Mała książka – wielka sprawa!

Kolejne edycje projektu „Mała książka – wielki człowiek” cieszyły się ogromną popularnością wśród najmłodszych Czytelników naszych bibliotek oraz ich Rodziców. Kontynuując współpracę z Instytutem Książki informujemy, że we wszystkich filiach bibliotecznych (poza filią nr 13) są dostępne Wyprawki.
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 7 lat (rok urodzenia 2015-2018). Podczas pierwszej wizyty w bibliotece otrzymają wyprawkę czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. W akcji mogą wziąć udział również dzieci już zapisane do biblioteki.

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W naszych filiach bibliotecznych będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Mamy już pierwszych zadowolonych odbiorców Wyprawki w trzeciej edycji Małej Książki 🙂

Dwie uśmiechnięte małe dziewczynki. Jedna z nich trzyma dyplom małego czytelnika, druga kartę do zbierania naklejek.
Czytelniczki z filii nr 29 biorące udział w naszej akcji
Chłopiec i dziewczynka w maseczkach na twarzy, stoją przed regałem z książkami w bibliotece. Chłopiec trzyma książkę dla dzieci.
Mali Czytelnicy w filii nr 29

————————————————————————————-

Poniżej zamieszczamy kilka słów o sukcesie kampanii z informacji prasowej Instytutu Książki:

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 28 tys. nowych czytelników

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Do projektu przyjęto blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze”. Od początku trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 30 tys. trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Od początku trwania akcji ponad 4 tys. trzylatków odebrało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek.

Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl
 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie kampania cieszyła się dużym powodzeniem i wiele trzylatków otrzymało Wyprawki, zasilając szeregi Czytelników, a wytrwali zbieracze naklejek mogą pochwalić się zdobyciem pięknego imiennego dyplomu 🙂

Z radością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie przystąpiła do kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i od drugiej połowy września 2018, na każdego trzylatka, który z rodzicem/opiekunem przyszedł odwiedzić bibliotekę, czekała tajemnicza Wyprawka Czytelnicza. (Ilość Wyprawek ograniczona). Pomysłodawcy projektu postanowili docenić rolę młodego Czytelnika, zaszczepić w nim miłość do książek już w pierwszych latach życia, co miało zaowocować dorosłym Czytelnikiem w przyszłości. Dlatego projektem objęte były dzieci nowo narodzone – dotyczyło to oddziałów położniczych w szpitalach – oraz trzylatki, tą grupą zaopiekowaliśmy się w naszych filiach bibliotecznych. Szczegóły kampanii, zawartość Wyprawki Czytelniczej, warunki otrzymania dypomu przez młodego Czytelnika – w opisie organizatorów poniżej.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłość.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.

Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki 

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak 

Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci 

Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Nadchodzące wydarzenia

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]
Wydarzenie dla dzieci

A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content