książki na półce, w prawym górnym rogu grafika z logo i tekstem Czytamy Polecamy,

„Czytamy, polecamy – recenzje czytelników”

Kolejna środa i kolejna recencja.

Tym razem, w ramach akcji „Recenzje w dobrym smaku” swoją opinią przeczytanej książki pt. „Życie” podzieliła się Aldona Pietkiewicz, na co dzień pracująca w filii nr 4.

Przypominamy – do końca maja możecie nadsyłać na adres: [email protected] swoje recenzje. Dla pierwszych 10 osób mamy do rozdania smakowity upominek. Więcej o akcji tu: Recenzje w dobrym smaku.


Tymczasem zapraszamy do lektury recenzji książki „Życie” norweskiej pisarki i ilustratorki Lisy Aisato. To książka, która zadowoli 5 jak i 105-latka.

Cztery pory życia – Lisa Aisato

Czy można opowiedzieć całą złożoną historię życia w zaledwie kilkunastu zdaniach? Opisać nimi wszelkie jego przejawy- począwszy od kruchego dzieciństwa, poprzez trudy dojrzewania i odpowiedzialną dorosłość, aż po skomplikowany późny wiek? I uczynić to tak, by ukazać nie tylko to, co nas wzrusza i uszczęśliwia, lecz i to, co do dzisiaj boli czy zawstydza?

I choć z pozoru wydawać by się mogło, że nie uda się znaleźć twierdzącej odpowiedzi na te nurtujące pytania, to jednak wystarczy sięgnąć po autorską książkę Lisy Aisato, by wszelkie wątpliwości i obawy natychmiast ustąpiły. Cenionej i wielokrotnie nagradzanej norweskiej artystce udało się oszczędnymi słowami i przemawiającymi do wyobraźni grafikami przedstawić życie we wszystkich jego pięknych, ale i czasem bardzo trudnych barwach.

W tej wyjątkowej pozycji wydawniczej ogromną rolę odgrywa ilustracja. To właśnie ona jest duchem sprawczym tej opowieści – wielowymiarowa i bardzo sugestywna, pełna nasyconych barw, ale i delikatnych półtonów; metaforyczna, a niekiedy realistyczna, często w ujęciu satyrycznym, ale zawsze wywołująca pozytywne odczucia. I choć sentencyjne zdania, wieńczące każdą stronę ilustracji, wzbogacają jej przekaz, to jednak obraz żyje własnym życiem i zaprasza czytelnika do uczestnictwa w poetyckiej grze, która wiedzie go po równinie czasu jako znak tożsamości i ciągłości istnienia.

Czytelniczą przygodę po „Życiu” rozpoczynamy od świadectwa zmagań z nieporadnością dzieciństwa, kiedy to każdy dzień jest tajemnicą, którą stopniowo poznajemy i oswajamy. Następne karty opowieści pozwalają nam przyjrzeć się procesowi dojrzewania – młody człowiek pragnie sięgnąć po dorosłość, po czym okazuje się, że odpowiedzialność i samodzielność często jest cierpka i gorzka jak niedojrzały owoc. Kolejne frazy książki opowiadają o bliskości z drugim człowiekiem, potrzebie miłości i akceptacji, o cudzie narodzin, szczęściu i troskach rodzicielstwa. A potem wkraczamy na jeszcze jedną ścieżkę tej odwiecznej wędrówki, być może najdłuższą i najtrudniejszą… Siłą tej opowieści jest to, że zrodziła się z naśladowania autentycznego życia, a poprzez inteligentny mariaż obrazu i słów zdołała oddać wszystkie aspekty naszego istnienia.

Tę wielopoziomową opowieść można polecić wszystkim czytelnikom, niezależnie od ich wieku. Każdy znajdzie w niej cząstkę siebie, odzyska w pamięci miniony czas, odda się zadumie nad jego upływem, ale i z nadzieją spojrzy ku przyszłości. Warto tę książkę czytać i oglądać razem z dziećmi i nastolatkami – może stać się wówczas pretekstem do prowadzenia rozmów na trudne tematy, rozpraszać wszelkie lęki i obawy, a także zachęcić do dzielenia się wspomnieniami i doświadczeniem.

Każdy z nas jest inny, a jednak tyle nas łączy.


Autorka recenzji jest miłośniczką książki obrazkowej i swoja pasją dzieli się z czytelnikami w Filii nr 4.

Przełożył z języka angielskiego – Wojciech Mann.

Książkę można wypożyczyć w filiach: 1, 3 (dziecięca), 4, 5, 7, 8, 9, 12, 19, 25, 29, 43, 53 i 54. Zachęcamy do lektury 🙂

Data publikacji
27 kwietnia, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Od kwietnia 2023 r. ZMIENIAMY zasady dystrybucji kodów LEGIMI i EMPIK GO!

Zainteresowanie kodami Legimi oraz Empik Go jest coraz większe! ↗️ Chcemy, aby jak najwięcej Czytelników mogło skorzystać z naszej oferty, W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi dystrybucji kodów LEGIMI i Empik Go przez MBP w roku 2023 uprzejmie informujemy, że...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Rekrutujemy!

Zapraszamy do naboru na stanowisko Informatyka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Miejsce pracy: Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, ul. J. Hoene-Wrońskiego 1. Zakres obowiązków: administrowanie siecią biblioteczną (rozwijanie, utrzymywanie i diagnostyka problemów z siecią lokalną i VPN), administrowanie...
 

Szczeciński Budżet Obywatelski 2024 - nabór projektów

W imieniu Urzędu Miasta Szczecin zapraszamy do naboru projektów do kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Poprzez Szczeciński Budżet Obywatelski mieszkańcy Szczecina co roku decydują o sposobie wydatkowania części budżetu miasta przeznaczonej na ten cel. To przedsięwzięcie współtworzone przez mieszkańców i...
 

Międzynarodowy Dzień Poezji

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content