książki na półce, w prawym górnym rogu grafika z logo i tekstem Czytamy Polecamy,

„Czytamy, polecamy – recenzje czytelników”

Dzień dobry w środę 🌞

Prezentujemy kolejną recenzję. Tym razem nasza Czytelniczka Grażyna Królczyńska recenzuje tomik poezji Wandy Sobieralskiej „Kolory Duszy”. Zapraszamy do lektury 🤗

Wanda Sobieralska „Kolory Duszy”

„Wszystko jest poezją, wszyscy jesteśmy poetami” /Edward Stachura/

Słowa Edwarda Stachury w dużej mierze opisują moją definicję poezji. Sens tej wypowiedzi nie umniejsza ani roli poezji, ani zasług i talentu poety. Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie, poezja tak pojmowana przybliża się do ludzi i życia codziennego, co z pewnością jest jej zaletą.

Poeta za pomocą słów opisuje swoje przeżycia, które szczególnie poruszyły jego serce i związane z nimi, często skrajne emocje. Upowszechniając swoje wiersze, poeta dzieli się sobą z innymi. Czytający natomiast ma możliwość odnalezienia w tych wierszach siebie oraz przestrzeń na uśmiech, zadumę lub refleksję. Ten sam tekst każdy z nas może interpretować na swój niepowtarzalny sposób, przefiltrowując go przez pryzmat swoich doświadczeń, przeżyć, wspomnień. Nawet te sam utwór poetycki czytany przez tę samą osobę, będącą w różnym wieku lub na innym etapie życia, może mieć dla niej zupełnie inne znaczenie.

Zanim sięgnęłam po tomik poezji Wandy Sobieralskiej „Kolory duszy” zastanawiałam się jakie wiersze w nim znajdę. Znając osobowość autorki wiedziałam, że nie będzie w nim nic tragicznego, przygnębiającego lub szczególnie smutnego. Przekonałam się o tym niebawem. Już sama okładka, subtelna w swoim rysunku, zachęciła mnie do wniknięcia w „Kolory duszy”. A jest ich mnogość i różnorodność, o wielu odcieniach i stopniu nasycenia.

Bogactwo przeróżnych kolorów zauważyłam w wierszach: „Maj”, „Kwiaty marzeń”, „Barwy miłości”. Łagodną szarość ożywioną barwnym motylem odkryłam w wierszu „Pomyślałam o przemijaniu”, a jej mglisty odcień w otoczeniu rudych i brązowych liści w wierszu „Jesień”. Radosną pomarańczową barwę z kapką czerni bez trudu dostrzegłam w wierszu „Zaduma”. Natomiast wiersz „Sierpień” zdominowały odcienie żółcieni. Wszystko pomalowane jest tym energetycznym kolorem: Słońce, piasek na plaży, łany zboża, bele siana, słoneczniki, pole kukurydzy i rzepaku.

A jakie kolory ma wiersz „Życie”? Wiersz, który na tę chwilę najbardziej ze mną współbrzmi? Porównanie życia do przejścia przez chybotliwy most nad rwącą rzeką poruszyło moją wyobraźnię i dało przestrzeń na osobiste skojarzenia. Most- łączenie, ale z pokonywaniem przeszkód, chybotliwość – niestabilność grożąca upadkiem, wir- niebezpieczeństwo, pokusy, trudne sytuacje.

Czyż nie takie jest nasze życie? Szczęśliwe, pasjonujące, radosne, trudne, niebezpieczne, smutne… różnorodne, jak spektrum kolorów, które przenikają się i mieszają, tworząc nowe.

Czytanie wierszy Wandy było dla mnie miłą chwilą, w której na nowo odkryłam, że poezja to coś wspaniałego i dlatego szczerze polecam „Kolory duszy” z nadzieją, że i dla Was staną się prawdziwą przyjemnością.

Data publikacji
3 sierpnia, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Miejsce na czasie [Tydzień Bibliotek 2024]

Zbliża się ten wyjątkowy majowy tydzień, w którym świętujemy jako biblioteka.  Jak co roku bowiem w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, a przed nami już 21. edycja tego wydarzenia. Z tej okazji z otwartością zapraszamy na atrakcje, jakie w...
 

Nowe kody Legimi od 6 maja!

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

W Pogoni za książką - zapowiedź

Rozgrywki czas zacząć! Murawa przystrzyżona, piłkarze gotowi w szatni, kibice szaleją na trybunach, słynna „gięta” się smaży. ⚽️ Zatem oficjalnie zapraszamy na wydarzenia w projekcie ”W Pogoni za książką”.⚽️ 📗 📘Połączymy literaturę ze sportem, pokazując młodym fanom klubu Pogoni Szczecin...
 

Menu literackie - zapowiedź

Podczas „Menu literackiego”, niczym w 5-gwiazdkowej restauracji, w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) oraz w Siódemce (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) od maja do listopada będziemy „serwować” Wam najlepsze książkowe uczty, czyli spotkania z autorami, inspirujące warsztaty, a także...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content