[Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

24 listopada (czwartek) w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) o godz. 18:00 w cyklu [Pomerania incognita] wykład pt. “Od restauracji do konserwacji. Ochrona i opieka nad pamiątkami przeszłości w prowincji Pomorze do 1945 r.” wygłosi dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak z Instytutu Historycznego US.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Początki świadomych działań mających na celu zachowanie dziedzictwa przeszłości w Europie sięgają XIX wieku. W tym niezwykle ważnym dla ochrony zabytków stuleciu zaczęto ustanawiać pierwsze akty prawne mające na celu ochronę zabytków, pod koniec stulecia zaczęto tworzyć podstawy ich ochrony instytucjonalnej, a przede wszystkim rozpoczęto ich systematyczną inwentaryzację.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie działalność osób, które inicjowały interesującą nas aktywność na Pomorzu Zachodnim, ukazane będą jej wybrane przykłady. Udzielone zostaną odpowiedzi na pytania dlaczego w prowincji Pomorze powstało pierwsze naukowe opracowanie historii sztuki regionu w Prusach, a organ instytucjonalny: komisja do badania i ochrony zabytków, powstała jako jedna z ostatnich w państwie.

I wreszcie, czy możliwe było to, że urzędnik, który pisał do konserwatora, że nie wiadomo kto i kiedy rozebrał 200 metrów średniowiecznych murów w jednym z miast, rzeczywiście nie znał prawdy na temat sprawcy tej rozbiórki.

dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak
Absolwentka historii sztuki na UAM w Poznaniu. Początki pracy zawodowej w Zakładzie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu, a następnie – do dzisiaj – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zainteresowania badawcze skupione na problematyce historii ochrony dóbr kultury, zwłaszcza jej początków na Pomorzu Zachodnim. Tej tematyce poświęciła rozprawę doktorską (Uniwersytet Szczeciński) i habilitacyjną (UAM Poznań). Przedmiotem jej zainteresowań jest także dawna literatura podróżnicza, a zwłaszcza ta, która dotyczy Pomorza, oraz sztuka na dworze Gryfitów.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
24 listopada, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]
Wydarzenie dla dzieci

A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content