Grafika przedstawia 2 szaro-niebieskie stery obok siebie, na białym tle. Poniżej informacje na temat wydarzenia na tle szaro-niebieskim.

Zawód marynarza w zwierciadle socjologicznym. Spotkanie z dr. hab. Arkadiuszem Kołodziejem

9 marca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Arkadiuszem Kołodziejem, dotyczące zawodu marynarza i jego znaczenia we współczesnym społeczeństwie. Dr hab. Maciej Kowalewski przybliży zagadnienie w ujęciu socjologicznym, rozmawiając z autorem o jego monografii pt. „Marynarze floty transportowej w świetle studiów nad strukturą społeczną”.
Partnerem wydarzenia jest Instytut Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Na wydarzenie wstęp wolny.
[Zgodnie z aktualnymi wytycznymi znosimy limit miejsc. Prosimy pamiętać o dezynfekcji i obowiązku noszenia maseczek.]

Jakie są blaski i cienie współczesnej pracy na morzu? Jak żyje się i pracuje marynarzom z naszego regionu? Jaki zmienił się prestiż zawodu marynarza? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w publikacji zatytułowanej „Marynarze floty transportowej w świetle studiów nad strukturą społeczną”. Autor monografii, dr hab. Arkadiusz Kołodziej, prof. US, przeprowadził dwa badania socjologiczne (obejmujące 440 marynarzy oraz 387 mieszkańców województwa zachodniopomorskiego) wśród marynarzy floty transportowej. Analizy przedstawione w książce uaktualniają wiedzę o zglobalizowanej branży transportu morskiego, są także istotne dla zrozumienia struktury społecznej naszego regionu oraz interdyscyplinarnej problematyki pracy na morzu (społecznych aspektów gospodarki morskiej).

Książka stanowi kontynuację głównego nurtu badawczego Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, tradycyjnie związanego z rozwojem socjologii morskiej. W obrębie tak nakreślonej tradycji szczególną rolę odgrywają studia nad zawodami morskimi, rybakami oraz marynarzami. Cieszymy się, że możemy zaprezentować kolejną ich odsłonę.

Dr hab. Arkadiusz Kołodziej – nauczyciel akademicki od dwudziestu lat związany zawodowo z Uniwersytetem Szczecińskim. W 2021 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki socjologiczne. Główne zainteresowania naukowe to socjologia struktur społecznych, socjologia pracy i zawodu, socjologia morska i komputerowa analiza danych społecznych. Jest autorem licznych badań socjologicznych w znacznej mierze zogniskowanych na problematyce pracy na morzu.

Dr hab. Maciej Kowalewski – socjolog, dr hab. nauk społecznych w dyscyplinie socjologia. Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich pracach badawczych zajmuje się mieszkalnictwem, miejską kulturą, polityką protestu, degradacją i odnową miast. Stypendysta DAAD i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Kierownik projektu badawczego finansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki.

9 marca, 2022