portret Jacka Fedorowicza

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem

13 października (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Jackiem Fedorowiczem. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/fedorowicz/.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Marcin Michrowski, który porozmawia a naszym gościem o jego książkach „W zasadzie tak” i „Chamo Sapiens”.

„W zasadzie tak”

Jakim cudem po raz pierwszy ukazał się legalnie w rzeczonym PRL-u w roku 1975 pozostaje zagadką. Nigdy później nie wznawiany. Chwalony w „Kulturze” paryskiej przez Stefana Kisielewskiego. Ilustrowany przez Autora. Jeżeli nie było Cię wtedy na świecie – przeczytaj, a dowiesz się, jakiej ekwilibrystyki wymagało życie od twoich rodziców.

Jeżeli PRL pamiętasz – czytając tę książkę będziesz śmiał się w głos, choć czasem pomyślisz – jak do cholery dawało się wtedy normalnie żyć?

Jak żyć z władzą, jak podróżować pociągiem sypialnym, jak kupić samochód albo, co gorsza, części zapasowe, jak znaleźć prawdziwą kawę, dlaczego nowo wybudowany hotel jest nieporównanie gorszy od starego, od lat nieremontowanego, jak nie rozgniewać ekspedientki w sklepie, jak żyć nie pijąc – to tylko niektóre zagadnienia z pasją omówione przez Fedorowicza. Które stały się zupełnie nieaktualne, które przetrwały, a które bywają reaktywowane – oceni, pysznie bawiąc się w trakcie lektury, czytelnik.

Jacek Fedorowicz

Aktor, satyryk. Studiował na Wydziale Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom 1960). Aktor studenckiego teatru Bim-Bom w Gdańsku (1954-60). W latach 1963-71 był współtwórcą cyklicznych programów rozrywkowych w Telewizji Polskiej, m. in. „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”. Współautor audycji radiowej „60 minut na godzinę” (1974-81). Po ogłoszeniu stanu wojennego zerwał kontakty z państwowymi środkami przekazu; publikował utwory w wydawnictwach i prasie „II obiegu”. Był też czynny w niezależnym życiu kulturalnym jako grafik (Komiks „Solidarność” – 500 pierwszych dni) i artysta estradowy. Autor programów satyryczno-politycznych rozpowszechnianych w latach 80-tych poza cenzurą. Od 1989 ponownie występuje w telewizji i publikuje w prasie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień. Jest autorem wielu książek – jego ostatnia publikacja to “Mistrz offu” (Wielka Litera 2019).

Wykorzystano fotografię autorstwa Joanny Roqueblave.

Data rozpoczęcia
13 października, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

[Spotkania z planszówkami] nowa grupa

[Spotkania z planszówkami] nowa grupa

24 kwietnia, 2024
17.00
[Ekipa Seniora]

[Ekipa Seniora]

24 kwietnia, 2024
14.00
Warsztaty tworzenia kosmetyków [Senioriada]

Warsztaty tworzenia kosmetyków [Senioriada]

24 kwietnia, 2024
13.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content