Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki

Od 8 maja przez cały tydzień zapraszamy na spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz na spacer śladami szczecińskich kobiet.

Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin. Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo. 

Harmonogram spotkań:

  • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
    Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.
  • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
    Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.
  • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
    Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.
  • 13 maja (czwartek) o  godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
    Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.
  • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
    Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów 
Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

Zapraszamy na spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się z nami na spacer i poznaj je lepiej 🙂

O naszych gościniach i gościach

Justyna Machnik – licencjonowana przewodniczka miejska po Szczecinie, organizatorka wydarzeń kulturalnych, założycielka stowarzyszenia POMIEŚCIENOGA 2. Projekty: „Usługi dla Ludności” (stare rzemiosło), „Szczecin szlakiem PRL” (spacer i ekspozycja), Kamienice Szczecina (popularyzacja szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”), „OCHRONA” o pracownikach miejsc, które są i zapleczem i strategicznym punktem: portierniach / punktach ochrony. W latach 2007–2012 dziennikarka Polskiego Radia Szczecin i Szczecin FM. Autorka artykułów o szczecińskich wątkach i miejscach (Palarnia kawy Korona 1912, Zespół big-beatowy Nieznani, Zakład czyszczenia pierza, Lampy stylowe 1945). Dwukrotna finalistka plebiscytu Gazety Wyborczej „Szczupaki i kiełbie”.

Dorota Pundyk – nauczycielka w SP 56. Na lekcjach angielskiego dzieli się z dziećmi swoją miłością do Szczecina – miasta, w którym mieszka z własnego wyboru od wielu lat. W wolnych chwilach sadzi kwiaty i opiekuje się zielenią na placu Orła Białego, gdyż chce żyć w świecie pełnym roślin. Szerzy wiedzę o rodzinie wspaniałych filantropów Szczecina, Quistorpach.

Kinga Rabińska – animatorka i organizatorka kultury. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi i krajowymi projektami badawczymi, kulturalnymi oraz projektami o charakterze promocyjno-informacyjnym. Od 2011 do 2017 roku współtworzyła INKU Szczeciński Inkubator Kultury, od 2017 roku współtworzy nowe miejsce na śródmiejskim mapie – ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Prezeska Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”. Pomysłodawczyni i realizatorka dziesiątek projektów o charakterze kulturalnym i kulturalno-społecznym, a także programów dla aktywnych, jak np. programu dotacyjnego mikrogranTY dla NGO-sów i grup nieformalnych w INKU. Prowadzi warsztaty dla młodych organizacji i lokalnych liderów. Moderatorka rozmów o zjawiskach kulturalnych oraz związkach pomiędzy wzmacnianiem społeczności lokalnych i kulturą czy sztuką. Autorka publikacji z zakresu edukacji nieformalnej i kulturalnej, w tym publikacji “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (2020). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016) oraz Prezydenta Miasta Szczecin (2017). Inicjatorka i koordynatorka projektu GALERIE [OD] ULICY, w ramach którego witryny dawnych lokali piwnicznych były remontowane i oddawane artystom jako mikro galerie w przestrzeni publicznej.

Maria Stafyniak – artystka wizualna i artedukatorka. Prowadzi warsztaty dotyczące języka sztuki i używa sztuki jako pretekstu do różnych osobistych doświadczeń. Uczy fotografii w szkole. Współpracuje z NGOsami, instytucjami kultury w Polsce i w Niemczech. Absolwentka ASP w Poznaniu.
Jest uczestniczką cyklicznych spotkań grupy NVC w Szczecinie. Idee komunikacji opartej na empatii i szacunku stara się wcielać w pracy edukacyjnej, w relacjach i w życiu rodzinnym. Od czasu lock-downów członkini wspaniałej amatorskiej grupy astrologicznej.
Uwielbia pływać (szczególnie w jeziorze Głębokim), śpiewać i jeździć na rowerze.

Sabina Wacławczyk – społecznie zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz animacją społeczną i kulturalną. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga „Sztuka w przestrzeni Szczecina”. W duecie z Joanną Olszowską prowadzi realizuje projekt „Mozaiki Szczecińskie”, który otrzymał nominację do tytułu „Szczupak 2020”. Wcześniej popularyzowała wiedzę o przedwojennych szczecińskich stolarkach witrynowych.
Bardzo ważna w jej działalności jest praca wobec konkretnego miejsca w terenie w odniesieniu do jej jasno określonych problemów lub cech oraz współpraca osób realnie zmieniać przestrzeń wokół siebie. Przykładowo, edukowała na temat wandalizmu na Cmentarzu Centralnym i od paru lat zabiega o ustanowienie uchwały usuwającej szpetne reklamy z budynków i ich otoczenia.
Z Małgorzatą Zychowicz-Prus była w 2019 roku liderką wydarzenia kulturalno- integracyjnego „Święto Placu” na placu Orła Białego. W 2020 roku liderowała między innymi wydarzeniu „Święto Tkackiej”, animacji społecznej w sprawie pozyskania grantów z funduszu BOŚ „ Zielona Ławeczka”, działała na rzecz umieszczenia na Starym Mieście „Szafki Jadłodzielni” i brała udział w przedsięwzięciu stowarzyszenia „Denkmal” i Doroty Pundyk w wysprzątania i rozpoznania terenu dawnego cmentarza dawnych Zakładów Opiekuńczych „Bethanien”.

Tomasz Wieczorek – przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN GWIEZDNE MIASTO”.

Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

Data rozpoczęcia
8 maja, 2021
0:00
Miejsce
online
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]
Wydarzenie dla dzieci

A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content