Efektywna współpraca w biblioświecie – relacja ze szkolenia

Skutecznie działająca biblioteka to nie tylko imponujące księgozbiory, a przede wszystkim tworzący ją ludzie. Jak stworzyć trwały i efektywnie funkcjonujący zespół? Jakie są korzyści z komunikacji synergicznej w zespole bibliotecznym? Jak współpraca społeczności bibliotekarskiej wpływa na osiąganie jednostkowych celów? W jaki sposób znajomość pełnionych ról zespołowych przekłada się na satysfakcjonujące rozwiązywanie sytuacji trudnych w pracy bibliotekarza? Celem szkolenia jest wyposażenie Uczestników w praktyczne narzędzia doskonalące komunikację i współpracę w codziennej pracy.

Tak na swoje szkolenie, które odbyło się 11 marca 2020 zapraszała Maja Wencierska. A jak było? O tym przeczytacie poniżej.

Na szkolenie dojechali wszyscy uczestnicy, którzy wyrazili chęć zdobywania nowych umiejętności. Po krótkim przywitaniu i nakreśleniu ogólnego planu spotkania, wyświetlony został pierwszy slajd brzmiący: „Efektywna współpraca w biblioświecie”. Podczas szkolenia bibliotekarze dowiedzieli się, ile treści zawiera to enigmatyczne stwierdzenie.

Pierwsze zadanie polegało na narysowaniu bibliostwora. Każda grupa dostała duży arkusz papieru, na którym powstały różnego rodzaju twory wykreowane przez uczestników. Ale to nie wszystko, trzeba było jeszcze dopisać ulubione zajęcia każdego z członków grupy oraz zebrać cechy wspólne całemu zespołowi. Członkowie dowiedzieli się więc, co ich łączy oraz jakie są między nimi różnice.

Drugie polecenie prowadzącej wywołało najwięcej emocji wśród bibliotekarzy. Po podzieleniu na dwie grupy, jedni mieli zostać w sali, a drudzy wyjść na korytarz. Co się działo! Nie wiadomo dlaczego, zespoły zaczęły zaciekle konkurować ze sobą – jedni nie chcieli wyjść, drudzy zostać. Nie obyło się bez gorączkowego przekonywania do swoich racji, przekrzykiwania, licytacji… Na szczęście, obeszło się bez rękoczynów, posłuchano „głosu rozsądku” i bez rozlewu krwi każdy ugodowo zajął miejsce, które powinien.

Przy kolejnym zadaniu pomocne okazały się karty do popularnej gry Dixit. Każda osoba miała z rozsypanego stosu wybrać tę, która najlepiej obrazuje jej „stan ducha”. Następnie, podobnie jak w znanym „głuchym telefonie”, informacja ta przechodziła przez trzech (dwóch) kolejnych uczestników, by w możliwie jak najwierniejszym, końcowym odczytaniu ujawnić się całości zebranych. Nie obyło się bez zniekształceń, wypaczeń, na szczęście panowała atmosfera wzajemnego zrozumienia z domieszką humoru.

Ostatnim z wyzwań były odczyty w grupach fragmentu tekstu w całkiem różnych stylach narracji. Reszta zespołu miała zgadnąć, kto jest kim. Księdzem, nauczycielem, politykiem. Liczyła się intonacja, zabarwienie emocjonalne, wreszcie zdolności aktorskie.

Grupa szkoleniowa okazała się być zgranym zespołem, aktywnie biorącym udział we wszystkich zadaniach wymyślanych przez prowadzącą. Czasem trzeba było pokonać swoją nieśmiałość, otworzyć się na innych, uruchomić wyobraźnię i ruszyć pokłady kreatywności. Uczestnicy poddali się energetycznej postawie Mai – okazało się, że można nabywać nowe kompetencje, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Szkolenia w projekcie „Wzmacnianie kompetencji pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie„są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki

Data publikacji
12 marca, 2020
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Od kwietnia 2023 r. ZMIENIAMY zasady dystrybucji kodów LEGIMI i EMPIK GO!

Zainteresowanie kodami Legimi oraz Empik Go jest coraz większe! ↗️ Chcemy, aby jak najwięcej Czytelników mogło skorzystać z naszej oferty, W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi dystrybucji kodów LEGIMI i Empik Go przez MBP w roku 2023 uprzejmie informujemy, że...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Rekrutujemy!

Zapraszamy do naboru na stanowisko Informatyka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Miejsce pracy: Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, ul. J. Hoene-Wrońskiego 1. Zakres obowiązków: administrowanie siecią biblioteczną (rozwijanie, utrzymywanie i diagnostyka problemów z siecią lokalną i VPN), administrowanie...
 

Międzynarodowy Dzień Poezji

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma...
 

Noc w bibliotece - teatrzyk kamishibai w f48

7 marca filię nr 48 na osiedlu Słonecznym odwiedziła grupa „Koniki Morskie” z Przedszkola Szmaragdowego (Oddziały Przedszkolne przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 2) w Szczecinie. Razem z małymi gośćmi pani Asia z biblioteki rozmawiała o bajce odtworzonej w teatrzyku kamishibai...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content