Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki

Od 8 maja przez cały tydzień zapraszamy na spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz na spacer śladami szczecińskich kobiet.

Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin. Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo. 

Harmonogram spotkań:

 • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
  Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.
 • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
  Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.
 • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
  Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.
 • 13 maja (czwartek) o  godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
  Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.
 • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
  Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów 
Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

Zapraszamy na spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się z nami na spacer i poznaj je lepiej 🙂

O naszych gościniach i gościach

Justyna Machnik – licencjonowana przewodniczka miejska po Szczecinie, organizatorka wydarzeń kulturalnych, założycielka stowarzyszenia POMIEŚCIENOGA 2. Projekty: „Usługi dla Ludności” (stare rzemiosło), „Szczecin szlakiem PRL” (spacer i ekspozycja), Kamienice Szczecina (popularyzacja szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”), „OCHRONA” o pracownikach miejsc, które są i zapleczem i strategicznym punktem: portierniach / punktach ochrony. W latach 2007–2012 dziennikarka Polskiego Radia Szczecin i Szczecin FM. Autorka artykułów o szczecińskich wątkach i miejscach (Palarnia kawy Korona 1912, Zespół big-beatowy Nieznani, Zakład czyszczenia pierza, Lampy stylowe 1945). Dwukrotna finalistka plebiscytu Gazety Wyborczej „Szczupaki i kiełbie”.

Dorota Pundyk – nauczycielka w SP 56. Na lekcjach angielskiego dzieli się z dziećmi swoją miłością do Szczecina – miasta, w którym mieszka z własnego wyboru od wielu lat. W wolnych chwilach sadzi kwiaty i opiekuje się zielenią na placu Orła Białego, gdyż chce żyć w świecie pełnym roślin. Szerzy wiedzę o rodzinie wspaniałych filantropów Szczecina, Quistorpach.

Kinga Rabińska – animatorka i organizatorka kultury. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi i krajowymi projektami badawczymi, kulturalnymi oraz projektami o charakterze promocyjno-informacyjnym. Od 2011 do 2017 roku współtworzyła INKU Szczeciński Inkubator Kultury, od 2017 roku współtworzy nowe miejsce na śródmiejskim mapie – ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Prezeska Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”. Pomysłodawczyni i realizatorka dziesiątek projektów o charakterze kulturalnym i kulturalno-społecznym, a także programów dla aktywnych, jak np. programu dotacyjnego mikrogranTY dla NGO-sów i grup nieformalnych w INKU. Prowadzi warsztaty dla młodych organizacji i lokalnych liderów. Moderatorka rozmów o zjawiskach kulturalnych oraz związkach pomiędzy wzmacnianiem społeczności lokalnych i kulturą czy sztuką. Autorka publikacji z zakresu edukacji nieformalnej i kulturalnej, w tym publikacji “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (2020). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016) oraz Prezydenta Miasta Szczecin (2017). Inicjatorka i koordynatorka projektu GALERIE [OD] ULICY, w ramach którego witryny dawnych lokali piwnicznych były remontowane i oddawane artystom jako mikro galerie w przestrzeni publicznej.

Maria Stafyniak – artystka wizualna i artedukatorka. Prowadzi warsztaty dotyczące języka sztuki i używa sztuki jako pretekstu do różnych osobistych doświadczeń. Uczy fotografii w szkole. Współpracuje z NGOsami, instytucjami kultury w Polsce i w Niemczech. Absolwentka ASP w Poznaniu.
Jest uczestniczką cyklicznych spotkań grupy NVC w Szczecinie. Idee komunikacji opartej na empatii i szacunku stara się wcielać w pracy edukacyjnej, w relacjach i w życiu rodzinnym. Od czasu lock-downów członkini wspaniałej amatorskiej grupy astrologicznej.
Uwielbia pływać (szczególnie w jeziorze Głębokim), śpiewać i jeździć na rowerze.

Sabina Wacławczyk – społecznie zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz animacją społeczną i kulturalną. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga „Sztuka w przestrzeni Szczecina”. W duecie z Joanną Olszowską prowadzi realizuje projekt „Mozaiki Szczecińskie”, który otrzymał nominację do tytułu „Szczupak 2020”. Wcześniej popularyzowała wiedzę o przedwojennych szczecińskich stolarkach witrynowych.
Bardzo ważna w jej działalności jest praca wobec konkretnego miejsca w terenie w odniesieniu do jej jasno określonych problemów lub cech oraz współpraca osób realnie zmieniać przestrzeń wokół siebie. Przykładowo, edukowała na temat wandalizmu na Cmentarzu Centralnym i od paru lat zabiega o ustanowienie uchwały usuwającej szpetne reklamy z budynków i ich otoczenia.
Z Małgorzatą Zychowicz-Prus była w 2019 roku liderką wydarzenia kulturalno- integracyjnego „Święto Placu” na placu Orła Białego. W 2020 roku liderowała między innymi wydarzeniu „Święto Tkackiej”, animacji społecznej w sprawie pozyskania grantów z funduszu BOŚ „ Zielona Ławeczka”, działała na rzecz umieszczenia na Starym Mieście „Szafki Jadłodzielni” i brała udział w przedsięwzięciu stowarzyszenia „Denkmal” i Doroty Pundyk w wysprzątania i rozpoznania terenu dawnego cmentarza dawnych Zakładów Opiekuńczych „Bethanien”.

Tomasz Wieczorek – przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN GWIEZDNE MIASTO”.

Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

Data rozpoczęcia
8 maja, 2021
0:00
Miejsce
online
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

10 października, 2022
18.00
Lektury na jesienne wieczory – kiermasz taniej książki w filii nr 28

Lektury na jesienne wieczory - kiermasz taniej książki w filii nr 28

10 października, 2022
9.00
Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

12 października, 2022
9.00
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content