Kolaż z trzech zdjęć, na nich starsze pogodne kobiety malują farbami obrazy ustawione na sztalugach

Wystawa prac Klubu Seniorów PZG OZ

Aktualnie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) zapraszamy na oglądanie wystawy prac malarskich artystek i artystów z Klubu Seniora Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych.

Obrazy podziwiać można w godzinach pracy filii. Wstęp wolny.

Artyści, którzy zaprezentują swoje prace na wystawie:

• Jerzy Lehmann
  • Felicja Klimko
  • Danuta Błyskoń
  • Krystyna Kubasik
  • Bogumiła Kłunejko
  • Józefa Grześkowiak
  • Teresa Chromy
  • Zofia Nowakowska

Wystawa potrwa do końca listopada..

Stowarzyszenie Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski jest organizacją pozarządową, ukierunkowaną na rehabilitację i aktywizację osób z niepełnosprawnością narządu słuchu; a także Ich integrację ze środowiskiem osób słyszących, wspólne rozwiązywanie problemów oraz działania w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych, zawodowych i społecznych.

Zajęcia malarskie w Klubie Seniora odbywają się pod czujnym okiem plastyczki Pani Doroty Obukowicz-Szafrańskiej. Obecnie, technikę malowania farbami olejnymi na płótnie doskonali 8 osób. Zajęcia mają formę ćwiczenia w malowaniu farbą olejną. Obrazy malowane są w większości na podstawie reprodukcji obrazów z różnych epok. Powstało także kilka prac autorskich.

Znaczącą częścią działań Oddziału przez wiele, wiele lat były różnorakie zajęcia artystyczne, kierowane do osób interesujących się sztuką — w tym malarstwem — które chciałyby pogłębić swoją wrażliwość i zyskać nowe spojrzenie na świat.

W roku 2019, dzięki pozyskanym od Gminy Miasto Szczecin środkom finansowym, udało się przy Oddziale powołać do życia Klub Seniora, który ma służyć jako przestrzeń dla osób starszych, miejsce Ich spotkań i nabywania nowych umiejętności podczas szkoleń czy warsztatów.
Mniej więcej w tym czasie odnowiono również współpracę ze Stowarzyszeniem Amazonek ‘AGATA” w Szczecinie. W latach wcześniejszych szczecińskie Stowarzyszenie Amazonek, w ramach współpracy, służyło wsparciem Głuchym podopiecznym Oddziału, po operacji onkologicznej piersi. Natomiast Amazonki angażowały się w warsztaty plastyczne i fotograficzne organizowane i prowadzone w Oddziale.

W ten sposób Klub Seniora stał się miejscem, jakie pełni rolę „drugiego domu”, kierując ofertę do seniorów ze szczególnymi potrzebami: niesłyszących i słabo-słyszących, ale również do innych osób, w tym — zwłaszcza — do seniorek po operacji onkologicznej piersi.

7 listopada, 2023