterami opowieści i tworzą istniejącą w niej atmosferę grozy. To powieść, która łączy thriller historyczny z opowieścią o tym jak niszczące są uprzedzenia. Dotykają zwłaszcza tych, którzy wyróżniają się w danej społeczności. W opowieści przykładem jest Petur stygmatyzowany przez swój wygląd czy Rosa darzona nieufnością przez swoje wysokie jak na kobietę w owych czasach wykształcenie. Jon zaś najpierw jest obiektem pogardy przez swoją biedę, a potem podejrzliwości przez bogactwo.

„Kobieta ze szkła” to opowieść dla miłośników zarówno powieści z tajemnicą, historycznych i opowieści grozy.

Autorka: Małgorzata Klimczak

Zapraszamy do zapoznania się z innymi recenzjami bibliotekarzy, które publikujemy w cyklu KSIĄŻKI SPOD LADY
Data publikacji
3 maja, 2020