grafika do wykładu

Trzeciego dnia wojny o świcie…Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce i na Pomorzu [Pomerania incognita] Wykład

14 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na kolejne spotkanie w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]. Tym razem uczestnicy wysłuchają wykładu dr hab. Grzegorza Kiarszysa pt. „Trzeciego dnia wojny o świcie…Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce i na Pomorzu”.
Bezpłatne wejściówki na spotkanie do zdobycia pod poniższym linkiem https://app.evenea.pl/event/pomeraniaatom/, osobiście w filii lub telefonicznie 91 506 50 58.

W okresie zimnej wojny wiele miejsc było objętych tajemnicą państwową, i mają one dziś bardzo szczątkową dokumentację. Do grupy tej zaliczają się także trzy magazyny amunicji atomowej, powstałe w Polsce w końcu lat 60. XX wieku. Materialne pozostałości tych kompleksów oraz historyczny kontekst ich funkcjonowania będą głównym tematem tego wykładu. Obiekty te zbudowano w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie „Wisła” w Dobrowie (Podborsku) w pobliżu Białogardu (obiekt 3001), Sypniewie (Brzeźnicy- Kolonii) koło Jastrowia (obiekt 3002) i Grochowie (Templewie) nieopodal Trzemeszna Lubuskiego (obiekt 3003).

Grzegorz Kiarszys
jest archeologiem zatrudnionym na Uniwersytecie Szczecińskim. W poszukiwaniach obiektów archeologicznych stosuje współczesne metody teledetekcyjne, których rezultaty analizuje w systemach informacji geograficznej. W ostatnich latach Grzegorz Kiarszys prowadzi badania archeologiczne różnych obiektów wojskowych z okresu zimnej wojny. W tym celu wykorzystuje odtajnione zobrazowania satelitarne, raporty CIA, skanowanie laserowe, fotografię lotniczą i modelowanie SfM. W 2019 roku wydał książkę pt. „Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce”, w której przedstawił historię trzech radzieckich baz atomowych z obszaru Polski.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
14 grudnia, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

22 kwietnia, 2024
18.00
[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży
Wydarzenie dla dzieci

[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży

22 kwietnia, 2024
15.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content