Zapomniane działaczki. Szczecińskie emancypantki na przełomie XIX i XX wieku [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

23 marca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na wykład dr hab. Agnieszki Szudarek pt. „Zapomniane działaczki. Szczecińskie emancypantki na przełomie XIX i XX wieku” w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].

Na wydarzenie wstęp wolny.
[Zgodnie z aktualnymi wytycznymi znosimy limit miejsc. Prosimy pamiętać o dezynfekcji i obowiązku noszenia maseczek.]

Panorama problemów społecznych, z którymi borykał się Szczecin stając się w końcu XIX wieku znaczącym ośrodkiem przemysłowym będzie kontekstem do ukazania okoliczności w jakich przedstawicielki szczecińskiego mieszczaństwa zainteresowały się programem ruchu kobiecego. Podczas wykładu zostaną zaprezentowanie główne działaczki i stowarzyszenia kobiece w Szczecinie oraz nieznany dotąd szczerzej rozdział w dziejach miasta związany z lokalną polityką społeczną. Organizacje kobiece, zwłaszcza Szczecińskie Stowarzyszenie Kobiet współpracowały z władzami miasta w rozwiązywaniu szeregu problemów, które trapiły środowisko robotnicze, np. brak wystarczającej opieki nad dziećmi i niemowlętami. Działalność tego typu stanowiła realizację programu tzw. zorganizowanej macierzyńskości, który nie tylko w Niemczech wskazywał obszary aktywności stowarzyszeniom kobiecym. Przypomnienie postaci szczecińskich emancypantek jest również okazją do uzupełnienia wiedzy o gminie żydowskiej, z którą była związana grupa szczecińskich aktywistek.

źródło ilustracji – domena publiczna

Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US jest związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach zajmuje się przemianami społecznymi w XIX i w I połowie XX w. na Pomorzu i pod zaborem pruskim, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji szlachty pomorskiej, historii kobiet i kształtowania się miejskiej polityki społecznej przed I wojną światową. Jest autorką m.in. monografii „Między miłosierdziem a obowiązkiem. Publiczna opieka nad ubogimi na Pomorzu w latach 1815-1872 na przykładzie rejencji szczecińskiej i koszalińskiej” oraz „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815-1914 na przykładzie prowincji Pomorze”. Obecnie realizuje grant Narodowego Centrum Nauki „Niemki i Polki w polityce społecznej Poznania na przełomie XIX i XX wieku”.

23 marca, 2022