Szczecinianie wobec konfliktu w Zatoce Pomorskiej (1985-1989) [Pomerania incognita]

29 lutego (czw.) o godz.18:00 odbędzie się kolejne spotkanie dla miłośników historii Pomorza.

Tym razem w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) dr Tomasz Ślepowroński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawi temat dotyczący
konfliktu w Zatoce Pomorskiej w latach 85-89.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

” Wywołany przez NRD w 1985 r. konflikt w Zatoce Pomorskiej zagroził funkcjonowaniu polskiego Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście. W wyniku jednostronnego rozszerzenia wschodnioniemieckich wód terytorialnych i próby zajęcia przez Wschodni Berlin awanportu Świnoujścia przyszłość zachodniopomorskiej gospodarki morskiej oraz los tysięcy miejsc pracy w Szczecinie stanęły pod znakiem zapytania. Spotkanie przybliży uczestnikom stanowisko jakie względem działań władz NRD przyjmowały władze PRL, a także ukaże zaangażowanie lokalnych środowisk dla pozytywnego dla Polski rozwiązania sporu. ”

Tomasz Ślepowroński

Historyk od 2005 r. pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, zajmujący się problematyką dwudziestowiecznej historii Pomorza, relacji polsko-niemieckich, historii Niemieckiej Republiki Demokratycznej, historii historiografii zachodniopomorskiej. W latach 2013-2014 przebywał na stypendium w Pommersches Landesmuseum Greifswald, finansowanym przez Kulturstiftung des Bundes, gdzie przygotowywał wystawę stałą: Polskie Pomorze Zachodnie w latach 1945-2007, otwartą w 2021 r.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:

• Fundacja Ścieżkami Pomorza
  • Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego