grafika do wykładu

Trzeciego dnia wojny o świcie…Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce i na Pomorzu [Pomerania incognita] Wykład

14 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na kolejne spotkanie w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]. Tym razem uczestnicy wysłuchają wykładu dr hab. Grzegorza Kiarszysa pt. „Trzeciego dnia wojny o świcie…Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce i na Pomorzu”.
Bezpłatne wejściówki na spotkanie do zdobycia pod poniższym linkiem https://app.evenea.pl/event/pomeraniaatom/, osobiście w filii lub telefonicznie 91 506 50 58.

W okresie zimnej wojny wiele miejsc było objętych tajemnicą państwową, i mają one dziś bardzo szczątkową dokumentację. Do grupy tej zaliczają się także trzy magazyny amunicji atomowej, powstałe w Polsce w końcu lat 60. XX wieku. Materialne pozostałości tych kompleksów oraz historyczny kontekst ich funkcjonowania będą głównym tematem tego wykładu. Obiekty te zbudowano w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie „Wisła” w Dobrowie (Podborsku) w pobliżu Białogardu (obiekt 3001), Sypniewie (Brzeźnicy- Kolonii) koło Jastrowia (obiekt 3002) i Grochowie (Templewie) nieopodal Trzemeszna Lubuskiego (obiekt 3003).

Grzegorz Kiarszys
jest archeologiem zatrudnionym na Uniwersytecie Szczecińskim. W poszukiwaniach obiektów archeologicznych stosuje współczesne metody teledetekcyjne, których rezultaty analizuje w systemach informacji geograficznej. W ostatnich latach Grzegorz Kiarszys prowadzi badania archeologiczne różnych obiektów wojskowych z okresu zimnej wojny. W tym celu wykorzystuje odtajnione zobrazowania satelitarne, raporty CIA, skanowanie laserowe, fotografię lotniczą i modelowanie SfM. W 2019 roku wydał książkę pt. „Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce”, w której przedstawił historię trzech radzieckich baz atomowych z obszaru Polski.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
14 grudnia, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

10 października, 2022
18.00
Lektury na jesienne wieczory – kiermasz taniej książki w filii nr 28

Lektury na jesienne wieczory - kiermasz taniej książki w filii nr 28

10 października, 2022
9.00
Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

12 października, 2022
9.00
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content