Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki 7

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 7

Prowadzenie: Adrianna Kluczyńska

Czytasz? Oglądasz filmy lub seriale? Chciałbyś/chciałabyś podzielić się z kimś swoją opinią lub posłuchać, co myślą inni? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy na spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Czekamy na młodzież w wieku 16-18 lat, która lubi czytać i dzielić się z innymi opinią o literaturze, która poza czytaniem chętnie ogląda seriale/filmy i z przyjemnością porównuje je do przeczytanej książki.
Co miesiąc wspólnie będziemy wybierać inną książkę na spotkanie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Książki będą wypożyczane w bibliotece, w której odbywać się będzie MDKK. Po spotkaniu klubowicz będzie zobowiązany oddać książkę.

Zasady klubu:
– każdy w wieku 16-18 lat może wziąć udział w spotkaniu,
przychodzimy na spotkanie nawet wtedy, gdy nie dokończyliśmy jeszcze czytać książki,
– nikt nie będzie zmuszany do rozmowy,
– szanujemy nawzajem opinie innych,
– nie oceniamy gustów czytelniczych.
Przychodzimy po to, aby zanurzyć się w świecie literatury i spędzić miło czas w dobrym towarzystwie.

Chętni mogą zapisać się osobiście w bibliotece przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 lub telefonicznie: 91 506-50-58.

 

Najbliższe spotkanie

Zapraszamy Was na spotkanie, które odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:30. Będziemy rozmawiać o książce „Dorosła” Tiffrany D. Jackson.
W dalszym ciągu można jeszcze dołączyć do klubu. Czekamy na młodych miłośników słowa pisanego 🙂

Minione spotkania

5 marca odbyło się spotkanie organizacyjne dla nowej grupy.

Spotkania archiwalne [2023 rok]

5 grudnia 2023
Rozmawialiśmy o książce „Tippi i ja” Sarah Crossan.

7 listopada 2023
Rozmawialiśmy o książce „Geekerella” Ashley Poston.

3 października 2023
Spotkanie organizacyjne dla wszystkich chętnych.

25 maja 2023
Rozmawialiśmy o książce Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

27 kwietnia 2023 [Spotkanie przełożone z marca]
Rozmawialiśmy o książce „Zwierzenia jeżozwierza” Alaina Mabanckou.

28 lutego 2023
Rozmawialiśmy o książce „Pani Bovary” Gustava Flauberta.

26 stycznia 2023
Pierwsze spotkanie w nowym roku poświęcone było książce „Droga” Cormaca McCarthy’ego.

Spotkania archiwalne [2022 rok]

22 grudnia 2022
Rozmawialiśmy z Klubowiczami o książce „Sen o okapi” Mariany Leky.

24 listopada 2022
Spotkanie organizacyjne (po przerwie).

25 sierpnia 2022
Sierpniowe spotkanie poświęcone było książce Jakuba Małeckiego „Święto ognia”.

30 czerwca 2022
Na czerwcowym spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „Dziewczyna z konbini” Sayaki Muraty.

26 maja 2022
Na spotkaniu w maju rozmawialiśmy o książce „Złodziejka książek” Markusa Zusaka.

28 kwietnia 2022
Na kwietniowe spotkanie wybraliśmy książkę Eleny Ferrante pt. „Zakłamane życie dorosłych”.

24 marca 2022
Dziś omawialiśmy książkę Mariusza Szczygła pt. „Gottland”.

24 lutego 2022
Tym razem nasz wybór padł na literaturę hiszpańską. Omawialiśmy książkę „Marina” Carlosa Ruiza Zafona.

Wydawało by się, że dość znanego autora, a jednak uczestnicy klubu mieli styczność z jego twórczością po raz pierwszy. Po spotkaniu wiem, że udało mi się wzbudzić zachwyt wśród młodych czytelników nad literaturą hiszpańską, co mnie ogromnie cieszy.

Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie w latach 80. XX wieku. Główny bohater – piętnastoletni Oscar – zauroczony jest swoim miastem, przez co każdego dnia po zajęciach w internacie wyrusza na spacer między uliczkami, oglądając opuszczone zakątki oraz tajemnicze pałacyki.

Pewnego dnia spotyka Marinę, która zaczyna go fascynować. Młodzi bohaterowie odkrywają tajemniczą kobietę w czerni, którą zaczynają śledzić – tak rozpoczyna się ich mroczna przygoda. Akcja powieści jest dynamiczna, a bogate opisy Barcelony pozwalają czytelnikowi przenieść się oczami wyobraźni do miasta, w którym żyją bohaterowie.

Podczas dyskusji okazało się, że uwagę wielu z nas zwrócili nie tylko główni bohaterowie, ale również postać ojca Mariny – czarującego, starszego malarza, który stracił swoją ukochaną żonę.

Omawianie historii poszczególnych bohaterów, pochłonęło nas tak bardzo, że odsunęliśmy kompletnie na bok główny wątek powieści. Kiedy jednak zaczęliśmy o nim rozmawiać, padło bardzo ważne pytanie: czy ich historia wydarzyła się naprawdę?

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że „Marina” to smutna, tajemnicza, wręcz mroczna, ale też pełna uroku i przede wszystkim wciągająca powieść, do której z pewnością warto będzie kiedyś wrócić.

27.01.2022
Podczas styczniowego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o powieści „Później” Stephena Kinga.

Mimo, że klasyfikuje się ją jako horror, uczestnicy zgodnie stwierdzili, że nie była tak przerażająca i raczej uznaliby ją po prostu za powieść fantastyczną.

„Później” to historia z pozoru zwyczajnego chłopca, który niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jednak kiedy Jamie kończy 6 lat zauważa u siebie pewien niezwykły dar. Potrafi dostrzegać zmarłych, którzy błąkają się po świecie jeszcze kilka dni po swojej śmierci, a także potrafi z nimi rozmawiać.

Bohater opowiada więc czytelnikowi swoją historię od momentu, kiedy pierwszy raz zobaczył kogoś, kto już nie żyje.

Na początku perspektywa ta wydaje mu się dość przerażająca, jednak z czasem jego spojrzenie się zmienia.

Mama głównego bohatera oraz jej partnerka również zauważają potencjał w nadnaturalnych zdolnościach chłopca i zaczynają je wykorzystywać, co stawia go przed trudnymi zadaniami i wyborami których musi dokonać. Czy ma pomóc bliskim, czy raczej zrobić coś zgodnego z własnym sumieniem?

Decyzje, które podejmuje, stają się kluczowe dla jego przyszłości.

Powieść zabiera nas do świata zarówno żywych, jak i zmarłych oraz ukazuje nam wszystkie sekrety, które są przez nich skrywane. Co prawda w powieści – tak jak stwierdzili uczestnicy klubu – nie znajdziemy grozy, której oczekujemy od Stephena Kinga, jednak jeśli podejdziemy do niej nieszablonowo, na pewno się nie zawiedziemy. Podczas spotkania uznaliśmy, że nie była to najlepsza z wybranych przez nas książek, ale jednak warto było ją przeczytać. Kilka osób zdecydowało się sięgnąć po inne pozycje autora dla porównania. Cała dyskusja przebiegała z takimi emocjami, że spotkanie troszkę się przedłużyło

Spotkania archiwalne [2021 rok]

30.12.2021
Tym razem rozmawialiśmy o powieści Oskara Wilde’a „Portret Doriana Graya”.
Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że książkę tę należy czytać w ciszy i skupieniu ze względu na jej język – z jednej strony dziś już archaiczny, a z drugiej pełen „złotych myśli” i wspaniałych cytatów, których również nie zabrakło podczas naszego spotkania.

„Portret Doriana Graya” to historia mężczyzny, który marzył o tym, aby być wiecznie młody. Prośbę tę wypowiada, patrząc na swój wizerunek na obrazie, namalowanym przez jego przyjaciela Bazylego.
Od tej chwili całe jego życie się zmienia – marzenie zostaje spełnione. Co prawda mijający czas oraz troski nie odbijają się na jego twarzy ani ciele, ale… stają się widoczne na obrazie.
Bohater, zauważając co się dzieje, zaczyna korzystać z życia, w którym nie musi przejmować się bu-dzącymi w nim niechęć oznakami starzenia. Powoli jednak zatraca w tym swoją duszę. Początkowo zachwycony, z czasem zaczyna widzieć, jak bardzo krzywdzi on innych ludzi.
Powieść Oskara Wilde’a – choć momentami bywa mroczna – niesie za sobą morał, zawiera także piękne opisy i jest ponadczasowa, a każdy z uczestników dyskusji wyciągnął z niej własne wnioski.
Na ten moment ta książka zrobiła na nas największe wrażenie.

30.11.2021
Dziś dyskutowaliśmy nad książką „Skaza”, Cecelia Ahern.
Angielska pisarka, Cecelia Ahern, kojarzona jest przede wszystkich jako autorka romansów. Jej naj-bardziej znane tytuły to „Love, Rosie” oraz „PS. Kocham Cię”. Mało kto wie, że napisała również dwutomowy cykl dla młodzieży. W naszej filii znajdziecie obie części tej powieści.
„Skaza” pokazuje wyidealizowany świat, w którym każdy popełniony błąd karany jest wypaleniem na ciele piętna. Ludzie z takim znamieniem zostają wykluczeni i tym samym zaczynają obowiązywać ich inne zasady. Miejsce wypalenia zależy od popełnionego przestępstwa.
„Wypalić skazę na kręgosłupie – mówi sędzia Crevan lodowatym tonem.
Bark powoli się do niego odwraca.
-Słucham?
Tina i Jean nieruchomieje i spoglądają na siebie z niedowierzaniem
-Słyszałeś.
-Panie sędzio, to tylko dziecko- szepcze Tina.
Słyszę drżenie w jej głosie i wyczuwam, że zaraz popłyną jej łzy
-Wykonać.”
17-letnia Celestine jest dziewczyną idealną. Żyje w dystopijnym świecie, pełnym dobra i miłości. Nie wyobraża sobie, że mogłaby popełnić jakiś błąd. Któregoś dnia, jadąc autobusem, z dobrego serca pomaga osobie napiętnowanej. To najgorsze przestępstwo. Trafia pod Sąd Trybunału i zostaje skaza-na, wykluczona ze społeczeństwa. Życie dziewczyny zmienia się nie do poznania.
Książkę Ceceli Ahern czytało się nam wszystkim bardzo przyjemnie. Wykreowana przez autorkę idealna rzeczywistość oraz historia głównej bohaterki pochłoneła nas bez reszty. Lekki styl oraz wart-ka akcja nie pozwaliły się nudzić.
Polecamy serdecznie.

25.10.2021
Książka „Wszystkie jasne miejsca” Jenifer Nivel była pierwszą omawianą przez nas na Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki, chcielibyśmy więc o niej krótko napisać.
Violet, mimo że jest dziewczyną idealną, lubianą – czuje się bardzo samotna i przestaje radzić sobie z życiem codziennym, ze względu na nagłą stratę swojej siostry w wypadku samochodowym.
Finch z kolei to chłopak zmagający się z depresją, który ma problemy z własną tożsamością, przez co koledzy przezywają go ”wariat Finch”.
Bohaterowie książki spotykają się na szkolnej wieży, na szóstym piętrze, gdzie chcą popełnić samo-bójstwo. Nie do końca wiadomo kto kogo ratuje, jednak sytuacja sprawia, że rodzi się między nimi pewna więź.
Determinacja chłopaka w dążeniu do lepszego poznania Violet sprawia, że zostają oni partnerami w szkolnym projekcie z geografii Stanów Zjednoczonych. Tym sposobem rozpoczynają wspólne wę-drówki po Indianie. Zaczynają odkrywać nie tylko nietypowe atrakcje w okolicy, ale i siebie samych.
Powieść pisana jest z perspektywy obojga bohaterów, pozwala nam nie tylko poznać sytuację z róż-nych punktów widzenia, ale również sprawia, że przywiązujemy się mocno do jednego i drugiego.
W książce znajdziemy mnóstwo humoru i szczęścia, ale również smutek i nostalgię.
Momentami jest to bardzo trudna powieść i potrafi dostarczyć wielu skrajnych emocji.
Zachęcamy do wypożyczeń – nie tylko młodzież, ale i dorosłych.

30.09.2021
Odbyło się spotkanie organizacyjne Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiony został regulamin oraz zasady spotkań. Tego dnia dyskutowaliśmy o swoich ulubionych książkach, dzięki czemu stworzyliśmy listę tytułów, które chcielibyśmy omawiać na kolejnych spotkaniach.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content