Wzmacnianie kompetencji pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie

Jak współpracować w grupie, jak badać potrzeby użytkowników, jak pracować z najmłodszymi Czytelnikami – na te i inne pytania odpowiedzą sobie pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Przez cały rok 2020 bibliotekarki i bibliotekarze będą rozwijać swoje zawodowe umiejętności podczas szeregu szkoleń. Na każdym z sześciu warsztatów, które potrwają po 5 godzin szkoleniowych, zostanie przeszkolonych 20 osób. A wszystko to w dbałości o dobro czytelnika, bo dobra biblioteka to z jednej strony atrakcyjny księgozbiór, z drugiej zaś – profesjonalne kadry.

Warsztaty będą odbywały się w siedzibie biblioteki. Szkolenia są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Efektywna współpraca w biblioświecie

Skutecznie działająca biblioteka to nie tylko imponujące księgozbiory, a przede wszystkim tworzący ją ludzie. Jak stworzyć trwały i efektywnie funkcjonujący zespół? Jakie są korzyści z komunikacji synergicznej w zespole bibliotecznym? Jak współpraca społeczności bibliotekarskiej wpływa na osiąganie jednostkowych celów? W jaki sposób znajomość pełnionych ról zespołowych przekłada się na satysfakcjonujące rozwiązywanie sytuacji trudnych w pracy bibliotekarza? Celem szkolenia jest wyposażenie Uczestników w praktyczne narzędzia doskonalące komunikację i współpracę w codziennej pracy.
Prowadzenie: Maja Wencierska
Termin: 11 marca 2020

Relacja ze szkolenia znajduje się TUTAJ.

Biblioteka pachnąca wrażeniami. Praca z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Na zajęciach doświadczymy, czym jest czytanie wrażeniowe, czyli takie “smakowanie literatury”, które pozwala zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka i chłonąć książki wszystkimi zmysłami. Na konkretnych przykładach nauczymy się tak aranżować spotkania z dziećmi i dla dzieci, by radość i koncentracja na książce przeplatały się z refleksją i poszerzaniem horyzontów myślowych. W programie zaplanowane są proste zabawy ruchowe, rymowanki pomagające dzieciom w skupieniu, a prowadzącemu w harmonijnym przeprowadzeniu warsztatów.
Prowadzenie: Małgorzata Swędrowska
Termin: 15 i 16 czerwca 2020

Badanie potrzeb użytkowników

Kim jest Twój Czytelnik? Dlaczego zaczął przychodzić i co go przyciąga? W trakcie spotkania zastanowimy się, dlaczego warto badać naszych odbiorców. Dowiemy się, co możemy badać i jak dobierać narzędzia. Poddamy analizie przykładowe ankiety badawcze. Zainspirujemy się przykładami na niestandardowe pozyskiwanie informacji zwrotnej.
Prowadzenie: Marcin Skrabka
Termin: 29 czerwca 2020

Szkolenie dla bibliotekarzy zostało zrealizowane przez Good Books – innowacje w kulturze i edukacji

logo GoodBooks

Social media w bibliotece

Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się jak zainteresować odbiorców treściami w mediach społecznościowych, jak zwrócić na siebie uwagę. A przede wszystkim, czy warto inwestować czas i energię w media społecznościowe w bibliotece. Nie obejdzie się bez ciekawych przykładów ze świata.
Prowadzenie: Joanna Gwizdała
Termin: sierpień 2020

Szkolenie z pisania wniosków

Szkolenie dla osób zainteresowanych pozyskiwaniem środków zewnętrznych na dodatkową działalność kulturalną biblioteki. Cele szkolenia to zwiększenie wiedzy na temat zasad ubiegania się o dofinansowanie, nabycie umiejętności dostosowania planowanego projektu do wymogów wybranego programu, nabycie umiejętności formułowania kluczowych części wniosku o dofinansowanie.
Prowadzenie: Anna Żórawska

Myślenie wizualne

Myślenie wizualne to myślenie obrazami, wykorzystywanie wizualizacji w myśleniu. Wynika ono z tego, że ludzie kodują informacje w dwóch kanałach: werbalnym oraz wizualnym. Myślenie wizualne jest sposobem na zintegrowanie tych dwóch kanałów, aby dać nam pełen obraz.
Najpopularniejsze przejawy myślenie wizualnego to notatki rysunkowe, zapis wizualny, facylitacja wizualna oraz filmy instruktażowe. Warsztaty mają na celu wyposażyć pracowników biblioteki w podstawowe umiejętności wykorzystywania tych form pracy do wypełniania obowiązków zawodowych.
Prowadzenie: Anna Staśkiewicz
Termin: listopad 2020

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r o grach hazardowych.

Tydzień Zakazanych Książek

27 września, 2020