Wzmacnianie kompetencji pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie

Jak współpracować w grupie, jak badać potrzeby użytkowników, jak pracować z najmłodszymi Czytelnikami – na te i inne pytania odpowiadali sobie pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie podczas zeszłorocznego cyklu szkoleń.

Przez cały rok 2020 bibliotekarki i bibliotekarze rozwijali swoje zawodowe umiejętności podczas szeregu szkoleń. Na każdym z sześciu warsztatów, które potrwały po 5 godzin szkoleniowych, zostało przeszkolonych 20 osób. A wszystko to w dbałości o dobro czytelnika, bo dobra biblioteka to z jednej strony atrakcyjny księgozbiór, z drugiej zaś – profesjonalne kadry.

Warsztaty odbywały się w siedzibie biblioteki. Szkolenia były dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Efektywna współpraca w biblioświecie

Skutecznie działająca biblioteka to nie tylko imponujące księgozbiory, a przede wszystkim tworzący ją ludzie. Jak stworzyć trwały i efektywnie funkcjonujący zespół? Jakie są korzyści z komunikacji synergicznej w zespole bibliotecznym? Jak współpraca społeczności bibliotekarskiej wpływa na osiąganie jednostkowych celów? W jaki sposób znajomość pełnionych ról zespołowych przekłada się na satysfakcjonujące rozwiązywanie sytuacji trudnych w pracy bibliotekarza? Celem szkolenia było wyposażenie Uczestników w praktyczne narzędzia doskonalące komunikację i współpracę w codziennej pracy.
Prowadzenie: Maja Wencierska
Termin: 11 marca 2020

Relacja ze szkolenia znajduje się TUTAJ.

Biblioteka pachnąca wrażeniami. Praca z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Na zajęciach doświadczyliśmy, czym jest czytanie wrażeniowe, czyli takie “smakowanie literatury”, które pozwala zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka i chłonąć książki wszystkimi zmysłami. Na konkretnych przykładach uczyliśmy się tak aranżować spotkania z dziećmi i dla dzieci, by radość i koncentracja na książce przeplatały się z refleksją i poszerzaniem horyzontów myślowych. W programie zaplanowane były proste zabawy ruchowe, rymowanki pomagające dzieciom w skupieniu, a prowadzącemu w harmonijnym przeprowadzeniu warsztatów.
Prowadzenie: Małgorzata Swędrowska
Termin: 15 i 16 czerwca 2020

Badanie potrzeb użytkowników

Kim jest Twój Czytelnik? Dlaczego zaczął przychodzić i co go przyciąga? W trakcie spotkania zastanowimy się, dlaczego warto badać naszych odbiorców. Dowiedzieliśmy się, co możemy badać i jak dobierać narzędzia. Poddaliśmy analizie przykładowe ankiety badawcze. Inspirowaliśmy się też przykładami na niestandardowe pozyskiwanie informacji zwrotnej.
Prowadzenie: Marcin Skrabka
Termin: 29 czerwca 2020

Szkolenie dla bibliotekarzy zostało zrealizowane przez Good Books – innowacje w kulturze i edukacji

logo GoodBooks

Social media w bibliotece

Podczas warsztatów uczyliśmy się jak zainteresować odbiorców treściami w mediach społecznościowych, jak zwrócić na siebie uwagę. A przede wszystkim, czy warto inwestować czas i energię w media społecznościowe w bibliotece. Nie obyło się bez ciekawych przykładów ze świata.
Prowadzenie: Joanna Gwizdała
Termin: 24 sierpnia 2020

Szkolenie z pisania projektów

Szkolenie dla osób zainteresowanych pozyskiwaniem środków zewnętrznych na dodatkową działalność kulturalną biblioteki. Celami szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat zasad ubiegania się o dofinansowanie, nabycie umiejętności dostosowania planowanego projektu do wymogów wybranego programu, nabycie umiejętności formułowania kluczowych części wniosku o dofinansowanie.
Prowadzenie: Anna Żórawska
Termin: 19-20 października 2020

Myślenie wizualne

Myślenie wizualne to myślenie obrazami, wykorzystywanie wizualizacji w myśleniu. Wynika ono z tego, że ludzie kodują informacje w dwóch kanałach: werbalnym oraz wizualnym. Myślenie wizualne jest sposobem na zintegrowanie tych dwóch kanałów, aby dać nam pełen obraz.
Najpopularniejsze przejawy myślenie wizualnego to notatki rysunkowe, zapis wizualny, facylitacja wizualna oraz filmy instruktażowe. Warsztaty miały na celu wyposażyć pracowników biblioteki w podstawowe umiejętności wykorzystywania tych form pracy do wypełniania obowiązków zawodowych.
Prowadzenie: Anna Staśkiewicz
Termin: 24 i 26 października 2020

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r o grach hazardowych.

Nadchodzące wydarzenia

Wymagać to dużo? [Generator myśli filozoficznej dla młodzieży]

Wymagać to dużo? [Generator myśli filozoficznej dla młodzieży]

25 kwietnia, 2024
17.00
[Klubik artystyczny dla dzieci]
Wydarzenie dla dzieci

[Klubik artystyczny dla dzieci]

25 kwietnia, 2024
17.00
Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]
Wydarzenie dla dzieci

Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]

26 kwietnia, 2024
13.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content