Sydonia. Słowo się rzekło. Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

21 lutego (wtorek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na wydarzenie niezwykłe. Naszą gościnią będzie Elżbieta Cherezińska – pisarka i teatrolożka, a powodem do spotkania będzie ogólnopolska premiera jej nowej powieści historycznej o Sydonii von Borck.

Rozmowę poprowadzą dr hab. prof. US Agnieszka Gut oraz Damian Chmiel.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Udział w wydarzeniu oczywiście jest bezpłatny. Podczas spotkania będzie można zakupić najnowszą książkę Elżbiety Cherezińskiej pt. “Sydonia. Słowo się rzekło”.

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim…
(opis od Wydawcy)

“Byłam nastolatką, gdy po raz pierwszy usłyszałam wiersz Julio Cortazara „Stos na którym”. Oszalałam na jego punkcie. Niedokończone wersy rytmicznie wybrzmiewały w mojej głowie. Po ponad dziesięciu latach sama powiedziałam go na scenie. Zapewne wtedy zasiałam w sobie potrzebę mówienia głosem czarownicy. W jakimś sensie to „Stos na którym” ukształtował sposób narracji, jaki przyjęłam w tej książce. Jeśli usłyszycie go gdzieś, między wersami „Sydonii”, to będzie mój hołd dla tego wiersza…”
(Elżbieta Cherezińska)

Data rozpoczęcia
21 lutego, 2023
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Z mangą wśród zwierząt [Klub Miłośników Mangi Isekai]

Z mangą wśród zwierząt [Klub Miłośników Mangi Isekai]

22 maja, 2024
17.00
Internetowe Konto Pacjenta bez tajemnic [Cyfrowi Seniorzy]

Internetowe Konto Pacjenta bez tajemnic [Cyfrowi Seniorzy]

22 maja, 2024
14.00
[Klubik artystyczny dla dzieci]
Wydarzenie dla dzieci

[Klubik artystyczny dla dzieci]

23 maja, 2024
17.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content