Szczecińskie Hajduczki [spotkanie online]

Zapraszamy na spotkanie online z autorami książki o Hajduczkach – najpopularniejszym szczecińskim żeńskim ansamblu, który powstał w 1969 roku i święcił triumfy na estradach krajowych i zagranicznych w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Spotkanie z Romanem Falkowskim i Barbarą Falkowską będzie można obejrzeć w czwartek 26 listopada o godz. 18.00 na Facebooku. Rozmowę poprowadzi Beata Mikołajewska-Wieczorek z Wydawnictwa Zapol.

„Muzyczne Zaułki Szczecina. Hajduczki” – to książka o żeńskiej grupie wokalnej, która powstała w Szczecinie przy Klubie Pocztylion. Nazwa zespołu wywodziła się od jednej z bohaterek powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski” (Barbary Wołodyjowskiej, z domu Jeziorkowskiej, zwanej Hajduczkiem) spopularyzowanej za sprawą filmu fabularnego i serialu telewizyjnego pt. „Przygody pana Michała”. W marcu 1970 roku odbył się pierwszy oficjalny występ zespołu w kinie Colosseum podczas obchodów Dnia Łącznościowca. Grupa składała się początkowo z dziewcząt przygotowujących się do pracy w centrali telefonicznej w dziale międzymiastowych połączeń Poczty Polskiej. Gdy w marcu 1970 roku kierownictwo nad zespołem objął Ludwik Zdanowski, grupa zaczęła brać udział w różnych imprezach muzycznych i estradowych. W ciągu dwóch pierwszych lat działalności Hajduczki dały prawie sto koncertów na terenie Szczecina i województwa.

Roman Falkowski, mąż jednej z wokalistek zespołu, jest pomysłodawcą a zarazem narratorem wspomnień o Hajduczkach. Autor nie ogranicza się jednak tylko do spisania historii grupy i jej prezentacji. Wciela się w rolę cicerone i oprowadza Czytelników po Szczecinie lat 70.,80. i 90. ubiegłego wieku.
Historię Hajduczków przedstawia w atrakcyjny i przystępny sposób, nie gardzi obszernymi cytatami czy zakulisowymi anegdotami, przybliża liczne wydarzenia artystyczne, opowiada o środowiskach twórczych i poszczególnych osobach, które tworzyły niegdyś kulturę stolicy Pomorza Zachodniego, zwłaszcza tę muzyczną. W książce nie brak również odautorskich dygresji, często przyprawionych łezką nostalgii. Wiodącymi postaciami wspomnień są dziewczęta z zespołu, wokaliści oraz członkowie grup muzycznych współpracujących z Hajduczkami na przestrzeni kilkunastu lat oraz inż. Ludwik Zdanowski – kierownik muzyczny, ale przede wszystkim współtwórca i wielki przyjaciel zespołu. Bez niego grupa nie zaistniałaby, a przynajmniej nie osiągnęłaby tak wysokiej pozycji na krajowej scenie muzycznej. Obok zespołu i jego współpracowników wiele wspomnień dotyczy także klubu „Pocztylion” – na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku jednej z wiodących i najchętniej odwiedzanych placówek kulturalnych Szczecina.

Organizatorami spotkania są Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i wydawnictwo Zapol.

Książka „Muzyczne Zaułki Szczecina. Hajduczki” została przygotowana i wydana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego.

Data rozpoczęcia
26 listopada, 2020
18:00
Miejsce
Facebook
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]
Wydarzenie dla dzieci

A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
16.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content