Żywa Biblioteka

22 kwietnia (sobota) zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na kolejną edycję Żywej Biblioteki, czyli spotkań z nieszablonowymi osobami, które inspirująco opowiedzą o sobie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do godz. 16:00.

Udział oczywiście jest bezpłatny. W trakcie trwania spotkania, każdy może „wypożyczyć żywą książkę”, czyli porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na ciekawe tematy społeczne.

Współorganizatorami kwietniowej edycji Żywej Biblioteki są: Fundacja MOŻESZ (Joanna Sawicka-Budziak i Paulina Olichwer) i Żywa Biblioteka Szczecin.

Poniżej prezentujemy sylwetki gości-książek, których będzie można poznać osobiście podczas wydarzenia.

1 📖 Transpłciowy mężczyzna

Transpłciowość to lotny temat, zwłaszcza ostatnio. Łatwo się zgubić w gąszczu pełnych emocji tekstów o nim, w których zdają się tonąć głosy poszczególnych osób. Nasze historie są różne, a jednocześnie równie ważne. Z taką świadomością chciałbym Ci przedstawić swoją. Jestem Mikołaj, mam 21 lat i jestem transpłciowym mężczyzną. Jak wygląda tranzycja medyczna, jak prawna, jak to pracuje społecznie w mieście wojewódzkim, w szkole średniej, na studiach, jak się po ludzku żyje w Polsce osobie trans i o co w tym tak w ogóle chodzi — w tych, jak i wielu innych tematach chętnie podzielę się moim doświadczeniem i spojrzeniem.

2 📖 Amazonka

Jestem Amazonką, kiedy wykryto u mnie nowotwór, nie wiedziałam jak to będzie. Dziś mam to już za sobą, żyje pełnią życia, doceniam każdy dzień. Chętnie opowiem moją historię.

3 📖 Białorusin

Mam na imię Max. Jestem Białorusinem, a raczej białoruskim „terrorystą”. Z wykształcenia — geofizyk. Przez wiele lat pracowałem poza kołem podbiegunowym.

W 2010 roku kupiliśmy z przyjaciółmi wieś, 20 domów, w których odbywały się festiwale muzyczne i wiele różnych kreatywnych projektów. Jestem teraz uchodźcą. Stworzyłem własny mały zakład stolarski, w którym wykonuję różne wyroby z drewna. Wykonuję również biżuterię poprzez cynkowanie naturalnych liści, kwiatów i innych darów natury

4 📖 Ateistka

Hej. Mam na imię Olga i mam 20 lat. Po urodzeniu zostałam ochrzczona, ale nigdy nie byłam wychowywana w wierze. Ateistką jestem, odkąd pamiętam. W wieku 18 lat złożyłam papiery, aby oficjalnie wystąpić z kościoła katolickiego. Na tę decyzję wpłynęło wiele czynników, jak brak wiary, upolitycznienie religii w naszym kraju czy stosunek kościoła do mniejszości żyjących w Polsce. Zapraszam do porozmawiania o tym, jak można rozpocząć drogę, aby wystąpić z kościoła (gdzie często celowo jest to utrudniane) oraz o tym, jak żyć w kraju, gdzie wszystko dostosowane jest pod większość, jaką stanowią katolicy.

5 📖 Mama osoby głuchoniewidomej

Jestem mamą głuchoniewidomego chłopca, który uczy się i rehabilituje. Przeszliśmy długą drogę do momentu, w którym teraz jesteśmy. Razem posługujemy się komunikacją alternatywna, radzimy z trudnościami. Lubię góry i książki. Jestem otwarta na to, co przyniesie życie, kocham syna i walczę o niego.

6 📖 Osoba głuchoniewidoma

Karol jest osobą głuchoniewidomą i studentem Akademii Sztuki w Szczecinie. Jak sam pisze o sobie: Lubię spacery po górach, interesuję się sztuką, komunikacją miejską i nowymi technologiami. Lubię się uczyć, poznawać nowe miejsca, ludzi, zdobywać pozytywne doświadczenia.

7 📖 Osoba z niepełnosprawnością ruchową

Nazywam się Wojciech Zieliński. Na co dzień pracuję jako specjalista, inżynier danych i programista. Projektuję i tworzę hurtownie danych. Pobieram, przekształcam i obrabiam dane z dowolnych systemów informatycznych, a następnie na ich podstawie tworzę mniej lub bardziej skomplikowane raporty finansowe i biznesowe. Projektuję i tworzę oprogramowanie „szyte na miarę”. Po pracy wyłączam komputery i staję się mężem i ojcem. Lubię podróżować, poznawać nowe miejsca i ciekawe osoby. W wolnym czasie można mnie spotkać na szlakach rowerowych, tych łagodnych asfaltowych, jak i leśnych, bardziej wymagających. Wieczory natomiast spędzam przy radiostacji, dzięki której poznaję osoby różnych kultur i narodowości z całego świata, a mój głos słyszalny był w ponad połowie krajów na świecie, od Chile po Nową Zelandię i od Antarktyki po Spitsbergen. Jedynym ograniczeniem w życiu są dla mnie schody i głęboki piach, gdyż od dwudziestu lat poruszam się na wózku.

8 📖 Podwójna Trans Mama

Mam na imię Monika, jestem mamą transpłciowych bliźniąt. Moje życie zmieniło się dwa lata temu, gdy moje dzieci dokonały coming outu. Wiedziałam, że już nigdy nie będzie jak dawniej i miałam rację. Moje życie zmieniło się diametralnie. Od roku jestem mamą aktywistką, wspierającą osoby transpłciowe. Jestem członkinią Stowarzyszenia My, rodzice oraz grupy samopomocowej Transpłciowość w rodzinie. Moje hasło przewodnie to #zrozumiećtranspłciowość. Od pół roku z grupą przyjaciół posługujemy się tym hasztagiem, by edukować. Prowadzimy fanpage na Facebooku i IG. Mamy również swój kanał na YouTube. Jestem współorganizatorką kampanii społecznej MY, RODZICE DZIECI TRANS. Celem naszej kampanii jest edukacja. Nie „transuję” non stop. Jestem typowym hiszpanofilem. W wolnym czasie otaczam się wszystkim, co hiszpańskie i latynoskie. Uczę się hiszpańskiego, oglądam filmy, seriale, słucham muzyki, podróżuję. Wszystko, by lepiej przyswajać mój ukochany język.

9 📖 Osoba transpłciowa

Jestem Oliwia, jestem osobą transpłciową i będąc w drugiej połowie moich lat 30., zaczęłam tranzycję. Straciłam pracę z powodu transfobii i mobbingu. Pomoc przyjaciół pomogła mi ruszyć do przodu i przestać bać się walczyć o swoje. Tranzycja pomogła mi odkryć, że jestem panseksualna i dzięki temu odkrywam na nowo swoją seksualność. Chciałabym pomóc zrozumieć moim rozmówcom, jak żyją osoby transpłciowe i z jakimi problemami muszą mierzyć się na co dzień. Jestem osobą bardzo otwartą. Zaskocz mnie swoimi pytaniami.

10 📖 Ukrainka
11 📖 Niewidoma recytatorka

Członkini grupy wokalno-teatralnej ESPERO przy Polskim Związku Niewidomych w Szczecinie, wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Aktorka Teatru Tańca „TRUE” [Teatr Ruchu Umownie Ewidentnego], występuje również w serialu telewizyjnym Pasjonaci [dokument fabularyzowany opowiadający historię niewidomych i niedowidzących aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego ITAN w Krakowie. Otrzymała tytuł „Lady D”. w konkursie województwa zachodniopomorskiego w kategorii Kultura i sztuka w 2016 roku.
W wolnym czasie, którego nie ma zbyt wiele, maluje obrazy, śpiewa i gra na gitarze.

Data rozpoczęcia
22 kwietnia, 2023
11:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

[Klubik artystyczny dla dzieci]
Wydarzenie dla dzieci

[Klubik artystyczny dla dzieci]

28 marca, 2024
17.00
Czy serial koreański to naprawdę taka drama? [Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy]

Czy serial koreański to naprawdę taka drama? [Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy]

4 kwietnia, 2024
17.00
Gramy w zielone [Książkoluby]
Wydarzenie dla dzieci

Gramy w zielone [Książkoluby]

4 kwietnia, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content