napis Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych Książek

W tygodniu między 27 września a 3 października 2020 obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w kilku naszych filiach będą przygotowane okolicznościowe ekspozycje książek, które z jakichś powodów były zakazaną lekturą na przestrzeni wieków oraz materiały informacyjne w związku z tym wydarzeniem. Informacje na temat tej akcji ukażą się także na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram).

Tydzień Zakazanych Książek (TZK, Banned Books Week) jest wydarzeniem, które ma na celu zwrócenie publicznej uwagi na kwestie cenzury i wycofywania publikacji. TZK organizowany jest rokrocznie (od 1982 r.) przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (ALA) i jest związany z celebrowaniem 1. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, gwarantującej m.in. wolność słowa.

27 września, 2020