Wyróżnienie dla naszej biblioteki

Chcemy się Wam czymś pochwalić!

Zostaliśmy wyróżnieni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w podsumowaniu projektu „Kultura bez barier”.

Ukazała się publikacja elektroniczna „Model Dostępnej Kultury”, która będzie poradnikiem dla instytucji kultury, w jaki sposób realizować działania zwiększające dostępność dla osób z większymi potrzebami.

Cieszymy się, że nasz projekt został doceniony i jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych. Robimy coraz więcej, aby nasi Czytelnicy mogli korzystać z wielu udogodnień i mamy nadzieję, że nasze działania będą inspiracją dla innych.

Opis naszych dobrych praktyk znajdziecie na stronie 44: Model Dostępnej Kultury — Kultura bez Barier 2023 (pfron.org.pl).

Model stanowi zbiór zasad i wskazówek, które pozwalają na efektywne zaplanowanie, uruchomienie oraz rozwijanie procesu zapewniania osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności zasobów kultury i oferty kulturalnej, z uwzględnieniem całej jej różnorodności. Model pokazuje, jak element dostępności można włączyć do codziennej praktyki organizacji działań kulturalnych, tak aby stała się nowym, trwałym komponentem, służącym rozwijaniu oferty i poszerzeniu grupy odbiorców usług kulturalnych.

Podstawowymi zasadami Modelu są:

  • dostępność to potencjał;
  • dostępność to współpraca z osobami ze szczególnymi potrzebami;
  • dostępność to proces twórczy, nie tylko techniczny;
  • dostępność to proces, który należy monitorować, we współpracy z osobami,
    do których jest on skierowany;
  • dostępność to samodzielność i wybór;
  • dostępność to zadanie całej instytucji, a nie tylko wyznaczonej osoby.

Dziękujemy za wyróżnienie!

Projekt pn. „Kultura bez barier” realizowany był w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne
i współpraca ponadnarodowa w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Data publikacji
12 grudnia, 2023
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Kody Legimi na marzec 2024

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Nabór na Stypendia Twórcze Miasta Szczecin 2024

Wnioski można składać do 29 lutego br. Autorzy najciekawszych projektów mają szansę zdobyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Stypendia zostaną przyznane w dziedzinach: literatura, muzyka, film, taniec, teatr, sztuki wizualne oraz upowszechnianie kultury (animacja i edukacja kulturalna). Wnioski mogą składać osoby...
 

Jubileusz książkowych spotkań

To już 10 lat! Dokładnie w 2014 r. rozpoczęliśmy spotkania miłośników literatury, dołączając do ogólnopolskiej inicjatywy zwanej Dyskusyjnymi Klubami Książki. Na początku regularnie działało 7 DKK-ów, jednak w kolejnych latach tworzyły się następne grupy w kolejnych filiach naszej sieci. Obecnie...
 

Ćwiczymy jogę inspirując się naturą! [Książkoluby] [fotorelacja]

Przygody króliczki Jojo stały się inspiracją dla dzisiejszych warsztatów z cyklu [Książkoluby]. Naszych młodych czytelników zaprosiliśmy do wspólnych ćwiczeń oddechowych, a także do przetestowania praktyk jogowych, jakie pomogły wyjść z opresji bohaterce książki „Jojo i joga”. Nawiązując do nazwy jednej...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content