Sztuka w literaturze. Spotkanie z Małgorzatą Czyńską

23 lutego (pt.) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) Małgorzata Czyńska — dziennikarka, historyczka sztuki, pisarka wprowadzi uczestników w świat sztuki opisanej w literaturze.

Historie sławnych artystów i ich obrazów autorka opisała
w wielu swoich książkach i reportażach.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Spotkanie poprowadzi Anna Sienkiewicz-Rogaś.
Książki autorki będzie można kupić podczas spotkania.

” Samobójstwa z miłości, wielkie namiętności i okrutne zdrady. Rodzinne tajemnice, o których się nie mówi. Historie kobiet z obrazów są zaskakujące i do bólu prawdziwe. Ludzkie.
Często pełne ciepła. Czasem tragiczne. Zawsze fascynujące. ”

” Ambitne, utalentowane, zdeterminowane – artystki, muzy, modelki, inspiratorki i protektorki twórców. Długo czekały, by zaistnieć w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. Wreszcie nadszedł ich czas”.

” Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony”.
[Opisy od Wydawcy]

Małgorzata Czyńska – dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka m.in. „Kobro. Skok w przestrzeń” (2016, wyróżniona Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”) i „Berezowska. Nagość dla wszystkich” (2018). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jej „Kobiety z obrazów”, „Kobiety z obrazów. Nowe historie” (2021), „Witkacy i kobiety” (2022) oraz „Kobiety z obrazów. Polki” (2022).

23 lutego, 2024