Nagłówek BiblioLAb 2020

Zachodniopomorski BiblioLAB 2020

Lubelskie, małopolskie, mazowieckie, śląskie, zachodniopomorskie – w tych województwach ponownie odbędą się lokalne zjazdy dla bibliotekarzy, czyli BiblioLABy.

Temat przewodni tegorocznej edycji to „Myśl globalnie, działaj lokalnie – biblioteki po COVID”. Chcemy porozmawiać o podejściu do użytkownika opartym na empatii i próbie redefiniowania oferty bibliotek w nowej rzeczywistości.

Ze względu na trwającą pandemię w tym roku zjazdy odbędą się w nowej formule mieszanej – częściowo online (oficjalne otwarcie i debata podsumowująca), a część stacjonarnie, w małych grupach warsztatowych (w Gorlicach, Krakowie, Lublinie, Piasecznie, Szczecinie i Zabrzu).

Wszystkie wydarzenia w ramach BiblioLABów odbędą się między 12 a 16 października 2020. Udział jest całkowicie bezpłatny, jednak na warsztaty stacjonarne obowiązują wcześniejsze zapisy. Nabór ruszy 30 września 2020. Ankiety rejestracyjne będą dostępne na portalu labib.pl i na fanpage LABiB.

Program:

12 października
godz. 10.00-11.30 Online – Facebook LABiB

Otwarcie BiblioLABów 2020 – Natalia Gromow, przedstawicielka stowarzyszenia LABIB
Kompetencje przyszłości, biblioteka przyszłości – Kamil Śliwowski, Otwarte Zasoby
Transformacja cyfrowa bibliotek w Polsce dzięki ofercie Microsoft dla Edukacji – Cecylia Szymańska-Ban, szefowa działu edukacyjnego Microsoft

15 października
godz. 10.00-15.00 WARSZTATY STACJONARNE
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecini
e

Przejdź milę w moich butach (Marzena Zasińska-Igła)
Czego świat dziś potrzebuje, to empatia (Maria Stafyniak)
Dostępność cyfrowa, architektoniczna i kulturalno-informacyjna bibliotek (Anna Rutkowska)

10.00 Przejdź milę w moich butach

Warsztaty przeznaczone dla bibliotekarzy z województwa zachodniopomorskiego będą praktycznym podejściem do projektowania usług w oparciu o empatię i rozpoznanie problemu oraz do skutecznej komunikacji z użytkownikiem usług oferowanych przez placówkę.

O prowadzącej:

Marzena Zasińska-Igła, ukończyła filologię angielską, psychologię w zarządzaniu oraz projektowanie usług (design thinking) i od wielu lat zajmuje się edukacją i konsultingiem głównie dla branży informatycznej. Filolożka, copywriterka, edukatorka w dziedzinie komunikacji nastawionej na odbiorcę. Prowadzi firmę GrowthPartner.pl, której działalność obejmuje zarządzanie produktami i projektami (m.in. HR, e-commerce, gaming, marketing, branża ogłoszeniowa i eventowa). 

Ma na koncie także wiele ciekawych projektów edukacyjnych, w tym dla edukatorów Lasów Państwowych, dla Polskiego Związku Głuchych, a także inicjatywy wspierające kobiety w branży IT, m.in. Rails Girls Szczecin czy „wyGRAJ Przyszłość”.

10:15 Czego świat dziś potrzebuje, to empatia

Warsztaty wprowadzające do Porozumienia bez Przemocy – ang. Nonviolent Communication (NVC)

Może znasz ze swojego doświadczenia rozmowy, które nie wiesz, po co się toczą, męczą Cię albo nudzą, zostawiając niesmak, gorycz lub pustkę? Może zadajesz sobie pytanie, jak coś powiedzieć, aby być dobrze zrozumianym, albo jak wyrazić podziękowanie, aby nie było trywialne?

Jeśli masz dość pustych słów i chcesz, aby rozmowy, które prowadzisz, były karmiące, szczere i skuteczne, przeczytaj z uwagą zasady empatycznej komunikacji i sprawdź, jak to działa w praktyce. Pozwól sobie na empatię wobec siebie, a potem obdaruj empatią swoje otoczenie. Zobacz, jak empatia ułatwia Ci codzienne życie i dodaje mu głębi, a ten świat czyni lepszym.”

Lucyna Wieczorek „Nie mów kocham, nie mów przepraszam. O empatii wobec siebie i innych “

Strony, które polecam odwiedzić przed warsztatem:

https://dziecisawazne.pl/porozumienie-bez-przemocy-2/

https://fundacjajera.files.wordpress.com/2014/04/marshall-rosenberg-porozumienie-bez-przemocy.pdf

O prowadzącej

Maria Stafyniak jest wielką entuzjastką NVC od 2012 roku. Uczestniczyła w warsztatach Porozumienia bez przemocy Moniki Szczepanik. Jest uczestniczką cyklicznych spotkań grupy NVC w Szczecinie. Idee komunikacji opartej na empatii i szacunku stara się wcielać w pracy edukacyjnej i w życiu rodzinnym. Zawodowo pracuje na polu sztuk wizualnych, czasami jako artystka, częściej jako nauczycielka i artedukatorka. Uwielbia pływać (szczególnie w jeziorze Głębokim), śpiewać i jeździć na rowerze.

10.30 Dostępność cyfrowa, architektoniczna i kulturalno-informacyjna bibliotek

 Osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku, narządów ruchu odwiedzają nasze biblioteki. A może tak nie jest? Co zrobić, by nasze placówki były dostępne pod względem architektonicznym? Jak się komunikować?Jaką ofertę kulturalną zaproponować?W jaki sposób informować o naszych działaniach?

Nad tym będziemy pracować podczas warsztatów. Poruszymy również kwestię dostępności strony internetowej i opisu alternatywnego do zdjęć. Z pakietu informacji będziecie mogli wybrać coś, co możecie zaadaptować w swoich bibliotekach, by były przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.

O prowadzącej

Anna Rutkowska od 19 lat pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, od 6 kieruje Działem Promocji. Z zamiłowania jest społeczniczką i animatorką kultury, angażuje się w różnorodne akcje, nie tylko czytelnicze. Od kilku lat realizuje w bibliotece projekty, do których aktywnie włącza osoby z niepełnosprawnościami. Jako Ambasadorka  zaangażowana w działania stowarzyszenia LABiB, skupiającego aktywnych bibliotekarzy z całej Polski.

Specjalizacja: realizacja projektów czytelniczych, włączanie osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne, promocja czytelnictwa.

LINK DO ZAPISÓW

16 października
godz. 12.00 – Online – Facebook LABiB

Szanse i wyzwania Bibliotek w dobie COVID – debata podsumowująca BiblioLaby 2020

Uczestnicy: Jerzy Woźniakiewicz (dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie), Karolina Suska (dyrektorka Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach), Szymon Wałowski (nauczyciel bibliotekarz), Jacek Królikowski (prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego), Marta Majewska (burmistrzyni Hrubieszowa, moderacja: Jolanta Janiec (dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie)

Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Data rozpoczęcia
12 października, 2020
0:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wymagać to dużo? [Generator myśli filozoficznej dla młodzieży]

Wymagać to dużo? [Generator myśli filozoficznej dla młodzieży]

25 kwietnia, 2024
17.00
[Klubik artystyczny dla dzieci]
Wydarzenie dla dzieci

[Klubik artystyczny dla dzieci]

25 kwietnia, 2024
17.00
Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]
Wydarzenie dla dzieci

Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]

26 kwietnia, 2024
13.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content