fragment okładki książki

Zabójcze aplikacje. Spotkanie z Michałem R. Wiśniewskim

29 września (środa) odbędzie się premiera nowej książki Michała R. Wiśniewskiego „Zabójcze aplikacje”. Tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z autorem, które poprowadzi Anna Godzińska.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/zabojcze-aplikacje/

Telefon komórkowy – kiedyś symbol statusu, dziś nieodłączny towarzysz każdego z nas. Mały komputerek ukryty w torebce czy kieszeni, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienność. Pełny aplikacji porządkujących rzeczywistość – za ich pośrednictwem płacimy, bawimy się, pracujemy. Z nimi zasypiamy i z nimi się budzimy. Żyjemy w czasach trzech ekranów – telewizora, komputera i komórki, które konkurują ze sobą o naszą uwagę. Smartfony zmieniły sposób, w jaki konsumujemy i tworzymy treści. Czy to nie brzmi, jakbyśmy utknęli w grze komputerowej?

Michał R. Wiśniewski błyskotliwie i z nutą nostalgii prowadzi nas przez historię telefonizacji. Od ciężkich i wielkich komórek z lat dziewięćdziesiątych, przez kosztowne SMS-y i MMS-y na początku XXI wieku, aż po dziesiątki aplikacji na ultranowoczesnych smartfonach. Rozkłada na czynniki pierwsze zagrożenia i korzyści płynące z coraz to nowszych cyfrowych rozwiązań i osadza je w szerszym kontekście – społecznym i politycznym. TikTok i mapy Google’a, Messenger i Candy Crush Saga, kolorowe emoji i szarzy panowie w garniturach używający Twittera jako politycznej broni.

Michał R. Wiśniewski (ur. 1979) – pisarz, publicysta, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki. Nominowany do Nagrody Conrada za debiut roku. Autor powieści Jetlag (2014), God Hates Poland (2015) i Hello World (2017) oraz książki Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę (2019).  Współpracuje z  „Polityką”, portalem Papaya.Rocks, magazynem „Pixel” i „Dwutygodnikiem”. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Fantastyce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Esensji”. Były redaktor naczelny magazynu „Kawaii”. Prowadził blog Pattern Recognition (mrw.blox.pl).

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne.

29 września, 2021