osoba stojąca obok muralu

W Szczecinie zawsze napotkasz sztukę

30 września (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone szczecińskim mozaikom, o których opowiedzą Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/waclawczyk-olszowska/

Jeśli wątpicie w to, czy Szczecin jest miastem sztuki lub uważacie, że sztukę w Szczecinie można podziwiać tylko na wymagających specjalistycznej wiedzy wystawach w muzeach i galeriach, to znaczy, że spotkanie jest właśnie dla Was. Po spotkaniu wasz punkt widzenia obróci się o 180 stopni!

Tropicielki sztuki i przewodniczki miejskie: Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk, od 2019 roku udowadniają, że w Grodzie Gryfa obiekty sztuki znajdują się prawie na każdym kroku. Do dziś skatalogowały blisko 120 dekoracji mozaikowych – a przecież mozaika to tylko jedna z wielu różnych technik artystycznych, w których tworzyli i tworzą szczecińscy twórcy!

Szczecin jest wypełniony dekoracjami artystycznymi. Znajdują się w miejscach reprezentacyjnych lub są częściami najważniejszych zabytków w Szczecinie, kryją się również w klatkach schodowych, podwórkach, wnętrzach szkół, uczelni, instytucji. Zdobią nawet tereny przemysłowe. Osoby wrażliwe estetycznie znajdą w Szczecinie obiekty sztuki interesujące dla siebie niezależnie od preferencji: są to i abstrakcje i klasyczne prace, i przedstawienia płaskie i trójwymiarowe, i współczesne i stare, a nawet bardzo stare.

Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk opowiedzą o wielu znalezionych przez siebie, mało znanych, pracach artystycznych znajdujących się w przestrzeni publicznej i pół-publicznej w Szczecinie oraz zaproszą gości do wspólnego tropienia i zwiedzania miasta.

Sabina Wacławczyk – społecznie zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz animacją społeczną i kulturalną. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga „Sztuka w przestrzeni Szczecina”. W duecie z Joanną Olszowską realizuje projekt „Mozaiki Szczecińskie”, który otrzymał nominację do tytułu „Szczupak 2020”. Wcześniej popularyzowała wiedzę o przedwojennych szczecińskich stolarkach witrynowych.

Edukowała na temat wandalizmu na Cmentarzu Centralnym, od paru lat zabiega o ustanowienie uchwały usuwającej szpetne reklamy z budynków i ich otoczenia.

Z Małgorzatą Zychowicz- Prus była w 2019 roku liderką wydarzenia kulturalno- integracyjnego „Święto Placu” na placu Orła Białego. W 2020 roku liderowała między innymi wydarzeniu „Święto Tkackiej”. Obecnie, wraz z Dorotą Pundyk, zabiega o upamiętnienie Johanessa Quistorpa, wielkiego szczecińskiego filantropa.

Z wykształcenia artystka sztuk plastycznych i teatralnych, laureatka nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i stypendium Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2021 nominowana do Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina.

Data rozpoczęcia
30 września, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]
Wydarzenie dla dzieci

Dzieci dzieciom muzycznie [koncert]

26 kwietnia, 2024
13.00
Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content