Warsztaty pisania opowiadań — od pierwszego zdania do ostatniej kropki

Program drugiego spotkania (praktycznego) warsztatów pisania opowiadań, które poprowadzi Anna Zborowska odbędzie się 23 listopada (czw.) o godz. 17:00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy POD LINKIEM.

Celem warsztatów jest napisanie opowiadania lub jego konspektu tekstu. Prowadząca uczy początkujących autorów, w jaki sposób tworzyć krótkie formy literackie świadomie i w zgodzie ze sobą.

Jest wielokrotną laureatką konkursów literackich na opowiadanie oraz dziennikarką.
Od lat dba o to, aby przekazywana przez nią wiedza była przydatna, treściwa i bazowała na sposobach, które sama sprawdziła i może potwierdzić ich skuteczność. Nieodmiennie podkreśla rolę intuicji oraz autentyczności w procesie twórczym.

Program pierwszego spotkania (teoretycznego) zakłada:
• Przedstawienie planu zajęć, cel i oczekiwane korzyści z zajęć teoretycznych.
• Omówienie podstawowych elementów storytellingu: fabuła, postacie, konflikt, punkt kulminacyjny, zakończenie. Przedstawienie przykładów z literatury i filmu.
• Analiza różnych technik wprowadzenia: in medias res, retrospekcja, monolog wewnętrzny itd.
• Omówienie archetypów i różnorodności postaci oraz ich roli w fabule. Dyskusja na temat bohaterów, których kochamy i nienawidzimy.
• Prezentacja różnych typów zakończeń: otwarte, zamknięte, zaskakujące, moralizatorskie itd.
• Prezentacja tekstów i filmów z nietypową narracją, ciekawą klamrą kompozycyjną lub innowacyjnym stylem.
• Otwarta dyskusja na temat omówionych zagadnień, podsumowanie wykładu, notatki z zajęć.

Program drugiego spotkania (praktycznego) obejmuje:
• Omówienie celu zajęć praktycznych. Przedstawienie sposobu pracy: indywidualnej czy w grupach.
• Wybór tematu i stworzenie konspektu opowiadania za pomocą techniki mapy myśli, outline czy kartek z wątkami.
• Dyskusja o konspektach. Wspólne omówienie: czy tekst wpisuje się w konkretny gatunek, czy jest zaskakujący, jakie emocje wywołuje.
• Tworzenie opowiadań na podstawie konspektów.
• Krótka dyskusja i uwagi od prowadzącej oraz innych uczestników.

Więcej o sobie i swoich warsztatach Anna Zborowska opowiada
w filmie promującym.