Zapomniane działaczki. Szczecińskie emancypantki na przełomie XIX i XX wieku [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

23 marca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na wykład dr hab. Agnieszki Szudarek pt. „Zapomniane działaczki. Szczecińskie emancypantki na przełomie XIX i XX wieku” w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].

Na wydarzenie wstęp wolny.
[Zgodnie z aktualnymi wytycznymi znosimy limit miejsc. Prosimy pamiętać o dezynfekcji i obowiązku noszenia maseczek.]

Panorama problemów społecznych, z którymi borykał się Szczecin stając się w końcu XIX wieku znaczącym ośrodkiem przemysłowym będzie kontekstem do ukazania okoliczności w jakich przedstawicielki szczecińskiego mieszczaństwa zainteresowały się programem ruchu kobiecego. Podczas wykładu zostaną zaprezentowanie główne działaczki i stowarzyszenia kobiece w Szczecinie oraz nieznany dotąd szczerzej rozdział w dziejach miasta związany z lokalną polityką społeczną. Organizacje kobiece, zwłaszcza Szczecińskie Stowarzyszenie Kobiet współpracowały z władzami miasta w rozwiązywaniu szeregu problemów, które trapiły środowisko robotnicze, np. brak wystarczającej opieki nad dziećmi i niemowlętami. Działalność tego typu stanowiła realizację programu tzw. zorganizowanej macierzyńskości, który nie tylko w Niemczech wskazywał obszary aktywności stowarzyszeniom kobiecym. Przypomnienie postaci szczecińskich emancypantek jest również okazją do uzupełnienia wiedzy o gminie żydowskiej, z którą była związana grupa szczecińskich aktywistek.

źródło ilustracji – domena publiczna
https://www.wikiwand.com/de/Reformkleidung

Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US jest związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach zajmuje się przemianami społecznymi w XIX i w I połowie XX w. na Pomorzu i pod zaborem pruskim, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji szlachty pomorskiej, historii kobiet i kształtowania się miejskiej polityki społecznej przed I wojną światową. Jest autorką m.in. monografii „Między miłosierdziem a obowiązkiem. Publiczna opieka nad ubogimi na Pomorzu w latach 1815-1872 na przykładzie rejencji szczecińskiej i koszalińskiej” oraz „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815-1914 na przykładzie prowincji Pomorze”. Obecnie realizuje grant Narodowego Centrum Nauki „Niemki i Polki w polityce społecznej Poznania na przełomie XIX i XX wieku”.

Data rozpoczęcia
23 marca, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Nowy klub młodych miłośników gier planszowych
Wydarzenie dla dzieci

Nowy klub młodych miłośników gier planszowych

26 lutego, 2024
15.00
[Spotkania z planszówkami]

[Spotkania z planszówkami]

27 lutego, 2024
17.00
[Ekipa Seniora]

[Ekipa Seniora]

27 lutego, 2024
14.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content